بلاگ

آیا دستگاه تصفیه هوا می تواند به بهبود علایم آسم کمک بکند؟

آسم، وضعیتی در شش هاست که در آن، مجاری هوا در شش ها تنگ شده و ورم می کنند.

وقتی وضعیت آسم اتفاق می‌افتد، عضلات اطرف مجاری هوا تنگ تر شده و منجر به علایمی مانند علایم زیر می شود:

 • تنگی قفسه سینه
 • سرفه
 • صدای خس‌خس در تنفس
 • تنفس مشکل

درمانی برای آسم وجود ندارد، اما می توان علائم این بیماری را کنترل کرد. یک راه این است که خود را در معرض مواد آلرژی‌زای موجود در محیط که ممکن است منجر به آسم شوند، کمتر قرار دهید.

دستگاه تصفیه هوا می تواند کمک کند تا کمتر در معرض محرک‌های محیطی قرار بگیریم.

دستگاه تصفیه هوا چیست؟

دستگاه تصفیه هوا، یک دستگاه قابل حمل برای تمیز کردن هواست. این دستگاه مواد آلوده‌کننده را از هوای داخل خانه فیلتر کرده و جذب می کند. این دستگاه همچنین هوای عبوری از خود را پاکسازی می کند. یکی از متداول‌ترین انواع دستگاه تصفیه هوا، دستگاه تصفیه یونیزه‌کننده است. این دستگاه از میدان الکتریکی برای جذب ذرات استفاده می کند.

مقایسه دستگاه تصفیه هوا با فیلتر کننده هوا

 دستگاه تصفیه هوا با فیلتر هوا فرق دارد. فیلتر هوا با عبور دادن هوا از یک فیلتر، مواد آلوده‌کننده را به دام می اندازد. هرچند هر دو دستگاه، مواد آلوده‌کننده هوا را گیر انداخته و فیلتر می کنند، اما فقط دستگاه تصفیه هوا، هوا را ضدعفونی می کند.

 فیلتر هوا امکان دارد بخشی از سیستم گرمایشی، تهویه و تهویه مطبوع ( HVAC) باشد یا دستگاهی قابل حمل باشد.

در هر دو دستگاه، امکان دارد چند نوع فیلتر هوا به کار رفته باشد. از جمله:

 • فیلتر قابل شستشو
 • فیلتر یک‌بار مصرف
 • فیلتر گردگیری ذرات با کارایی بالا (HEPA )
 • فیلتر کربن

مقایسه دستگاه تصفیه ها با دستگاه مربوط‌کننده هوا

دستگاه تصفیه هوا و فیلتر با دستگاه مرطوب‌کننده هوا فرق دارد. این دستگاه برای جلوگیری از خشکی، به هوا رطوبت اضافه می کند. دستگاه مرطوب‌کننده هوا هیچ تأثیری روی مواد آلرژی‌زا یا سایر محرک‌های محیطی آسم ندارد، اما می تواند موجب تسهیل در تنفس شود.

اگر از دستگاه مرطوب‌کننده هوا استفاده می کنید، توجه داشته باشید که رطوب هوا را خیلی زیاد نکنید، چراکه امکان دارد باعث ایجاد کپک یا کَنه گردوغبار شود. هردو عامل می توانند باعث تشدید آسم شوند.

آیا دستگاه تصفیه هوا می تواند به بهبود آسم کمک کند؟

محرک های محیطی متداول برای آسم در منزل عبارت اند از:

 • گردوغبار
 • پُرز حیوانات خانگی
 • دود
 • کپک
 • گرده ها یی که از بیرون خانه وارد می شوند

دستگاه تصفیه هوا می تواند با جذب این محرک‌ها آنها را از منزل شما دور خارج کند. نحوه کار دستگاه بدین ترتیب است که هوا را به داخل کشیده، این ذرات کوچک را به دام می اندازد، سپس هوای تمیز را به بیرون می دهد. دستگاه تصفیه هوا همچنین هوای محیط را نیز ضدعفونی می کند.

اما، مطالعات درباره اینکه دستگاه تصفیه هوا به علائم آسم کمک می کند یا نه، به نتایجی ناهمسان و غیرقطعی دست یافته است.

