بلاگ

تفاوت دستگاه های تصفیه هوا با یونیزه کننده‌ها

تفاوت دستگاه های تصفیه هوا یا یونیزه کننده‌ها

ما در اینجا تصفیه کننده هوا و یونیزورها را بررسی می‌کنیم تا به کارایی‌های آن‌ها پی ببریم.

 آلودگی هوا و کیفیت هوایی که تنفس می کنیم بسیار مهم است، اما بحث‌ها عموماً بر وضعیت هوای بیرون از خانه است. اما هوای داخل خانه‌ها، مدارس و محل کار ما چطور است؟

هوای داخل خانه دارای مواد حساسیت زا مانند گرد و غبار، گرده و شوره حیوانات خانگی، باکتری‌ها، ویروس‌ها و ذرات منتشر شده از لوازم آرایشی و بهداشتی است. بسیاری از این ذرات محرک شناخته شده‌ای هستند که می‌توانند آلرژی و آسم را تشدید کنند، اما با استفاده از دستگاه تصفیه هوا از هوا حذف می شوند.

دستگاه‌های تصفیه هوا با استفاده از فن و فیلتر آلاینده‌ها، سموم و آلرژن های موجود در هوا را جذب می‌کنند. آنها در کار خود خوب عمل می‌کنند و هوا را از ذرات با اندازه های مختلف، از جمله ذرات درشت مانند گرده و گرد و غبار، ذرات ریز مانند شوره حیوانات خانگی و ذرات فوق العاده ریز مانند ویروس‌ها پاک می‌کنند.

یونیزرهای هوا وظیفه مشابهی را انجام می دهند، با این تفاوت که با ایجاد یون‌های منفی متصل به مواد آلرژی زا که دارای بار مثبت هستند، هوای اتاق را تصفیه می‌کنند و به رسوب ناخالصی‌ها روی زمین کمک می‌کند.

در اینجا، ما تفاوت بین تصفیه کننده‌های هوا و یونیزه کننده‌ها را دقیق‌تر بررسی می‌کنیم.

تصفیه کننده هوا و یونیزه کننده‌ها

به طور کلی، دستگاه‌های تصفیه هوا و یونیزاسیون عملکرد مشابهی دارند و هوا را تمیز می‌کنند و آلرژن‌ها و آلاینده‌ها را از بین می‌برند. آن‌ها می‌توانند ذرات هزار برابر کوچکتر از میلی متر را حذف کنند، اما نحوه انجام آن بسیار متفاوت است.

دستگاه‌های تصفیه هوا شامل یک یا چند فیلتر و یک فن است. چطورکار می‌کنند؟ یک فن داخلی هوای اتاق را روی فیلتر می‌کشد. سپس ذرات در لایه‌ها و چین‌های متعدد فیلتر ضبط می‌شوند. پس از اتمام این فرآیند، هوای تمیز در اتاق به گردش در می‌آید. آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) می گوید که دستگاه های تصفیه هوا با فیلترهای ذرات معلق (HEPA) با راندمان بالا می توانند حداقل 99.97٪ ذرات معلق در هوا با اندازه 0.3 میکرون از جمله گرد و غبار، گرده، کپک و باکتری‌ها را حذف کنند.

در مقابل، یونیزه کننده‌های هوا از خواص شیمیایی یون ها برای حذف ذرات و میکروب ها از هوا استفاده می‌کنند. یونسازها با استفاده از برق یونهای منفی ایجاد کرده و آنها را به هوا تخلیه می کنند. یونهای منفی به ذرات دارای بار مثبت در اتاق متصل می‌شوند و یک ذره متراکم ایجاد می کنند که به اندازه کافی سنگین است و به زمین می‌افتد.

یونهای منفی که توسط یونیزه کننده‌ها استفاده می‌شوند می‌توانند رشد ویروس‌ها را متوقف کنند، در حالی که ازن تولید شده از اثر متقابل یون های منفی و سایر ذرات می‌تواند باکتری‌ها، قارچ‌ها و کپک را از بین ببرد. با این حال، EPA می گوید که یونیزه کننده های هوا نسبت به حذف ذرات بزرگتر مانند گرد و غبار بی تأثیر هستند و برای حذف ذرات کوچکتر مانند دود تنباکو و دود که بین 0.01 تا 0.1 میکرون بر میکرون اندازه گیری می‌شوند، مناسب‌تر هستند.

