بلاگ

10 آیتم ضروری برای داشتن آشپزخانه‌‌ا‌‌ی لوکس

10 ایتم ضروری برای داشتن آشپزخانه‌‌ا‌‌ی لوکس

برای داشتن آشپزخانه‌‌ای لوکس و همراه با سبک و طراحی ظریف، لوازم آخرین مدل، ساخت و پرداخت و راحتی در استفاده همراه با کاربردی بودن، بالاترین اولویت‌‌ها هستند.

بدون توجه به اینکه سبک طراحی شما امروزی و مدرن است یا سنتی، می‌‌توانید با انتخاب از میان یک لیست بی‌‌نهایت از گزینه‌‌ها، آشپزخانه‌‌ای شیک داشته باشید. برای انتخاب لوازم ضروری برای این قسمت از خانه که بسیار در معرض توجه است، سختگیر باشید. برای خودتان لیستی داشته باشید و 10 گزینه را از لیستتان در اولویت بالا قرار دهید. موارد زیر آنهایی هستند که پیشنهاد می‌‌کنیم از داشتنشان در آشپزخانه خود اطمینان حاصل کنید.

#1 ماشین‌‌های ظرفشویی کشویی

این وسیله‌‌ی بسیار شیک مزیت‌‌های بزرگی مانند کاربرد آسان دارد. نه‌‌تنها می‌‌توانید چند کشو را همزمان استفاده کنید، بلکه توانید آنها را به عنوان محل نگهداری ظروف تمیز به‌‌کار ببرید. این مزیت ارزش این آیتم را دوچندان می‌‌کند زیرا دیگر از اینکه فضای آشپزخانه‌‌تان اشغال می‌‌شود و از بین می‌‌رود نیستید. هرچند که ماشین‌‌های ظرفشویی کشویی ظرفیت کمتری نسبت به ماشین‌‌های سایز بزرگ برای ظروف دارند، اما شما می‌‌توانید همزمان از همه‌‌ی آنها استفاده کنید یا اینکه هر کدام را به صورت تکی بکار ببرید.

 • برای اینکه دسترسی راحت‌‌تر و شست‌‌وشوی سریع‌‌تری داشته‌‌باشید، یک یا دو ماشین ظرفشویی کشویی در محل نگهداری مواد غذایی تعبیه کنید.
 • حالت ایده‌‌آل اینست که چند ماشین ظرفشویی کشویی در اطراف سینک نصب کنید.

#2 یخچال‌‌های کشویی

دیگر وسیله‌‌ی شیک برای آشپزخانه، یخچال کشویی است. می‌‌توانید از یخچال‌‌های کشویی برای افزایش فضای سرد یخچالی برای نگهداری غذا استفاده ‌‌کنید.

 • یک یخچال در ارتفاع قد کودک برای نگهداری آب‌‌میوه، نوشابه و میان‌‌وعده‌‌هایی که بچه‌‌ها بعد از مدرسه می‌‌خورند نصب کنید.
 • یک یخچال کشویی صرفا برای نگهداری میوه و سبزیجات تازه اختصاص دهید.
 • یکی از کشوها را نیز برای ادویه و لبنیات استفاده کنید.

می‌‌توانید همه‌‌ی این یخچال‌‌های کشویی را صرفا در یک کابینت جمع کنید یا اینکه در مکان‌‌های مختلف آشپزخانه‌‌تان پخش کنید. همینطور قطعا یک یخچال سرپایی معمولی تهیه کنید. یخچال سرپایی می‌‌تواند به صورت توکار و به شکل کابینت نصب شود یا اینکه ممکن است یک مدل با درب شیشه‌‌ای و چراغ‌‌های LED را ترجیح دهید.

#3 گرمکن کشویی

گرمکن کشویی یکی از موارد بسیار شیک است که از داشتن آن در آشپزخانه‌‌ی آخرین مدلتان بسیار لذت خواهید برد. اگر قصد داشته باشید بین تهیه شام و سرو کردن آن اندکی فاصله داشته باشید، این کشوها بسیار به کارتان خواهد آمد. اگر درحال تهیه یک شام بسیار مفصل هستید، می‌‌توانید برای گرم نگهداشتن غذاها از تنظیم ترموستات استفاده کنید. بسیاری از مدل‌‌های جدید امکاناتی مانند اینها دارند:

 • تابه‌‌ها و توری‌‌هایی با قابلیت بیرون آوردن و جاگذاری مجدد
 • قابلیت تنظیم پیکربندی
 • گرم‌‌کردن ظروف قبل از کشیدن غذا و سرو
 • قابلیت آرام‌‌پز
 • برشته کردن نان

#4 یخچال نوشیدنی‌‌

مزایا و راحتی‌‌هایی که یک یخچال نوشیدنی برای کودکان و بزرگسالان به همراه دارد بیشمار هستند. می‌‌توانید در یخچالتان به تعدادی که میخواهید نوشیدنی بگذارید. مقدار فضایی که در اختیار دارید و می‌‌توانید برای این وسیله اختصاص دهید مهم است. تعدادی از نوشیدنی‌‌هایی که می‌‌توانید در این مکان قرار دهید، در زیر آورده شده‌‌است:

