بلاگ

مزایای تمیز کردن و استفاده از پرلاتور‌های شیرآب

مزایای تمیز کردن و استفاده از پرلاتور‌های شیرآب

اگر قطعات کوچک شیرآب به‌طور مرتب تمیز شوند- در جلوگیری از هدر رفتن آب کمک میکنند، آب رسانی بهتر می‌شود و خطر قرارگیری در معرض سرب را کاهش می‌دهد.

ممکن است خبر نداشته باشید، اما در انتهای شیرآب یک صفحه کوچک وجود دارد که به آن پرلاتور می‌گویند، که نقش بزرگی در آب‌رسانی خانه شما دارد.

پرلاتور‌ها به شیرآب‌های آشپزخانه و حمام وصل می‌شوند، این پرلاتور‌ها کاربردهای زیادی دارند که عبارتند از:

  • میزان آبی که از شیرآب خارج می‌شود را کم می‌کنند.
  • جریان آب را شکل می‌دهند.
  • فشار آب را حفظ یا بهتر می‌کنند.
  • وقتی آب به دست، سینک، یا لیوان یا هرچیز دیگری برخورد می‌کند، از پاشیدن آن جلوگیری می‌کنند.
  • رسوبات و ذرات سنگینی (حاوی سرب) که ممکن است در آب وجود داشته باشد را می‌گیرند.

با وجود چنین نقش‌هایی، مهم است که بدانیم چرا این پرلاتور‌های کوچک باید هر شش ماه یکبار و به ویژه پس از کارهای ساخت و ساز که بر آب‌رسانی تاثیر می‌گذارد، تمیز شوند. یکی دیگر از نکات مهم که باید درباره پرلاتور‌ها بدانیم این است که از هدر رفت آب جلوگیری می‌کنند که این به‎نوبه خود به شما کمک می‌کند تا پول قبض آب شما کمتر بیاید. در صورت نیاز به خرید پرلاتور از راندکاکس کمک بگیرید.

کاهش خطر قرارگیری در معرض سرب

اگر لوله های آب‌رسانی شما از سرب درست شده باشد یا لوله‌کشی خانه شما حاوی سرب باشد، باید پرلاتور‌های شیرالات خود را هر شش ماه یکبار تمیز کنید. ذرات سرب می توانند از لوله های سربی کنده شوند و وارد آب شوند. پرلاتور‌ها می‌توانند ذرات سرب را بگیرند، بنابراین باید آنها را تمیز کنیم تا خطر موجود درآب آشامیدنی را کاهش دهیم.

ازبین بردن ذرات پس از ساخت و ساز

اگر لوله اصلی آب در محله شما ترکید، پروژه تعویض سیستم آب انجام شد یا اگر انشعابات لوله آب خود را عوض کردید، باید پرلاتور‌ها را جداکرده و تمیز کنید.

درطول ساخت و ساز و تعمیرات، ذرات آلودگی می‌توانند در پرلاتور گیر کنند. اگر انشعبات سیستم آب شما تعویض شود، ذرات سرب می‌توانند از لوله کنده شوند و وارد آب شوند و در صفحه پرلاتور گیر کنند.

بهبود جریان آب

اگر از مقدار آب یا فشار آب راضی نیستید، این اتفاق ممکن است به‌دلیل ذرات زیاد گیر افتاده در پرلاتور‌ها باشد. جداکردن و تمیز کردن پرلاتور‌ها می‌تواند به شما کمک کند.

جلوگیری از هدر رفتن آب و کاهش هزینه آب مصرفی

متخصصین محیط زیست می گویند که جایگزینی پرلاتور ها با پرلاتورهایی که جریان آب کمتری را از خود عبور می‌دهند، یکی از بهترین راه ها برای صرفه جویی در مصرف آب است.

آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا می گوید تعویض پرلاتوری که 2.2 گالن آب در دقیقه آزاد می کند با پرلاتور‌‌ای که 1.5 گالن آب در دقیقه آزاد می کند، می تواند بدون کاهش عملکرد، مصرف آب را تا 30 درصد کاهش می‌دهد.

اغلب شستن دست‌ها یا ظرف و ظروف را می‌توان با جریان آب کمتر انجام داد. استفاده از آب کمتر به شما کمک می‌کند تا پول قبض آبتان کمتر بیاید.

چطور پرلاتور‌ها را تمیز کنیم؟

اولین گام در تمیز کردن پرلاتور این است که یاد بگیریم چطور آنها را از شیرآب جدا کنیم.

دو نوع پرلاتور وجود دارد.

یک نوع بیرون از شیرآب بسته می‌شود و ممکن است به انبردست یا آچار برای سفت کردن آن نیاز داشته باشیم. نوع دیگر درون شیرآب بسته میشود.

اگر پرلاتور بیرون از شیرآب بسته شود، ممکن است به یک انبردست، آچار یا آچار شلاقی برای سفت کردن آن نیاز داشته باشیم. حتما قبل از استفاده از ابزار، حوله یا پارچه ای را دور پرلاتور بپیچید تا سطح شیر آب خراشیده نشود.

پرلاتور‌های “پنهان” یا “فرورفته ” معمولاً برای باز کردن به یک «آچار» کوچک پرلاتور نیاز دارند. آچارها معمولاً با یک شیر آب جدید عرضه می شوند یا می توان آنها را از فروشگاه های لوازم خانگی یا لوازم لوله کشی یا آنلاین خریداری کرد.

همچنین می توانید با سازنده شیر آب تماس بگیرید و درخواست یک پرلاتور جدید کنید. در صورت امکان مارک و شماره مدل را داشته باشید.

هنگامی که پرلاتور را درآورید، آن را از هم باز کنید و به مدت پنج دقیقه در سرکه خیس کنید. سپس از یک برس کوچک مانند یک مسواک قدیمی برای تمیز کردن قطعات استفاده کنید.

وقتی تمام این مراحل را طی کردید، پرلاتور را دوباره سرجایش ببندید.

کی باید پرلاتور‌ها را تمیز کنیم، و اینکار باید چند وقت یکبار انجام شود؟

پرلاتور‌ها باید بعد از هر کار ساخت و سازی که بر سیستم آب رسانی شما تاثیر می‌گذارد تمیز شوند، مانند پروژه‌های تعویض اصلی سیستم آب رسانی، ترکیدگی‌ لوله‌های آب اصلی یا تعویض انشعابات لوله آب.

علاوه بر تمیز کردن پس از کار ساخت و ساز، پرلاتور‌ها باید هر شش ماه یکبار تمیز شوند.

برای باز کردن پرلاتور ممکن است به یک انبردست یا آچار نیاز باشد. حواستان باشد حتما یک حوله دور شیرآب بپیچید تا از شیرآب خراشیده نشود.

شیرآب‌هایی که پرلاتور‌های «مخفی» یا «فرورفته» دارند برای باز شدن به یک کلید پرلاتور نیاز دارند.

پس از جدا کردن پرلاتور از شیرآب، قطعات آن را به مدت 5 دقیقه در سرکه خیس کنید. این مرحله به شما کمک می‌کند تا از شر ذرات خلاص شوید.

پرلاتور‌ها را با یک برس تمیز کنید تا هرگونه ذره‌ای از بین برود. این فرآیند را باید هر شش ماه یکبار انجام دهید.

بازگشت به لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.