نحوه جداسازی شیر دوش توکار قدیمی

radzad

radzad

تعویض شیر دوش توکار قدیمی، کاری نسبتا تخصصی است که معمولا به جوشکاری اتصالات قدیمی و تعویض آنها نیاز دارد. با این حال اگر به لوله کشی خانه دسترسی دارید می‌توانید با استفاده از لوله سی‌پی‌وی‌سی و پلی‌اتیلن شیر فلکه جدید را نصب کنید و هیچ‌کدام از اینها نیازی به جوشکاری فلز ندارند

ابزار و لوازم مورد نیاز

پیچ‌گوشتی، آلن در صورت نیاز، پارچه، آچار لوله گیر، ماژیک، لوله‌بر یا آره مویی و شیر فلکه جدید

نحوه انجام کار

1. جدا کردن دسته شیر

در ابتدا دسته یا اهرم تنظیم دمای آب در شیر دوش را درآورید‌. ممکن است پیچی پشت درپوش وجود داشته باشد که دسته را نگه می‌دارد. در موارد دیگر برای درآوردن پیچ و دسته به آچار آلن نیاز پیدا می‌کنید. از پارچه‌ای برای بستن سوراخ فاضلاب استفاده کنید تا پیچ و قطعات ریز به داخلش نیفتد.

2. درآوردن درپوش یراق

درپوش یراق را درآورید تا به شیر توکار دسترسی پیدا کنید. با خارج کردن دستگیره به پیچ‌های سری دوم می‌رسید که درپوش را محکم نگه می‌دارد. این دو پیچ را باز کنید و درپوش را از روی دیوار بردارید. اگر اطراف درپوش آب‌بندی و سفت شده با استفاده از چاقو آن را جدا کنید و بعد درپوش را از جایش درآورید. اگر زیر این صفحه درپوش دیگری هم برای حفاظت از فلکه وجود دارد آن را هم در آورید.

در این مورد باید دهانه‌ی موجود در دیوار را کمی بازتر کرد تا صفحه محافظ بیرون بیاید. اگر قصد انجام این کار را دارید مواظب باشید که سوراخ دیوار را به کمترین حد ممکن گشاد کنید تا بعد از نصب شیر توکار مجبور نشوید دیوار را خیلی تعمیر کنید.

3. ایجاد کردن سوراخ

در صورت لزوم برای درآوردن و نصب شیر توکار جدید، سوراخ دیوار را بازتر کنید. دو گزینه پیش روی شماست: یا باید دیوار پشت حفره لوله کشی را بشکنید و یا همین سوراخ موجود را کمی بزرگتر کنید.

شاید برای بزرگ کردن دهانه در دیوارهایی که مصالح دیگری در آن بکار رفته، نیاز باشد که تکنیک‌های دیگری را به کار گرفت.

به یاد داشته باشید که وقتی شیرفلکه توکار جدید نصب شد و کار به پایان رسید، این سوراخ باید کاملا با درپوش پوشیده شود. برای اینکه مطمئن شوید سوراخ خیلی بزرگی ایجاد نمی‌شود با استفاده از درپوش، محیط مورد نظر را اندازه بگیرید و مشخص کنید.

4. محل برش لوله را مشخص کنید.

تصميم بگیرید که چگونه می‌خواهید شیر توکار قدیمی را درآورید و شیر توکار جدید را نصب کنید. شیر توکاری که در تصاویر این مقاله استفاده شده، هم رابط‌های رزوه بیرون و هم کوپلینگ یا اتصال داخلی دارد. شیر توکار جدید را جلوی شیر قدیمی بگذارید تا محل برش لوله را مشخص کنید. روی قسمتی که باید برش خورده شود با ماژیک علامت‌گذاری کنید.

شیرهای توکار با هم فرق دارند، بنابراین قبل از شروع کار نحوه برش‌ها را با دقت بررسی کنید. شاید لازم باشد از کوپلینگ‌ ها یا اتصالات دیگر برای وصل کردن خط لوله به شیر توکار استفاده کنید. بنابراین یک لیست تهیه کنید و تمام ابزار و لوازم را دم دست آماده نگه دارید تا تعمیرات به خوبی پیش برود.

5. درآوردن شیر توکار قدیمی

آب را قطع کنید و شیر توکار قدیمی را از دیوار بیرون بکشید. ممکن است اطراف شیر توکار، با مواد بتنی و سیمان پر شده باشد. در اینصورت شانس کمی خواهید داشت که بتوانید بدون تخریب دیوار، شیر توکار را خارج کنید.

حالا همه چیز برای نصب شیرفلکه جدید آماده است.

شیرهای توکار نسل جدید که در راندماکس ارائه میشوند، مجهز به مهره های متصل به لوله های آبرسانی هستند. بدین ترتیب در صورت نیاز به تعویض شیر توکار، تنها نیاز هست که مهره های جانبی را باز کنید تا تنه شیر توکار بطور کامل از لوله ها به راحتی جدا شود.

در صورت تمایل به مشاهده محصولات جدید و مدرن شیر توکار در سایت راندماکس، روی این لینک کلیک کنید.

بیشتر بخوانید:

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.