بلاگ

مزایای استفاده از شیرهای چشمی

مزایای استفاده از شیرهای چشمی

شیر اب چشمی می تواند به زیبایی و سهولت استفاده از سینک داخل آشپزخانه یا دستشویی بیافزاید.از انجا که نیازی به لمس کردن دستگیره یا شیر نیست، می توانید در حالی که ظرف در دستتان است، اب را باز کنید و بدین صورت از انتقال میکروب ها و باکتری ها را به افراد دیگر داخل خانواده خودداری کنید. اگر به دنبال عوض کردن مدل آشپزخانه یا سرویس بهداشتی خود هستید و به سینک ظرفشویی جدیدی نیاز دارید، این مزایای شیرهای چشمی را در نظر بگیرید.

3 دلیل برای نصب شیر چشمی

یک شیر چشمی دارای قابلیت صرفه جویی در مصرف آب نسبت به شیرآب های سنتی است و از آلودگی غذا یا دست شما جلوگیری می کند. در اینجا به برخی از مزایای شیر چشمی آشپزخانه یا حمام ذکر اشاره شده است، که می تواند به شما در انتخاب اینکه که آیا شیر چشمی گزینه مناسبی برای خانه شما هست یا خیر، کمک کند:

  1. صرفه جویی در هزینه و انرژی

وقتی دستان خود را در سینک ظرفشویی می شویید، در هر دقیقه حدود 7.5 لیتر آب مصرف می شود. ممکن است فرزندان شما هنگام شستن دست ها، شیر آب را باز بگذارند و آب بازی کنند، یا ممکن است شخص دیگری در خانه هنگام بیرون آمدن از اتاق، آب را باز رها کند. به عنوان یک جایگزین، شیر چشمی تنها در صورت نیاز باز می شود و پس از اتمام استفاده از سینک ظرفشویی به طور خودکار بسته می شود.

به جای اینکه شیر آب پیش از بستن آن با دست، چند ثانیه بیشتر باز بماند، یک شیر چشمی پس از ترک کردن سینک ظرفشویی، با بستن خودکار شیر، در مصرف آب صرفه جویی می کند. در طی چند سال،  با یک شیر آب چشمی می توانید صدها لیتر آب صرفه جویی کنید. این عمل برای محیط زیست بهتر است و با کاهش هزینه قبض آب به شما کمک می کند.

  1. از انتشار میکروب ها و چرک ها جلوگیری کنید

اگر مرتباً شیر های استاندارد را مرتب تمیز نكنید، ممکن است به محل پرورش میكروب ها و چرک ها تبدیل شوند. هنگامی که پس از استفاده از دستشویی یا پختن غذای خام دست های خود را می شویید، ممکن است باکتری ها و ویروس ها بر روی دسته ها باقی بمانند. این میکروب ها می توانند دوباره به دست ها یا ظروف شما برگردند. همچنین ممکن است چرک ها و غذای پس مانده را پس از پخت و پز به شیر آب منتقل کنید، که ممکن است در انتهای سینک شما گیر کند.

اگر بتوانید بدون نیاز به لمس کردن با دست های آلوده شیر آب را باز کنید، می توانید از انتقال میکروب ها جلوگیری کرده و به ویژه در فصل آنفولانزا کل خانواده را سالم نگه دارید. شما همچنین نیازی به تمیز کردن شیرهای چشمی به اندازه سینک های استاندارد ندارید، زیرا این شیر ها تماس زیادی با میکروب ها ندارند.

  1. دسترسی آسان تر به آب

استفاده از شیر های چشمی برای افراد در هر سن و سالی، از جمله کودکان و بزرگترها، آسان است. برای فعال کردن جریان آب، تنها کاری که باید انجام دهید این است که دست خود را مقابل سنسور تکان دهید و پس از پایان کار شیر به طور خودکار بسته می شود. برای فعال کردن سنسور کافیست فنجان خود را زیر شیر آب قرار دهید یا دست خود را بالای آن تکان دهید.

شیرهای چشمی در گزینه های مختلف طراحی موجود هستند، و از آنجا که به ندرت نشت می کنند، ملزومات نگهداری کمتری دارند. هنگام استفاده از آب می توانید دما و شدت آب آن را نیز کنترل کنید، که این مورد کنترل بیشتری نسبت به شیر آب استاندارد به شما می دهد. یک شیر چشمی به شما امکان آن را  می دهد که در حالی که یک دیگ بزرگ در دست خود دارید، از آب استفاده کنید؛ بنابراین می توانید آب را به راحتی جوشانده و زمان کمتری را برای تهیه وعده های غذایی صرف کنید.

