بلاگ

تفاوت دستگاه‌های تصفیه هوا و مرطوب کننده‌ها

در اینجا ما نگاهی به دستگاه‌های تصفیه هوا و مرطوب کننده‌ها می‌اندازیم تا تفاوت‌ها را درک کنیم.

اگر بحث بین دستگاه های تصفیه هوا و مرطوب کننده ها برای شما جالب باشد، احتمالاً می‌پرسید که چگونه هر دو بر کیفیت هوا تأثیر می‌گذارد. فراتر از این، ممکن است دقیقاً ندانید که هر کدام از آنها چگونه کار می‌کند. در این مقاله ما تفاوت بین دستگاه‌های تصفیه هوا و مرطوب کننده را بررسی می‌کنیم.

دستگاه‌های تصفیه هوا و مرطوب کننده‌ها بسیار شبیه به هم به نظر می‌رسند اما در اصل آنها بسیار متفاوت هستند. یکی برای ضدعفونی کننده مواد حساسیت زا در هوا و دیگری برای رطوبت اضافی برای تسکین سوزش ناشی از هوای خشک استفاده می‌شود.

درک تفاوت بین دستگاه‌های تصفیه هوا و مرطوب کننده‌ها برای کمک به شما در انتخاب مناسب برای شما، خانواده و خانه شما بسیار مهم است.

دستگاه‌های تصفیه هوا و دستگاه‌های مرطوب کننده

وقتی صحبت از بررسی موضوع تصفیه کننده های هوا و مرطوب کننده‌ها می شود، مهم است که نحوه عملکرد هر یک از آنها را بررسی کنیم. با دستگاه‌های تصفیه هوا شروع می‌کنیم. این دستگاه ها آلودگی‌ها را از هوا به دام می‌اندازند و حذف می‌کنند. اکثر دستگاه‌های تصفیه هوا با مکیدن هوا و عبور هوا از طریق یک سری فیلترها عوامل محرک هوا را به دام می اندازد.

انواع دیگر دستگاه‌های تصفیه هوا در بازار وجود دارد، از جمله آنهایی که از یونیزاسیون منفی یا دوقطبی، فیلتر کربن و اشعه ماوراء بنفش (UV) برای فیلتر کردن هوا استفاده می‌کنند. با این حال، کارشناسان در مورد اثربخشی چنین دستگاه هایی اطلاعات کافی ندارند.

اکثر تصفیه کننده های تجاری مبتنی بر فیلتر تجاری دارای فیلتر هوای ذرات راندمان بالا (HEPA) هستند. استاندارد فیلتر HEPA در سال 1940 برای تأسیسات حاوی مواد هسته‌ای در 1960 توسعه داده شد.

فیلترهای HEPA از شبکه‌ای از نخ‌های پلاستیکی و فایبرگلاس بافته شده‌اند تا مانع از ورود آلودگی‌ها شوند. آنها قادر به جذب ذرات به اندازه 0.3 میکرون هستند و می‌توانند طیف وسیعی از ذرات، از جمله محرک‌ها و مواد حساسیت زا مانند گرد و غبار، باکتری‌ها، کپک و موارد دیگر را حذف کنند.

دستگاه‌های مرطوب کننده با افزودن رطوبت به هوای یک اتاق عمل می‌کنند. این دستگاه آب را از مخزنی در پایین دستگاه بیرون می‌آورد و به مه غلیظی تبدیل می‌کند که از دستگاه خارج می شود. این سیستم‌ها می‌توانند آب را بجوشانند و آن را به بخار تبدیل کنند، از یک فن برای تبخیر هوا استفاده کنند یا حتی از فناوری اولتراسونیک برای ارتعاش قطرات آب استفاده کنند. ذرات ریز آب در هوا پخش شده و سطح رطوبت نسبی را افزایش می‌دهند. پس از رسیدن به سطح صحیح، دستگاه خاموش می شود.

هدف اصلی دستگاه های مرطوب کننده افزایش رطوبت به سطح ثابت، معمولاً بین 30 تا 50 درصد است. اگر اتاق‌ها بیش از حد خشک یا مرطوب شوند، می توانند بر بهداشت به ویژه در افرادی که شرایط بهداشتی خاصی مانند آسم یا آلرژی دارند تاثیر گذار باشد.

دستگاه های تصفیه هوا وو دستگاه‌های رطوبت ساز: چگونه بر کیفیت هوا تأثیر می‌گذارند؟

علاوه بر بررسی نحوه عملکرد آن‌ها، مهم‌ترین چیزی که در مورد دستگاه‌های تصفیه هوا و دستگاه‌های مرطوب کننده وجود دارد این است که چگونه هر دستگاه بر هوا تأثیر می‌گذارد. هدف دستگاه‌های تصفیه هوا واضح است. آن‌ها به دنبال بهبود کیفیت هوا هستند که این کار را با فیلتر کردن ذرات انجام می‌دهند.

