بلاگ

آیا امکان یخ زدن شیرآلات آشپزخانه وجود دارد؟

آیا امکان یخ زدن شیرآلات آشپزخانه وجود دارد؟

بسیار محتمل است که شیرآلات در فصول زمستان دچار یخ زدگی شود. هر چند این موضوع به درجه حرارت محیط خانه شما هم بستگی دارد. اگر لوله‌ها به اندازه کافی گرم نگه داشته نشوند، ممکن است شیرآلات به سرعت دچار یخ زدگی شده و جریان آب را مسدود کنند.

آیا ممکن است شیرآلات آشپزخانه دچار یخ زدگی شوند؟

پاسخ بله است، در واقع اگر دما به زیر 20 درجه برسد، شیرآلات آشپزخانه می‌توانند دچار یخ زدگی شوند. به طور‌کلی بستگی به موقعیت جغرافیایی و مقدار نوسانات دمایی در آن منطقه دارد. این لوله‌ها‌ که در مجرایی باریک یا در حیاط و پارکینگ خانه‌ی شما قرار دارند، می‌توانند جریان آب به درون شیرآلات را دچار یخ زدگی کرده و در نهایت مسدود کنند.

آب به دلایل زیادی می‌تواند لوله‌های داخل خانه را دچار یخ زدگی کند. بیشتر این یخ زدگی‌ها در درجه‌ی اول به دلیل خرابی کیت ترموستات یا خرابی در چسب است. بدترین سناریو یا حالت ممکن وقتی است که یخ زدگی باعث ترکیدن لوله و نشتی شدید آب شود.

با این وجود، قطعاً شما می‌توانید اقداماتی احتیاطی را انجام دهید تا از بروز چنین شرایطی جلوگیری به عمل آورید. این اقدامات را با جستجوی ترک خوردگی‌ لوله، لوله‌های یخ زده یا جستجوی هرگونه نشتی دیگری شروع کنید. همچنین می‌توانید فشار آب را هنگام بازکردن شیرآلات آشپزخانه بررسی کنید.

شیرآلات یخ زده می‌توانند با خود مشکلات زیادی را به همراه داشته باشند. همچنین کاهش دما به یخ زدگی شیرآلات می‌افزاید و آن را تشدید می‌کند. در وضعیت جوّی غیرعادی و شدید، بخاطر دمای منفی هوا طبیعتاً هیچ راهکاری نمی‌تواند چاره‌ساز باشد. یک توصیه عالی، بحث مانیتورینگ(نظارت کردن بر) آب و بررسی اتصالات لوله آب در بخش‌هایی از خانه است که در معرض آب و هوای بیرون قرار دارند.

در حالیکه گرم کردن لوله‌ها می‌تواند یک راه حل عالی باشد‌، اطمینان خاطر پیدا کنید که وقتی بحث منابع گرمایشی می‌شود هیچ گونه خطر و آتش سوزی به وجود نخواهد آمد، اما در کل همیشه کار عاقلانه این است که هوشیار باشید و اوضاع را بررسی کنید تا از یخ زدگی شیرآلات آشپزخانه جلوگیری کنید.

شیرآلات در چه دمایی یخ می‌زنند؟

عموماً درجه حرارت باید زیر 20 درجه باشد تا یخ زدگی شیرآلات اتفاق بیفتد. اگر آب و هوای منطقه شما دچار نوسانات جوی است‌، می‌بایست همیشه لوله‌ها و شیرآلات را کنترل کنید. وقتی که دما همواره در حال افت کردن است‌، حداقل شش ساعت طول می‌کشد تا یخ زدگی و انجماد صورت گیرد.

همیشه مطمئن شوید که بعد از تهدید آب و هوای منجمدکننده، لوله‌های آب را از شیر فلکه بسته باشید.