بنا به گفته انجمن مهندسان گرمایش، سرمایش و تهویه هوا در آمریکا ، کارایی دستگاه تصفیه‌کننده هوا شاید از فیلترهوای معمولی کمتر باشد، زیرا این دستگاه در جذب ذرات نمی تواند مثل فیلتر هوا خوب عمل کند. اگر مواد آلرژی‌زا به طور مؤثر جذب نشوند، امکان دارد به سطوح نزدیک به دستگاه تصفیه پخش شوند.

سایر مطالعات نظر متفاوتی دارند. برای مثال، یک مطالعه در سال 2018 به این نتیجه رسید که دستگاه تصفیه هوا در کمک به تسکین علائم آسم به خصوص در کودکان مؤثر است.

با توجه به مطالعه‌ای که در سال 2016 انجام شد، دستگاه تصفیه هوا شاید در دفع بعضی از مواد آلرژی‌زا مثل دود عملکرد بهتری داشته باشد، اما در کاهش سایر مواد آلرژی‌زا مثل پرز حیوانات خانگی اثرگذاری کمتری داشته باشد.

در کل، میزان اثرگذاری دستگاه تصفیه هوا بر بهبود علائم آسم به عوامل زیر بستگی دارد:

 • میزان عبور هوا از دستگاه
 • طراحی فیلتر
 • اندازه ذرات آلرژی‌زا
 • موقعیت دستگاه تصفیه در منزل

نحوه انتخاب فیلتر مناسب

دستگاه تصفیه‌کننده هوا تنها زمانی منجر به بهبود علائم آسم می شود که ذرات ریز را حذف بکند. در صورت امکان، این دستگاه باید الزامات HEPA را دارا باشد. این یعنی، دستگاه ذرات بسیار ریز را فیلتر بکند. برای گرفتن بهترین نتیجه، اطمینان حاصل کنید که دستگاه تصفیه‌هوای شما می تواند هوا را فیلتر و ضدعفونی بکند.

برخی از انواع فیلترهای هوا دارای دو عدد فیلتر هستند: یکی برای گاز و دیگری برای ذرات. این دو فیلتر باهم کمک می کنند تا بهترین هوای تمیز در اختیار شما قرار بگیرد.

همچنین باید از مناسب بودن اندازه دستگاه تصفیه هوا برای اتاقی که می خواهید هوای آن را تصفیه کنید، اطمینان حاصل کنید. چنانچه می خواهید هوای یک اتاق بزرگ یا چند اتاق را تصفیه کنید، احتملا به چند دستگاه تصفیه هوا نیاز خواهید داشت.

بعضی از دستگاه های تصفیه هوا، گازی به نام اوزون تولید می کنند. به هیچ وجه از این محصولات استفاده نکنید. گاز اوزون باعث تحریک شش‌ها شده و باعث تشدید بیماری آسم می شود. به علاوه، این نوع دستگاه تصفیه‌هوا، هوا را فقط ضدعفونی می کند و ذرات را از هوا حذف نمی کند.

مطلع باشید که دستگاه تصفیه‌هوا می تواند باعث کاهش ذرات کپک و بو بشود، اما نمی تواند مشکل کپک را حل کند. اگر در خانه کپک دارید، برای تمیز کردن کپک مستقیما وارد عمل شوید. برای اینکه این کار منجر به حمله آسم نشود، شاید لازم باشد شخص دیگری این کار را انجام دهد.

چه عوامل دیگری به کاهش ذرات آلرژی‌زا کمک می کنند؟

روش های دیگر برای کاهش ذرات آلرژی‌زا در منزل عبارت اند از:

استفاده از تهویه کننده هوا

نظافت منظم مناطق مرطوب. این کار می تواند از ایجاد کپک در جاهایی مثل حمام جلوگیری کند.

نظافت منظم سایر نواحی. اگر در خانه شما گرد و غبار می‌نشیند، برای محافظت از خودتان ماسک بزنید.

روی تشک‌ها و بالش‌ها از روکش های ضد گردوغبار استفاده کنید.

لوازم تختخواب خود را منظم بشورید.

حداقل یکبار در هفته جاروبرقی بکشید. برای جلوگیری از پخش شدن مجدد ذرات گردوغبار به هوا از یک جاروبرقی باکیفیت استفاده کنید.

