بلاگ

تصفیه کننده‌های هوا و تاثیر آن بر COVID-19

تصفیه کننده‌های هوا و تاثیر آن بر COVID-19

اگر از دیگر اقدامات بهداشتی مربوط به COVID-19 پیروی کنید ممکن است نیازی به استفاده از تصفیه کننده‌های هوا نداشته باشید.

  • کارشناسان می‌گویند دستگاه‌های تصفیه هوا در جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در مکان هایی مانند کلاس درس و ادارات موثر نیستند.
  • آنها می‌گویند اقدامات احتیاطی مانند پوشیدن ماسک و فاصله گذاری فیزیکی بهترین اقدامات پیشگیرانه است.
  • آنها اضافه می کنند که باز کردن پنجره‌ها و استفاده از فن‌ها می‌تواند جایگزین ارزان تری باشد.

از آنجا که تعداد موارد COVID-19 در اکثر ایالات متحده قابل کنترل است، مردم به دنبال بازگشت به محل کارشان هستند اما می‌خواهند آن مناطق تا آنجا که ممکن است ایمن و تمیز باشند.

تصفیه کننده‌های هوا متعددی در بازار وجود دارند که ادعا می کنند به تمیز کردن هوا از کروناویروس جدید کمک می کنند، اغلب از فناوری استفاده می‌کنند که به نظر می‌رسد می‌تواند هر میکروبی را از بین ببرد.

بسیاری از آنها فاقد سخت گیری‌های علمی واقعی برای حمایت از ادعاهای بازاریابی خود هستند و آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) می‌گوید که آنها به احتمال زیاد در برابر ویروس کرونا کاربردی نیستند.

EPA در وب سایت خود می گوید: “به خودی خود، تمیز کردن هوا یا فیلتراسیون برای محافظت از مردم در برابر کویید 19 کافی نیست.”

با این حال، این امر مردم را از جستجوی راه حل های پرهزینه باز نمی‌دارد.

شبکه کایسر اخیراً تحقیقاتی بر روی تصفیه کننده هوا که با استفاده از فناوری‌هایی مانند یونیزاسیون، پلاسما و پراکسید هیدروژن خشک کار می‌کنند انجام داده که در نتیجه می‌گوید این تصفیه کننده‌ها در واقع می‌توانند هوا را آلوده کند.

تحقیقات این سازمان نشان داد که این محصولات می‌تواند دانش آموزان، معلمان و کارکنان آن مدارس را به احساس امنیت کاذب برساند.

نگاهی به اقدامات حفاظتی

کارشناسان بهداشت عمومی خاطرنشان می کنند که کروناویروس جدید با رعایت فاصله یک و نیم متری و استفاده از ماسک منتقل نمی‌شود.

سیستم‌های تصفیه در مکان‌هایی مانند هواپیما که افراد گاهی اوقات ساعت‌ها در آنجا هستند مهمند.

دکتر دیوید کاتلر می‌گوید: “مطمئناً سیستم‌های تصفیه هوا در هواپیماها در کاهش شیوع کووید 19 مفید است، اما بعید است چنین سیستم پیچیده ای را برای خانه، مدرسه یا محل کار خود خریداری کنید.”

کارشناسان می‌گویند که مداخلات ساده با حداقل سرمایه گذاری می تواند راه حل های بسیار کم هزینه تری برای افزایش جریان هوا در ساختمان ها ایجاد کند.

دکتر آمش آدالجا، متخصص بیماریهای عفونی و محقق ارشد در مرکز امنیت بهداشت جانز هاپکینز در مریلند، در توئیتر خود گفت: “فقط پنجره ها را باز کنید”.

علاوه بر باز کردن پنجر‌ه‌ها، مرکز معتبر کنترل و پیشگیری از بیماریها (CDC) سایر مداخلات بدون هزینه مانند بازرسی و نگهداری تهویه اختصاصی خروجی، غیرفعال کردن کنترل های ترموستات، روشن کردن فن‌ها و کاهش یا حذف گردش مجدد هوا در داخل سیستم هوای ساختمان را توصیه می‌کند.

توصیه بعدی CDC استفاده از فن‌ها برای ورود هوای تازه از پنجره‌های باز یا افزودن فیلترهای هوای قابل حمل HEPA به اتاق های شلوغ‌تر بیشتر است. فیلترهای قابل حمل زیر 100 دلار قیمت دارند.

CDC توصیه می‌کند که سیستم های تابش میکروب کش ماوراء بنفش یا نور آبی را برای از بین بردن ویروس‌ها، باکتری‌ها، کپک‌ها و سایر موارد مشکل ساز در هوا نصب کنید.

پاکسازی هوا

کاتلر می‌گوید برای ارزیابی اینکه آیا دستگاه تصفیه هوا برای فضایی که قصد تصفیه آن را دارید مناسب است یا خیر، به دنبال مهر تأیید شده توسط انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی و رتبه نرخ هوای پاک آن (CADR) باشید که حجم هوای پاک یک هوا را اندازه گیری می کند. دستگاه تصفیه کننده با حداکثر سرعت خود در فوت مکعب در دقیقه هوا را تمیز می‌کند.

کاتلر گفت: “رتبه بندی های مختلف CADR برای حذف دود، گرد و غبار و گرده گل وجود دارد اما به طور کلی این دستگاه‌ها برای حذف ذرات ویروسی رتبه بندی نمی‌شوند.”

باز کردن پنجره‌ها یا افزودن دستگاه‌های تصفیه هوا به فضای داخلی مکمل روش های دیگر است نه جایگزینی آنها.

معلوم نیست که باز کردن درها و پنجر‌ها، استفاده از فن‌ها یا هر روش دیگری برای افزایش جریان هوای داخل ساختمان به جلوگیری از کووید 19 کمک می‌کند اما رعایت قوانین، ماسک زدن و فاصله گذاری اجتماعی قطعاً این کار را می‌کند.”

وی می‌گوید واکسیناسیون بهترین و اثبات شده برای ایمن سازی جمعی است.

کاتلر گفت: “اگر دیگران در فضای داخلی شما واکسینه نشده باشند اما ماسک زده باشند و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کرده باشند احتمال ابتلا به کووید 19 پایین می‌آید.”

بازگشت به لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.