تحقیقات نشان می‌دهد که دستگاه‌های تصفیه هوا می‌توانند مزایای بالینی داشته باشند، اما – مانند هر چیزی – شما مبلغی را که برای آن هزینه می‌کنید. تحقیقاتی که بر روی این بخش شد نشان می‌دهد که”فیلترهای ارزان و کم بازده HVAC تاثیری در حذف عوامل نامطلوب ندارند.”

به گفته آژانس حفاظت از محیط زیست، فیلترهای HEPA در محیط‌های بالینی مانند بیمارستان‌ها استفاده می‌شوند و در کاربرد بالایی دارند و 99.9 درصد ذرات را به دام میندازند.

ظهوربیماری کرونا آگاهی از احتمال تهدیدات هوایی را افزایش داده است.در این رابطه هم تحقیقات کامل نیست و تحقیقات موجود نشان می‌دهد که توانایی دستگاه تصفیه کننده برای جلوگیری از سرماخوردگی، آنفولانزا و ویروس کرونا کافی نیست.

محققان ذرات موجود در گرد و غبار خانگی و ذرات موجود در فیلتر HEPA را مقایسه کردند و به این نتیجه رسیدند که این فیلتر محیط جدیدی را برای تکثیر کپک و باکتری‌ها فراهم می‌کند. در برخی موارد، این موجودات می‌توانند جمع، تکثیر و دوباره به محیط آزاد شوند، بنابراین باید فیلترها را طبق دستورالعمل سازنده بررسی کنید.

از مرطوب کننده ها برای افزودن رطوبت به هوا استفاده می‌شود و باعث می‌شود هوا برای افراد به ویژه برای افرادی که شرایط بهداشتی خاصی مانند خشکی پوست، سوزش و آلرژی دارند سبک‌تر شود.

در یکی از مطالعاتی که انجام شد نشان دادند که رطوبت کم هوا موجب بیماری‌های مختلف از جمله عفونت‌های دستگاه تنفسی، تشدید آسم باعث تحریک و خشک شدن غشاهای مخاطی دستگاه تنفسی و ریه‌ها شود.

دستگاه های مرطوب کننده باید به ویژه اگر در اطراف کودکان استفاده می‎شود تمیز باشند. گرد و غبار و کپک می‌تواند توسط دستگاه مرطوب کننده به هوا منتقل شود و بیشتر از فایده باعث آسیب شود. توصیه متخصصان این است که فیلتر را در هر مرطوب کننده تمیز کرده و تعویض کنید تا دچار این مشکلات نشوید.

دستگاه های تصفیه هوا یا رطوبت ساز: کدام برای شما مناسب است؟

ما درباره ساختار و عملکرد این دستگاه‌ها صحبت کردیم، اما کدام برای شما مناسب است؟

از دستگاه‌های تصفیه هوا برای ضدعفونی آلاینده‌ها استفاده می‌شود. آنها برای کسانی که دارای شرایط سلامتی خاص مانند آسم و آلرژی هستند که ممکن است با کیفیت پایین هوا تشدید شوند، ایده آل هستند.

هنگام انتخاب دستگاه تصفیه هوا، همیشه دستگاهی با فیلتر HEPA انتخاب کنید. فیلترهای قابل حمل کارکرد خوبی دارند اما به اندازه کافی قوی نیستند که بتوانند هوای کل خانه را تمیز کنند.

اگر میزان رطوبت کم است، یک دستگاه مرطوب کننده می‌تواند به افزایش رطوبت در اتاق کمک کرده و ضمن کاهش اثرات منفی رطوبت کم، آن را بازیابی کند. ترک خوردن لب‌ها، خشکی گلو و احساس تشنگی مداوم برخی از علائم هشدار دهنده هستند، اما برای اطمینان از خشکی محیط به سنسور رطوبت نیاز دارید.

هنگام خرید دستگاه رطوبت ساز، مطمئن شوید که اندازه آن برای خانه شما مناسب است. هر دستگاه مرطوب کننده‌ای را که انتخاب می‌کنید آن را تمیز نگه دارید و مدام آب و فیلترهای آن را تغییر بدهید تا دچار مشکل نشوید.

ما ثابت کردیم که دستگاه‌های تصفیه هوا و مرطوب کننده‌ها کارهای متفاوتی انجام می‌دهند، اما آیا می توانند با هم کار کنند؟ آبله. چرا که نه. عملکرد همزمان دستگاه تصفیه هوا و مرطوب کننده هیچ موردی ندارد و می‌توان آن دو را با هم استفاده کرد.

بازگشت به لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.