 • قسمت قهوه و چای
 • شراب و سایر نوشیدنی‌‌های الکلی
 • نوشابه و آب‌‌میوه
 • نوشیدنی‌‌های انرژی‌‌زا

بسته به اینکه میخواهید چه نوشیدنی‌‌هایی در این مکان بگذارید، لوازم زیر را نیاز خواهید داشت:

 • یخ‌‌ساز
 • یخچال شراب
 • یخچال‌‌هایی کشویی برای نوشیدنی‌‌های مخصوص کودکان، شیر و کریمر
 • مخلوط‌‌کن برای نوشیدنی‌‌های ترکیبی و نوشیدنی‌‌های انرژی‌‌زا
 • یک کابینت به عنوان مخزن نگهداری نوشیدنی‌‌ها
 • یک کشو برای ابزار و لوازم
 • سینک

#5 سینی‌‌ها و قفسه‌‌های کشویی

دیگر اینکه سرتان را داخل یک کابینت ببرید و دنبال یک قابلمه یا در قابلمه بگردید را فراموش کنید. پول خرج کردن برای سینی‌‌ها و قفسه‌‌های کشویی در همه‌‌ی کابینت‌‌ها زیر پیشخوان، که هم راحتی در استفاده و هم زیبایی دارند، یک ضرورت است. این کشوها را می‌‌توان جوری طراحی کرد که قابلمه و تابه‌‌ها در اندازه‌‌های مختلف درونشان جا شوند. می‌‌توانید لوازم دیگری هم در این کشوها قرار دهید، مانند لوازم پخت‌‌وپز بسیار کوچک، کاسه‌‌ و حتی غذاهای کنسرو شده یا بسته‌‌بندی شده.

قفسه‌‌های کشویی را می‌‌توان بسته به ترجیح شخصی، از استیل ضدزنگ یا چوب ساخت. قفسه‌‌های جانبی را می‌‌توانید برای نگهداری سبدها و همینطور لوازم کوچک آشپزخانه استفاده کنید. دیگر وسیله‌‌ی شگفت‌‌انگیز سینی کشویی است که می‌‌تواند محلی برای گذاشتن ادویه‌‌جات باشد. این نوع از سینی‌‌های کشویی به ارتفاع کابینت‌‌های پایینی هستند و قفسه‌‌هایی دارند که زوایای آنها به گونه‌‌ای که بتوان ظرف‌‌های ادویه را برای دسترسی آسان در آنها گذاشت، تنظیم شده است.

سینی‌‌های کشویی با ارتفاع بیشتر را می‌‌توان برای دسترسی سریع‌‌تر به ادویه و غذاهای کنسرو و بسته‌‌بندی، کنار مکان آشپزی گذاشت.

#6 اجاق‌‌ حرفه‌‌ای سرآشپزی

در زمینه آشپزی و پخت شیرینی‌‌جات، شما تنها می‌‌توانید به اندازه‌‌ی لوازمتان خوب باشید؛ پس با انتخاب یک اجاق‌‌ حرفه‌‌ای، غذاهای لذیذ و خوشمزه درست کنید.

اجاق‌‌های حرفه‌‌ای معمولا با گاز کار می‌‌کنند اما بعضی مدل‌‌ها که هم گاز و هم برق مصرف می‌‌کنند یا هم گاز و هم چوب و هیزم می‌‌سوزانند نیز وجود دارند. بسیاری از اجاق‌‌ها بیش از یک فر و کوکِر دارند که در هنگام نیاز می‌‌توان برای گریل‌‌کردن و به‌‌عنوان تابه گریدل و جوجه‌‌گردان استفاده کرد.

حتما یکی از بهترین برندها را انتخاب کنید؛ مانند: دراکور، جی‌‌ای مونوگرام، بوش، میسل. گزینه‌‌ی دیگر می‌‌تواند ای‌‌جی‌‌ای باشد. ای‌‌جی‌‌ای یکی از بهترین برندهاست که فر و رِنج کومبو را ترکیب می‌‌کند. این برند ساخت انگلستان، گرما را با ساخت چدنی که دارد جمع‌‌ می‌‌کند و سپس به صورت تابشی به اجاق و کوکِر رِنج منتقل می‌‌کند. این اجاق با نفت، گاز، سوخت جامد (چوب یا زغال) یا برق کار می‌‌کند. اینها نمونه‌‌های مشابه اجاق و رِنج‌‌هایی هستند که آشپزخانه‌‌ای شیک و آخرین مدل را برای شما به ارمغان می‌‌آورند. البته در ایران نهایتا شاید به برند بوش دسترسی پیدا کنید.