چجوری شیرآلات را از حالت یخ زدگی و انجماد خارج کنیم؟

اگر در شیرآلات آشپزخانه خود لوله‌های یخ زده‌ای دارید‌، پس بدانید که دچار یک مشکل واقعی شده‌اید، چراکه این مسأله می‌تواند جلوی جاری شدن آب در لوله‌ها را بگیرد. در این صورت، کارهای عادی و روزمره شما تا حد زیادی لغو و مختل می‌شود. در هرحال، بدون اطلاع یک لوله‌کش‌، می‌توانید شیرآلات خود را در عرض نیم ساعت یا حتی یک ساعت باز کنید.

یخ زدایی یک لوله آب منجمد امری بسیار ضروری است. ضمناً خیلی مهم است که لوله یخ زده را به درستی یخ‌زدایی کنید. هرگز سعی نکنید که شیرآلات منجمد را با کمک شعله‌ی آتش مستقیم باز کنید.

استفاده از شعله‌ی مستقیم می‌تواند به لوله آسیب برساند و همچنین باعث آتش سوزی شود. از این نظر‌، احتیاط بهتر از پشیمانی در آخر کار است.

به سه روش می‌توانید شیرآلات یخ زده را باز کنید:

مکان‌یابی لوله‌ی یخ زده

اول شیر آب را باز کنید و بگذارید آب در داخل شیرآلات جریان پیدا کند. اینکار به باز شدن یخ‌زدگی کمک می‌کند و ادامه کار را برای شما را راحت‌تر می‌کند.

اولین کار، پیدا کردن لوله یخ زده است. برای بررسی لوله‌ای که از آن آب جاری نمی‌شود، شیرها را باز کنید تا بتوانید به سرعت تشخیص دهید که کدام لوله‌ی آب کیپ شده و در آن آبی جریان ندارد.

اگر به محل گرفتگی و انجماد در لوله‌های آب دسترسی داشته باشید، می‌توانید یخ لوله را به سرعت آب کنید. فرض کنید لوله‌های آبِ داخل خانه باز هستند‌، در این صورت شما به راحتی می‌توانید میزان و مکان یخ زدگی را تشخیص دهید.

وقتی محل لوله یخ زده شده را تشخیص می‌دهید‌، آنها را باز کرده و اجازه دهید آب از سینک ظرفشویی پایین برود، با انجام اینکار مأموریت خود را انجام شده بدانید!

باز کردن یخ زدگی شیرآلات بیرونی خانه

تمام درزها را ببندید تا هوای سرد از بیرون وارد خانه شما نشود. مطمئن شوید که شیرآلات بیرون از خانه را باز کرده باشید تا مقدار کمی آب همواره جاری باشد و از یخ زدگی جلوگیری شود.

اگرچه ممکن است اینکار کاملاً بیهوده به نظر برسد‌، اما استفاده از سشوار هم یک راه حل عالی برای گرم کردن شیرآلات و کمک به تسریع در تبدیل یخ ذوب شده به آب کاملاً جاری است.

با این وجود، می‌توانید از پد یا لامپ گرم‌کننده هم استفاده کنید. یک حوله‌ای که با استفاده از کیسه آب گرم، گرمش کرده‌اید را روی لوله بپوشانید و بپیچیدش که اینکار در واقع باید به عنوان گزینه‌ی جایگزین بکار رود.

از سشوار برای کمک به یخ زدایی لوله‌های منجمد استفاده کنید. اینکار نسبت به استفاده از شعله‌ی مستقیم خیلی ایمن‌تر است.

هنگامی که یک منبع حرارتی را بکار می‌گیرید‌، احتمال وقوع حادثه آتش‌سوزی زیاد می‌شود. بنابراین می‌بایست نکات ایمنی را رعایت کنید و هرگز وسیله خشک کن را با بی‌توجهی یا بی‌اعتنایی رها نکنید.

فشار آب باید متعادل باشد تا دوباره آب در لوله‌ها جریان یابد. برای اینکار، به گرم کردن شیرآلات ادامه دهید تا فشار آب تثبیت شود.

