بلاگ

کدام دستگاه تصفیه هوا در مقابله با آلرژی بهتر عمل می­کند؟

اکثر ما بخش قابل توجهی از روز خود را در مکان‌‌های سرپوشیده می‌‌گذرانیم. این فضاها ممکن است مملؤ از آلاینده‌‌ها و ذراتی باشند که بیماری‌‌هایی مانند حساسیت و آسم را تشدید می‌‌کنند.

دستگاه‌‌های تصفیه هوا، دستگاه‌‌های قابل حملی هستند، که می‌‌توانید از آن‌‌ها برای کاهش ذرات مزاحم موجود در هوا برای فضاهای داخلی استفاده کنید. انواع مختلفی از دستگاه‌‌های تصفیه‌‌کننده موجود است.

ما از یک متخصص بیماری‌‌های داخلی درباره‌‌ی انواع دستگاه‌‌های تصفیه هوا که او برای حساسیت و آلرژی توصیه می‌‌کند و به طور کلی مواردی که باید در انتخاب این دستگاه‌‌ها به آن‌‌ها توجه کنیم، سؤالاتی پرسیدیم. برای اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب بروید.

چه نوع دستگاه تصفیه هوایی برای آلرژی گزینه‌‌ی مناسب‌‌تری است؟

دکتر آلانا بیگرز، استادیار پزشکی در دانشگاه ایلینوی شیکاگو، معتقد است که فیلترهای هوا می‌‌توانند برای افراد مبتلا به آلرژی مفید باشند زیرا اکثر ذرات تشدیدکننده‌‌ را از هوای اتاق حذف ‌‌می‌‌کنند. آن‌‌ها آنچه را که در هوا  معلق است، تصفیه می‌‌کنند نه ذراتی که بر روی دیوارها، کف اتاق و یا روی اثاثیه قرار گرفته‌‌اند.

اگر تصمیم به خرید دستگاه تصفیه هوا برای کاهش علائم آلرژی دارید، به خاطر داشته باشید که این دستگاه‌‌ها می‌‌توانند انواع گوناگونی داشته باشند. در نظر داشتن اندازه‌‌ی اتاقی که می‌‌خواهید دستگاه را در آن قرار دهید و اینکه چه ذراتی را می‌‌خواهید فیلتر کنید؛ از مواردی هستند که باید هنگام انتخاب، به آن‌‌ها توجه داشته باشید.

 چه چیزی را می‌‌خواهید فیلتر کنید؟

خانم بیگرز همچنین ذکر می‌‌کند: «انواع مختلفی از فیلترهای هوا وجود دارد که می‌‌توانند ذرات را در درجات مختلفی از حساسیت حذف کنند. به عنوان مثال، فیلترهای HEPA، فیلترهای هوای UV و فیلترهای یونی، در از بین بردن گرد و غبار، شوره، گرده و کپک‌‌ها بسیار خوب عمل می‌‌کنند، اما در از بین بردن بو و رایحه عالی نیستند.»

او می افزاید: «فیلترهای مبتنی بر کربن در تصفیه برخی ذرات و بوها عملکرد خوبی دارند، اما در حذف گرد و غبار، شوره، گرده و کپک‌‌ها به همان اندازه مؤثر نیستند.»

فضایی که می‌‌خواهید فیلتر کنید، چقدر بزرگ است؟

باید بزرگی فضای اتاقتان را نیز در نظر داشته‌‌باشید. هنگام ارزیابی گزینه‌‌ها، به مقدار فضایی که دستگاه قادر به پاکسازی آن است، توجه کنید.

برای پی بردن به عملکرد تصفیه‌‌کننده‌‌ هوا از نظر قدرت حذف ذرات و فضای قابل پشتیبانی آن می‌‌توانید از «نرخ تحویل هوای پاک بر اساس فضای اتاق» (CADR) کمک بگیرید. به عنوان مثال، فیلترهای HEPA می‌‌توانند کوچکترین ذرات مانند دود تنباکو و ذرات متوسط ​​و بزرگ مانند گرد و غبار و گرده را از هوا خارج کرده و احتمالا CADR بالایی نیز داشته‌‌باشند.

آیا دستگاه‌‌های تصفیه هوا می‌‌توانند علائم آلرژی را کاهش دهند؟

دستگاه‌‌های تصفیه هوا می‌‌توانند بسیاری از محرک‌‌های آلرژیک را مورد هدف قرار دهند. در حالی که هیچ توصیه رسمی در مورد استفاده از دستگاه‌‌های تصفیه هوا برای آلرژی وجود ندارد، بسیاری از متخصصان پزشکی و مطالعات تحقیقاتی به اثربخشی آن‌‌ها اشاره می‌‌کنند.

آنچه تحقیقات نشان می‌‌دهد

آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) به مطالعات متعددی اشاره می‌‌کند که تسکین علائم حساسیت و آسم را به استفاده از دستگاه‌‌های تصفیه هوا ربط می‌‌دهد. EPA هشدار می‌‌دهد که این مطالعات همیشه نیز به بهبود قابل توجه یا کاهش تمام علائم آلرژی اشاره نمی‌‌کند.

  • مطالعاتی در سال 2018 نشان داده که استفاده از دستگاه تصفیه هوا HEPA در اتاق خواب، با کاهش غلظت ذرات معلق و از بین بردن کنه‌‌های گرد و غبار خانه، علائم رینیت (ورم غشاء مخاطی بینی) آلرژیک افراد را بهبود می‌‌بخشد.
  • مطالعاتی معتبر در سال 2018 با تحت نظر داشتن 46 نفر که از دستگاه‌‌های تصفیه هوا با فیلتر PECO استفاده می‌‌کردند، نشان داد که علائم حساسیت آن‌‌ها به طور قابل توجهی در طول 4 هفته کاهش یافته‌‌است.
  • مطالعاتی در سال 2018 به این نتیجه رسید که دستگاه‌‌های تصفیه هوا یک گزینه درمانی امیدوار‌‌کننده برای افراد مبتلا به آسم ناشی از کنه‌‌های گرد و غبار است.

نکات کلیدی

اگر در منزل خود علائم آلرژی یا آسم را تجربه می‌‌کنید، یک دستگاه تصفیه هوا ممکن است با تمیز کردن هوا، به کاهش علائم شما کمک کند.

برندها و مدل‌‌های مختلفی از تصفیه‌‌کننده‌‌های هوا وجود دارد. قبل از خرید، اندازه اتاق و نیازهای خود را تعیین کنید.

بازگشت به لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.