#7 شیر قابلمه‌‌پرکن

یک آیتم بسیار کوچک ولی با ارزش و کارایی بسیار بالا است. این شیر برای هر آشپزخانه‌‌ی آخرین مدل و لوکس یک ضرورت است. این شیر که روی دیوار نصب می‌‌شود، باعث صرفه‌‌جویی در زمان در حمل قابلمه‌‌ی سنگین پر از آب می‌‌شود. این شیر دقیقا بر دیوار پشت اجاق نصب می‌‌شود و شما دیگر نگران این نیستید که چگونه قابلمه را زیر شیر سینک جا دهید یا بعد از پر شدن آن را چگونه تا روی گاز حمل کنید. مدل‌‌های زیادی وجود دارند که می‌‌توانید برای هماهنگی با رنگ و پرداخت دیگر وسایل فلزی در آشپزخانه‌‌تان از بین آنها انتخاب کنید. شیر قابلمه‌‌پرکن معمولا به لوله‌‌کشی آب سرد متصل است تا بهترین کاربرد را داشته باشد و بهترین نتیجه را به‌‌ دست دهد.

#8 پیشخوان چوبی

استفاده از یک لایه‌‌ی چوبی زیبا برای پیشخوان از ضرورت‌‌های یک آشپزخانه‌‌ی شیک است. مرمر را فراموش کنید. مد روز استفاده از لایه‌‌ی چوبی است که رگه‌‌های زیبای آن خودنمایی کند. بعضی از معروف‌‌ترین انواع چوب مورد استفاده، موارد زیر هستند:

 • ماهون افریقایی: این چوب سخت ظاهری شبیه چوب شکسته و ذرات چوبی دارد. خطوط عمودی و نامتناوب نواری دارد. رنگ طبیعی آن از روشن تا تیره‌‌ی مایل به قرمز قابل متغیر است.
 • زِبرا: ظاهر این چوب بسیار مقاوم از رگه‌‌های قهوهای کمرنگ تا سیاه در یک زمینه‌‌ی زرد طلایی را شامل می‌‌شود.
 • ساج: چوبی بسیار معروف و زیبا. ساج در رنگ‌‌هایی متنوعی موجود است، از زرد کمرنگ گرفته تا نارنجی/قهوه‌‌ای. می‌‌تواند رگه‌‌های تیره‌‌ی مخلوط با قهوه‌‌ای متوسط داشته باشد. ساج بخاطر تنوع در رنگ معروف است.
 • رزوود کارائیبی (چچن): چوبی بسیار زیبا که ظاهری با رگه‌‌هایی به رنگ‌‌های مختلف دارد. رنگ‌‌های آن طیفی از قهوه‌‌ایی مایل به طلایی تا قهوه‌‌ای مایل به قرمز تیره را شامل می‌‌شود.

#9 نورپردازی

نورپردازی شیک و مدرن چیزی فراتر از چراغ‌‌های سقفی، توکار و آویزهاست. نوع نورپردازی که در طراحی آشپزخانه‌‌های مدرن موجود است، تمامی نیازهای مربوط به روشنایی را برطرف می‌‌کند که شامل موارد زیر است:

 • زیر کابینت
 • زیر تیرک‌‌ها
 • بالای کابینت (برای سقف)
 • داخل کابینت
 • روشنایی محل کار
 • چراغ‌‌های طنابی که زیر پیشخوان یا تخته‌‌های آشپزخانه نصب می‌‌شوند، روشنایی و بازتاب بسیار زیبایی ایجاد می‌‌کنند.

نصب چراغ‌‌های LED باعث جلوگیری از گرم شدن محیط می‌‌شود که بهترین انتخاب برای آشپزخانه است. برای افزایش کاربرد و کنترل بیشتر روی میزان نور محیط، از کلیدهای دیمر استفاده کنید. برای داشتن آشپزخانه‌‌ای آخرین مدل و شیک، یک لوستر با آویزهای کوچک بلوری انتخاب کنید.

#10 پنتری

اگر برای داشتن یک آشپزخانه با تمام امکانات به‌‌روز هستید، حتما باید به فکر یک پنتری بزرگ و جادار (انبار غذا) باشید. یک پنتری شیک دارای کابینت‌‌ها و کشوهایی برای نگهداری ابزار و لوازم لوکس آشپزی مانند سرویس چینی، بلور و ظروف نقره‌‌ای اضافه، حوله و دستمال و سایر موارد اضافی است.

همینطور در پنتری باید یک یخچال و یک مایکروویو اضافی، یک یخچال شراب و تعداد زیادی قفسه برای کنسروها و چاشنی‌‌ها و ادویه‌‌جات تعبیه شده‌‌باشد. ققسه‌‌هایتان را حتما از دو نوع باز و درب‌‌شیشه‌‌ای انتخاب کنید. مکانی برای نگهداری و دسترسی آسان به لوازمی که کاربرد روزانه ندارند فراهم کنید.

طراحی یک آشپزخانه شیک

بهترین نقطه‌‌ی شروع برای طراحی یک آشپزخانه شیک، تهیه‌‌ی لیستی از ده مورد ضروری است. در هیچکدام از موارد ذکر شده کم‌‌کاری نکنید و صاحب یک آشپزخانه‌‌ی لوکس که آرزویش را دارید باشید.

بازگشت به لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.