بلاگ

آیا دستگاه‌های تصفیه هوا واقعاً کاربردی هستند؟

آیا دستگاه‌های تصفیه هوا واقعاً کاربردی هستند؟

استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوا خانگی در حال افزایش است و دلیل این افزایش هم آلودگی هواست. بسیاری از ما زمان بیشتری را در داخل خانه نسبت به نسل‌های گذشته می‌گذرانیم. بنابراین، ممکن است در معرض ذرات و آلاینده‌های داخلی بیشتری باشیم که می‌توانند بیماری‌های مرتبط با ریه را تحریک یا تشدید کند.

آیا دستگاه‌های تصفیه هوا راه حلی مطمئن برای از بین بردن آلاینده‌های داخلی هستند؟ پاسخ کوتاه تا حدی بله است. برای اطلاع از نحوه عملکرد این دستگاه‌ها و اینکه آیا ارزش خریدن دارند یا خیر، ادامه مطلب را بخوانید.

نحوه عملکرد دستگاه‌های تصفیه هوا

دستگاه‌های تصفیه هوا اساساً با ضدعفونی کردن هوا، که ممکن است شامل آلاینده‌ها، آلرژن‌ها و سموم باشد، عمل می‌کنند.کارکرد آن‌ها دقیقاً مخالف دستگاه‌های پخش کننده اسانس هستند که ذرات را به هوای داخل خانه اضافه می‌کنند.

دستگاه‌های تصفیه هوا نیز متفاوت از فیلترها عمل می‌کنند. در حالی که فیلترها فقط ذرات را حذف می کنند، دستگاه های تصفیه کننده نیز می‌توانند آنها را ضد عفونی کنند.

ذرات دقیق حذف شده از طریق دستگاه تصفیه هوا در نهایت به نوع انتخابی شما بستگی دارد. برخی از نسخه‌ها با فیلترهایی برای به دام انداختن ذرات در حین عبور هوا ساخته می‌شوند، در حالی که برخی دیگر ممکن است ذرات دیگر را بدون فیلتر کردن در ابتدا خنثی کنند.

گزینه دیگر تصفیه کننده هوا با انتشار یون منفی است که به جذب ذرات یون مثبت در هوا کمک می کند تا خنثی شوند. جنبه منفی این گزینه احتمال انتشار ازن است.

آیا این دستگاه‌ها موثرهستند؟

پاسخ کوتاه بله است – با این حال، یک دستگاه تصفیه هوا به احتمال زیاد همه ذرات مخرب خانه شما را حذف یا خنثی نمی‌کند. این به این دلیل است که بسیاری از ذرات می‌توانند روی سطوح نرم مانند مبلمان، روتختی و موکت و همچنین سطوح سخت مانند دیوارهای شما بنشینند.

یک دستگاه تصفیه هوا ممکن است مکمل فیلتر و سایر روش‌های محافظتی باشد تا به خلاص شدن از شر ذرات زیر کمک کند.

آلرژن‌ها

آلرژن‌ها موادی هستند که می‌توانند واکنش‌های ایمنی نامطلوبی را در قالب آلرژی یا آسم ایجاد کنند. گرده، شوره حیوان خانگی و کنه‌های گرد و غبار از شایع‌ترین آلرژن‌های موجود در هوا هستند.

یک دستگاه تصفیه هوا ممکن است همراه با یک فیلتر هوای ذرات معلق (HEPA) با کارایی بالا کار کند. این فیلتربه بهترین راه حل برای به دام انداختن آلرژن‌های هوایی شناخته شده است.

کپک

ذرات کپک داخلی مانند آلرژن ها می‌توانند برای افراد مبتلا به آسم و سایر بیماری های ریوی خطرناک باشند. دستگاه های تصفیه هوا ممکن است تا حدی کار کنند، اما فیلتراسیون در از بین بردن کپک در هوا بسیار موثرتر است.

یک دستگاه تصفیه هوا با فیلتر HEPA با کاهش سطح رطوبت در خانه شما این کار را می‌کند.

دود

دستگاه‌های تصفیه هوا مجهز به فیلتر همچنین ممکن است دود از جمله دود ناشی از آتش سوزی  و تنباکو را حذف کند. با این حال، دستگاه‌های تصفیه هوا نمی‌توانند بوی دود را به طور کامل از بین ببرند، و ممکن است علیرغم استفاده از آنها هنوز هم لکه‌های دود روی دیوارها و سقف‌ها وجود داشته باشد.

ترک سیگار بر تصفیه هوای پر از دود ترجیح داده می شود. یک منبع معتبر در مورد دستگاه‌های تصفیه هوا نشان داد که این دستگاه ها در حذف نیکوتین از هوای داخل خانه کم کاری می‌کنند.