اشیائی را که گردوغبار و سایر مواد آلرژی‌زا را جذب می کنند، دور بیندازید. این مورد شامل وسایل اضافی روی سطوح می شود. فرش مقدار زیادی از مواد آلرژی‌زا را به خود جذب می کند. بنابراین اگر آسم دارید به فکر کف چوبی باشید.

در فصل گرده‌افشانی پنجره ها را بسته نگه دارید. این مورد به خصوص زمانی صدق می کند که تهویه هوا (کولر گازی) نداشته باشید.

حیونات خانگی را به طور منظم تمیز کرده و به حمام ببرید. این کار به کاهش پرز کمک می کند.

خودمراقبتی در برابر آسم

 مهمترین روش برای کنترل آسم، این است که برای ایجاد یک برنامه درمان با پزشکتان همکاری کنید و به آن برنامه عمل کنید. این برنامهِ درمان شامل دارو می شود. اما برنامه درمان ممکن است شامل اقداماتی باشد که برای اجتناب از محرک‌های آسم می توانید آنها را بدون کمک پزشک انجام دهید.

اقداماتی که می توانید انجام دهید عبارت اند از:

وزن خود را متعادل نگه دارید. اضافه وزن داشتن می تواند باعث تشدید آسم و ایجاد سایر مشکلات برای سلامتی شما بشود.

تمرین های تنفسی را امتحان کنید. تمرین های تنفسی به شما کمک می کنند تا مجاری هوا در بدن شما باز شوند و روش‌هایی را برای تنفس به شما یاد می دهند که موجب تحریک آسم نمی شوند.

به طور منظم ورزش کنید. ورزش منظم می تواند با بهبود سلامتی شش‌ها به کاهش علائم آسم کمک کند. مسئله مهم صحیح بودن نوع ورزش است. اگر ورزش در شما باعث تحریک آسم می شود، با پزشکتان درباره نحوه انجام ورزش به صورت بی‌خطر مشورت کنید.

از محرک‌های آب‌وهوایی اجتناب کنید. پوشاندن بینی و دهان در هوای سرد و پرباد می تواند برای جلوگیری از حمله آسم مؤثر باشد.

استرس را مدیریت کنید. در برخی موارد، موقعیت‌های پراسترس‌ ممکن است باعث تحریک آسم شوند. بلدبودن مدیریت استرس به طور مؤثر می تواند در پیشگیری از حمله آسم کمک کند.

از محرک‌های سوزش معده اجتناب کنید. اگر علائم سوزش معده یا بازگشت اسید به مری  دارید، اجتناب از محرک های این وضعیت می توند به پیشگیری از عود کردن آسم کمک کنید. اگر درمان های خانگی جوابگو نیست، با پزشکتان درباره درمان صحبت کنید.

حتی اگر به برنامهِ درمان‌تان عمل می کنید، مراجعه به پزشک یا دریافت مراقبت های پزشکی مهم است اگر:

 • علائم بیماری‌تان وخیم‌تر می شود، به خصوص اگر احساس می کنید داروها بی‌اثر هستند یا دفعات استفاده از افشانهِ فوری بیشتر شده است
 • تغییراتی در علائم شما ایجاد شده است
 • با کمترین فعالیت دچار تنگی نفس می شوید
 • دچار حمله آسم می شوید به گونه‌ای که افشانه فوری نمی تواند بهبود ببخشد. در این شرایط، بلافاصله باید درمان اورژانسی بشوید.

حرف آخر

بخش مهمی از کنترل بیماری آسم، پرهیز از مواد آلرژی‌زای موجود در محیط است که ممکن است باعث تحریک علائم آسم شوند.

شواهدی است دال بر اینکه دستگاه تصفیه‌کننده هوا می تواند شما را از شرّ مواد آلرژی‌زا راحت کند. اگر به خاطر بیماری آسم از دستگاه تصفیه‌هوا استفاده می کنید، اطمینان حاصل کنید که دستگاه، قابلیت جذب ذرات کوچک و همچنین فیلتر و ضدعفونی کردن هوا را دارد.

نظافت و کشیدن جاروبرقی به طور منظم، استفاده از تهویه هوا (کولرگازی) و استفاده نکردن از فرش و اقلامی که می توانند مواد آلرژی‌زا را جذب کنند، روش های مؤثری برای کاهش محرک‌های آسم هستند.

بازگشت به لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.