جستجوی هر نوع ترک خوردگی یا ترکیدگی در لوله‌ها

اگر دما همینطور مدام کاهش پیدا کند، به احتمال زیاد شیرآلات دچار یخ زدگی می‌شوند. با توجه به این موضوع، ترک خوردگی‌های گوناگون در لوله‌ی آب، بر مشکلات می‌افزایند.

آب سرد می‌تواند از میان شکاف‌ها یا ترک خوردگی‌ها عبور کرده و با تبدیل شدن به یخ، باعث گرفتگی شود و در نهایت منجر به ایجاد یک مانع جداکننده بین دو انتهای لوله شود.

پشت لوله‌ها را بگردید تا هرگونه نشتی یا ترکیدگی احتمالی را پیدا کنید. شیرفلکه‌ی اصلی را ببندید. اکیداً توصیه می‌شود که برای تعویض لوله‌ها، از یک لوله‌کش ماهر کمک بگیرید. البته در غیر این صورت هم شما خودتان می‌توانید آن را انجام داده بدین معنی که خودتان می‌توانید یخ‌زدایی کنید و لوله‌ها را باز کنید.

چگونه از یخ‌زدگی شیرآلات جلوگیری کنیم؟

یخ‌زدایی شیر آب اصلاً کار سختی نیست. در هرحال، پیشگیری همیشه بهتر از درمان است. در این حالت‌، یادگیری چند گام مختلف را مد نظر قرار دهید تا از یخ‌زدگی شیرآلات ممانعت به عمل آورید.

اگر لوله آب متصل به شیرآلات شما کندتر از حد معمول کار می‌کند و جریان آب ضعیف است، پس احتمال یخ زدگی شیرآلات وجود وجود دارد. با این وجود نگران این موضوع نباشید، زیرا می‌توانید به راحتی با برخی از راهکارهای خانگی از یخ زدگی آن جلوگیری کنید.

تمام کاری که باید کنید شامل چند مرحله ساده است که بتوانید از یخ زدگی شیرآلات خود جلوگیری کنید.

مرحله 1: استفاده از حوله برای پیچیدن دور شیرآلات:

حوله یا روزنامه برای رفع سریع مشکل می‌توانند بسیار کارساز و مفید باشد. افزودن عایق در واقع اولین خط دفاعی ما است و استفاده از حوله یا روزنامه می‌تواند یک اقدام پیشگیرانه عالی باشد.

مرحله 2: ورود هوای گرمتر به داخل محفطه یا کابینتی که لوله داخل آن است:

ورود هوای گرمتر به داخل کابینت یا بخش‌هایی که لوله‌های آب در آنجا نصب شده‌اند و یا جاهایی که نزدیک محیط بیرونی خانه هستند، می‌تواند از یخ‌زدگی لوله‌ها جلوگیری کند.

مرحله 3: خانه خود را گرم کنید:

اگر مقدور بود می‌توانید از بخاری‌های مخصوص گرم کردن فضای آزاد، یا بخاری برقی استفاده کنید. اطمینان خاطر پیدا کنید که چیزی که قابل اشتعال باشد و باعث آتش سوزی شود را مورد استفاده قرار ندهید.

مرحله 4: اطمینان پیدا کنید که آب جریان پیدا کرده است و یخ زدگی باز شده است:

بی درد سرترین اقدام احتیاطی این است که بررسی کنید آیا آب با سرعت متوسط همیشگی خود جریان دارد یا خیر.

مرحله 5: در صورت لزوم با یک لوله‌کش تماس بگیرید:

اگر کلاً این کارها برایتان کمی سخت به نظر می‌رسد‌، می‌توانید از یک لوله‌کش صلاحیت دار کمک بگیرید و آن را انجام دهید.

هرگونه نشتی احتمالی لوله آب را بررسی کنید. تا زمانی که به گرم کردن و گرم نگه داشتن محیط ادامه می‌دهید‌، یخ آب خواهد شد و شیرآلات شما باز می‌شوند.