شیر چشمی چگونه کار می کند؟

شیر آب چشمی با یک بار کشیدن ساده دست باز و بسته می شود. هنگامی که سنسور حرکت را تشخیص می دهد، به شیر سیگنال می دهد تا فعال شود و اجازه دهد آب از طریق فواره جریان یابد. شیرهای لمسی دارای چهار بخش هستند که امکان عمل کردن آن را ایجاد می کنند- سنسور ، شیرفلکه برقی، منبع تغذیه و فواره:

  1. سنسور

سنسور سیگنال حرکت را به شیر می فرستد تا شیر آب را فعال کند. این عمل به شیر اجازه می دهد تا زمان باز یا بسته کردن آب را بر اساس وجود یا عدم وجود حرکت به شیر اطلاع دهد. این سنسور یا از نور مادون قرمز یا انرژی فراصوت برای تشخیص حرکت استفاده می کند. حسگرهای مادون قرمز غالباً در قاعده یا لب شکاف قرار دارند، بنابراین می توانند بدون پیش آمدن انسداد برای وسایل بزرگ، حرکت را به راحتی تشخیص دهند.

  1. شیرفلکه برقی

سیگنال های حرکتی سنسور باعث درگیر شدن شیرفلکه برقی می شوند. قطبیت سیگنال تعیین می کند که شیرفلکه برقی، فشار به جلو یا فشار کششی وارد کند. شیرفلکه جریان آب را از طریق یک دیسک لاستیک مانند درگیر می کند.

وقتی سنسور سیگنالی تشخیص ندهد، شیر بسته می ماند و بنابراین آب از شیر عبور نمی کند. سنسور با تشخیص حرکت، یک پیام مثبت به شیرفلکه برقی می فرستد، که باعث می شود شیر را باز کند و اجازه دهد آب خارج شود. هنگامی که دست خود را از آن دور کنید؛ شیرفلکه برقی، شیر آب را با عمل فشار به جلو می بندد.

  1. منبع تغذیه

شیرهای چشمی برای کار کردن به برق نیاز دارند، که یا با استفاده از باتری و یا با اتصال به پریز برق در دیوار تامین می شود. قبل از سفارش به بسته بندی سیستم لمسی خود توجه کنید تا مطمئن شوید منبع تغذیه مناسبی برای آن دارید. شیر آب دارای باتری، شیرفکه برقی را در حالت باز نگه می دارد تا جایی که جریان برق آن را قطع کند. یک شیر تغذیه کننده از ترانسفورماتور، دارای جریان الکتریکی مداوم است که شیرفلکه برقی را باز نگه می دارد.

  1. فواره

بقیه اجزای شیر چشمی در داخل فواره قرار دارد. این قطعه از مواد و در اندازه های مختلف بسته به نوع سینک ظرفشویی، بودجه شما و طرح رنگ فعلی آشپزخانه یا حمام در دسترس است. فواره های برنجی گرانترین نوع هستند، در حالیکه روی مقرون به صرفه ترین مورد محسوب می شود. حتی ممکن است فواره هایی بیابید که دارای پوشش کروم یا نیکل برای افزایش دوام و ظاهر آن ها هستند.

مقایسه شیرهای استاندارد و شیرهای چشمی

با شیر استاندارد، آب را با لمس نرم دست خود باز و بسته می کنید. هم شیرهای استاندارد و هم شیر های چشمی می توانند برای آشپزخانه یا حمام شما مفید باشند. اگر قصد تصمیم آن را دارید که کدام شیر برای خانه شما بهتر است، هر دو جوانب مثبت و منفی شیرهای استاندارد و شیرهای چشمی را در نظر بگیرید.

اگر می خواهید کنترل بهتری روی شیر داشته باشید، بهتر است شیر استاندارد را در نظر بگیرید. احتمال اینکه شیر آب استاندارد به طور ناگهانی باز یا بسته شود کمتر است، زیرا به جای حرکت دادن دست در مقابل آن، باید آن را به صورت فیزیکی لمس کنید. با این وجود، حتی با قرار دادن قسمت کوچکی از دست روی شیر، ممکن است شیر آب خود را آلوده کنید. اگر مایلید سینک ظرفشویی تمیزی داشته باشید، شیر آب چشمی گزینه مناسب تری برای آشپزخانه یا حمام شما می باشد.

بازگشت به لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.