سموم داخل ساختمان

نه تنها ممکن است خانه شما منبع آلرژن‌ها و کپک‌های هوایی باشد، بلکه ممکن است منبعی برای سموم داخل خانه که از محصولات تمیز کننده، محصولات مراقبت شخصی و موارد دیگر نشات می‌گیرند باشد.

این ذرات که در هوا هستند، می‌توانند برای بدن شما مضر باشند. دستگاه‌های تصفیه هوا همچنین ممکن است سموم داخل خانه را به دام بیندازند، اما بهترین راه برای دفع سموم در خانه این است که در وهله اول استفاده از آنها را کاهش دهید.

مزایای دستگاه تصفیه هوا

در حالی که داروهای آلرژی و آسم می‌توانند به تسکین علائم و جلوگیری از واکنش‌ها کمک کنند، دستگاه های تصفیه هوا در ابتدا منبع علائم شما را حذف می‌کنند. پس از استفاده مداوم، این احتمال وجود دارد که واکنشهای آلرژیک و علائم آسم کمتری را تجربه کنید.

با این حال، این جایگزینی برای داروهای شما نیست و همچنان مهم است که از ذرات تشدید کننده در وهله اول از ورود به خانه جلوگیری کنید. همیشه قبل از کاهش یا قطع هرگونه دارو با پزشک خود مشورت کنید.

در چه مواردی این دستگاه کاربردی نیست؟

در حالی که دستگاه های تصفیه هوا می توانند به تمیز کردن فضای هوای داخلی شما کمک کنند، وقتی با فیلتر ترکیب می‌شوند، موثرتر عمل می‌کنند.

اندازه تصفیه کننده نیز باید در نظر گرفته شود. اگر می خواهید هوای تمیزتری برای کل خانه خود داشته باشید، سیستم بزرگتر ایده آل است. در غیر این صورت، ممکن است برای هر اتاق به چند دستگاه تصفیه کوچک یا قابل حمل نیاز داشته باشید.

با وجود مزایای بالقوه، اگر شما اقدامات دیگری را برای ایجاد هوای تمیز در خانه خود انجام ندهید، دستگاه های تصفیه هوا ممکن است بیهوده باشند. آنها فقط ذرات موجود در هوا را حذف می‌کنند، اما هنگامی که این ذرات روی سطوح خانه شما قرار بگیرند، کمک چندانی نخواهند کرد.

با انجام موارد زیر می توانید از ورود ذرات مضر به فضای هوای داخلی خود جلوگیری کنید:

  • فرش، موکت و مبلمان پارچه ای را اغلب تمیز کنید. حداقل هفته ای یکبار این فضاها را با جارو برقی با فیلتر HEPA جارو کنید.
  • در صورت حساسیت شدید، موکت را با کفپوش جایگزین کنید.
  • ملافه‌ها را هفته‌ای یکبار با آب گرم بشویید.
  • حیوانات خانگی را حمام کنید. اگر به شوره حیوان حساسیت دارید، سعی کنید در کنار حیوانات خانگی خود نخوابید.
  • هرگز داخل خانه سیگار نکشید.
  • در صورت امکان از محصولات تمیز کننده غیر سمی استفاده کنید. در صورت نیاز به استفاده از مواد شیمیایی شدیدتر، خانه خود را با باز کردن پنجره و استفاده از فن‌ها تهویه کنید.
  • فیلترهای تهویه را هر 30 تا 90 روز تعویض کنید.

قبل از خرید دستگاه تصفیه هوا ابتدا آزمایش کیفیت هوای منزل را انجام دهید تا ببینید آیا به این فیلترها نیاز دارید یا خیر.

به دنبال دستگاه‌های تصفیه هوا و فیلترهایی باشید که دارای تأییدیه تز مراجع ذی ربط هستند. ممکن است متخصص شما توصیه‌های متفاوتی به شما بکند و بر طبق آن نیازمند خرید نوع خاصی از فیلترها باشید.

سخن پایانی

تحقیقات نشان می‌دهد که فیلتر کردن منبع معتبر هوا در واقع می‌تواند به حذف ذرات مضر از فضاهای داخلی، به ویژه آلرژن‌ها، دود و کپک کمک کند.

با این حال، دستگاه های تصفیه هوا در ترکیب با فیلتراسیون مناسب و روش‌های تمیز کردن خانه بهترین عملکرد را دارند. یک دستگاه تصفیه هوا به تنهایی نمی‌تواند کیفیت هوای داخل خانه را افزایش دهد، اما مطمئناً می‌تواند کمک کننده باشد.

در صورت داشتن هرگونه مشکل زمینه‌ی مانند آسم و آلرژی، با پزشک خود در مورد راه‌هایی که می‌توانید کیفیت هوای داخل خانه خود را برای مدیریت علائم بهبود بخشید، مشورت کنید. هرگز بدون مشورت با پزشک خود، مصرف هرگونه دارویی را متوقف نکنید.

بازگشت به لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.