دستگاه‌های تصفیه هوا و یونیزه کننده‌ها: آنها چگونه بر کیفیت هوا تأثیر می‌گذارند؟

دستگاه‌های تصفیه هوا و یونیزه کننده‌ها از تکنولوژی متفاوتی برای پاکسازی هوا استفاده می‌کنند. در حالی که دستگاه های تصفیه هوا با به دام انداختن ذرات، آنها را از گردش خارج می‌کنند، یونیزرها آنها را آنقدر سنگین می‌کنند که روی زمین بیفتند. این به این معنیست که هنوز باید تمیز شوند و به راحتی می توان آنها را مختل کرد و دوباره وارد هوا کرد.

دستگاه‌های تصفیه هوا همچنین بر روی طیف وسیع تری از ذرات مانند آلرژن‌های بزرگ مانند گرد و غبار و ذرات کوچکتر مانند شوره حیوانات خانگی، باکتری‌ها و ویروس‌ها تاثیر می‌گذارند. این بدان معناست که آنها برای کسانی که از آلرژی به حیوانات خانگی، تب یونجه و آسم رنج می برند مفید هستند.

از آنجا که یونیزه‌ها محدوده بسیار کمتری از ذرات را حذف می کنند ممکن است در از بین بردن عوامل حساسیت و آسم خوب نباشند. این بدان معنا نیست که آنها کلا کاربردی نیستند اما مهم است که علت آلرژی را شناسایی کرده و قبل ازخرید یونیزه کننده تحقیقات خود را انجام دهید.

مشخص شده است که یون‌های منفی مرتبط با یونیزه کننده‌ها بر سلامت روانی، بهره وری و رفاه کلی تأثیر مثبت می‌گذارد و می‌تواند به کسانی که دارای اختلال عاطفی فصلی (SAD) هستند، کمک کند.

با این حال، یونیزه کننده‌ها به طور غیر مستقیم ازن تولید می‌کنند. ازن سه ذره اکسیژن است که از طریق برهم کنش یون های منفی خود با سایر ذرات به هم متصل شده اند بوجود می‌آید. ازن یک محرک شناخته شده ریه است و در برخی موارد، یونیزه کننده ها گاز را در سطوح قابل توجهی که برای سلامتی انسان مضر است تولید می‌کنند. این موضوع می‌تواند شرایط تنفسی موجود، مانند آسم را تشدید کند.

به همین دلیل، مهم است که تأثیر مثبت یونیزاسیون بر سطح ذرات موجود در هوا را در برابر هر گونه آسیبی که می‌تواند با تولید ازن به سلامتی شما وارد کند، بسنجید. در کوتاه مدت استنشاق مقادیر کمی از گاز ازن می‌تواند منجر به سوزش گلو، درد قفسه سینه، سرفه، تنگی نفس یا مشکل تنفس شود. اثرات طولانی مدت شامل بدتر شدن علائم آسم، کاهش عملکرد ریه و التهاب ریه است.

تصفیه کننده هوا و یونیزرها: کدام برای شما مناسب است؟

بستگی به آنچه شما نیاز دارید دستگاه‌های تصفیه هوا برای از بین بردن گرده، شوره حیوانات خانگی و سایر ذرات معلق از هوا مناسب هستند، بنابراین برای کسانی که مبتلا به آلرژی و آسم هستند و می‌خواهند محرک علائم خود را برطرف کنند بهتر هستند.

میزان موثر بودن این کار بستگی به نوع دستگاه تصفیه کننده و فیلتر مورد استفاده آنها دارد. فیلترهای HEPA، با شبکه متراکم از الیاف فایبرگلاس فوق العاده نازک تر از یک تار موی انسان، ذرات کوچکی به اندازه 0.3μm را حذف می کند.

یونیزرها در حذف مولکول‌های کوچکتر مانند باکتری‌ها و ویروس‌ها بهتر عمل می‌کنند، بنابراین ممکن است برای افرادی که از آلرژی یا آسم رنج می برند، مفید نباشد. یونیزرها همچنین ذرات را از گردش هوا خارج نمی‌کنند. در عوض، آنها را شارژ می‌کنند تا به چیز دیگری بچسبند. بنابراین باید به طور مداوم خانه خود را تمیز کنید تا این ذرات مجددا وارد گردش هوا نشوند.

بازگشت به لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.