آیا لازم است که همه‌ی شیرآلات برای ممانعت از یخ زدگی کمی باز باشند؟

اگر به منظور جلوگیری از یخ زدگی‌، بعضی از شیرآلات خود را باز نگه دارید، کاری کاملاً اُکی و منطقی انجام دادید. اگر چه، می‌بایست شما همیشه فشار آب را بررسی کنید تا آب شما قطع نشود. جاری شدن پنج قطره در دقیقه راهکار خوبی برای جلوگیری از یخ‌زدگی است.

وقتی آب و هوا به شدت سرد و کشنده است‌، بگذارید آب سرد از شیرآلات چکه کند. جاری شدن آب از طریق لوله و استفاده از چند ترفند می‌تواند به شما در جلوگیری از یخ زدگی شیرها کمک کند. جریان یافتن آب از طریق لوله و استفاده از چند ترفند ساده می‌تواند به ممانعت از یخ زدگی و انجماد شیرها کمک کند.

اگر می‌خواهید یک شیر آب را باز بگذارید‌، شیری را که دورترین شیرآب نسبت به لوله است را در حد قطره چکاندن باز نگه دارید. اینکار آب را از تمام نقاط خانه جمع خواهد کرد، در نتیجه آب در تمامی لوله‌ها جاری خواهد بود.

برای جلوگیری از یخ زدگی می‌بایست چند شیر را باز بگذارم؟

جهت جلوگیری از خیس شدن و آب گرفتگی محیط، می‌بایست باز گذاشتن یک لوله آب سرد به تنهایی کافی باشد. باز نگه داشتن همه‌ی شیرها بطور همزمان ممکن است هزینه زیادی برای شما به بار بیاورد و حتی یک بحران آب را رقم بزند.

دورترین شیر آب را در حد قطره چکانی باز کنید و اطمینان حاصل کنید که لوله کشی آب برای تخلیه آب رها شده از شیر مشکلی ندارد. در غیر این صورت‌، ممکن است در سیستم لوله‌کشی خانه خود به مشکل بزرگی بربخورید.

لطفاً همیشه یادتان باشد که حتماً ترموستات را نصب کنید‌ که سیستم گرمایش مرکزی خانه شما را کنترل می‌کند. وقتی که دمای هوا به زیر 20 درجه افت می‌کند‌، می‌بایست بخاری خود را روشن کنید تا لوله‌های آب داخل خانه از یخ زدگی در امان بمانند.

اگر لوله‌ها یخ زده و منجمد هستند، بازهم باید شیر آب را باز بگذارم؟

بله، در صورتی که شیرها یخ زده و منجمد هستند، شما می‌توانید شیر آب را باز بگذارید. شیر آب را نگه دارید و بگذارید آب قطره قطره بیاید تا یخ‌ها ذوب شوند. مطمئن شوید که فشار آب را تحت کنترل دارید تا بخاطر فشار زیاد، لوله و شیر را نشکنید.

وقتی که شیر آب را باز نگه می‌دارید‌، آب از میان لوله‌ها عبور می‌کند و روند آب شدن یخ را تسریع می‌کند. در صورت لزوم، همچنین می‌توانید گرما را به قسمتی از لوله که یخ زده است هم اعمال کنید.

اگر از اقدامات احتیاطی و راهکارها آگاه و مطّلع باشید، یخ زدگی شیرآلات آنقدرها هم مشکل بزرگی نخواهد بود. فقط حواستان باشد که لوله کشی‌ها را تحت نظارت داشته باشید و تا زمانی که یخ‌ها آب شوند به گرم کردن لوله‌ها ادامه بدهید. مثل همیشه، بی شک، به یاد داشته باشید که ما برای حل فوری مشکلات شما فقط به اندازه یک کلیک با شما فاصله داریم.

بازگشت به لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.