بلاگ

آیا اشعه فرابنفش باعث از بین بردن ویروس کرونا جدید می‌‌شود؟

آیا اشعه فرابنفش باعث از بین بردن ویروس کرونا جدید می‌‌شود؟

اشعه ماورابنفش (UV) نوعی تابش است. این اشعه، انرژی بیش‌‌تری نسبت به امواج رادیویی یا نورهای مرئی و انرژی کم‌‌تری نسبت به اشعه ایکس یا گاما دارد.

راه‌‌های زیادی برای در معرض نور یووی قرار گرفتن وجود دارند: نور طبیعی خورشید یا منابع ساخته‌‌شده توسط انسان مانند تخت‌‌های برنزه‌‌سازی.

از اشعه ماورابنفش به عنوان وسیله‌‌ای برای از بین بردن میکروب‌‌ها، باکتری‌‌ها و ویروس‌‌ها استفاده می‌‌شود. اخیرا تاثیر این اشعه در از بین بردن سندرم حاد تنفسی ویروس کرونا نیز مورد بررسی قرار گرفته است؛ این سندرم، ویروس کرونای جدیدی‌‌ست که باعث مبتلا شدن فرد به کرونا می‌‌شود.

در مقاله‌‌ی پیش رو، نحوه استفاده از اشعه ماورابنفش برای از بین بردن میکروب‌‌ها و تاثیر آن در نابودی ویروس کرونا جدید و موارد دیگر را بررسی خواهیم کرد.

آیا اشعه ماورابنفش میکروب‌‌ها را از بین می‌‌برد؟

انواع مختلفی از اشعه ماورابنفش وجود دارند که بر اساس میزان انرژی‌‌شان دسته‌‌بندی می‌‌شوند.

لامپ یووی‌‌سی نوعی اشعه ماورابنفش بوده که بیش‌‌ترین تاثیر را در از بین بردن میکروب‌‌ها دارد. می‌‌توان از این لامپ برای ضدعفونی کردن سطوح، هوا و مایعات استفاده کرد.

لامپ یووی‌‌سی میکروب‌‌هایی مانند ویروس‌‌ها و باکتری‌‌ها را با کمک مولکول‌‌های آسیب‌‌رسانی مانند اسیدهای نوکلئیک و پروتئین‌‌ها از بین می‌‌برد. پس از این فرایند، مولکول مربوطه دیگر قادر به انجام فرایندهای لازم برای زنده ماندن نخواهد بود.

درباره لامپ یووی‌‌سی و ویروس کرونا چه می‌‌دانید؟

می‌‌توان از لامپ یووی‌‌سی برای از بین بردن ویروس جدید کرونا استفاده کرد. در ادامه تحقیقاتی که در زمینه‌‌ی لامپ یووی‌‌سی و این ویروس صورت گرفته‌‌اند را بررسی خواهیم کرد.

لامپ یووی‌‌سی و ضدعفونی کردن مایعات

مطالعه‌‌ای جدید در مجله آمریکایی کنترل عفونت (AJIC) برای از بین بردن مقادیر زیادی از ویروس کرونا در کشت‌‌های مایع صورت گرفته است؛ در این مطالعه از لامپ‌‌های یووی‌‌سی برای انجام آزمایش استفاده شده است.

این مطالعه نشان داد که ویروس کرونا پس از نُه دقیقه قرارگیری در معرض لامپ یووی‌‌سی، به طور کامل غیرفعال می‌‌شود.

لامپ یووی‌‌سی و ضدعفونی کردن سطوح

مطالعه دیگری نیز در AJIC منتشر شد که به بررسی نوعی خاص از لامپ یووی‌‌سی برای از بین بردن ویروس جدید کرونا در سطح آزمایشگاهی می‌‌پرداخت. این مطالعه نشان داد که لامپ یووی‌‌سی قادر است 99.7 درصد از ویروس زنده کرونا را تنها در مدت 30 ثانیه غیرفعال کند.

نوع لامپ یووی‌‌سی استفاده شده در این مطالعه، یووی‌‌سی‌‌فار نامیده می‌‌شود؛ این لامپ طول موجی در حدود 207 تا 222 نانومتر دارد.

لامپ یووی‌‌سی‌‌فار آسیبی که باید را به میکروب‌‌ها وارد می‌‌کند، اما ضرر کم‌‌تری نسبت به لامپ‌‌های یووی‌‌سی دیگر برای پوست و چشمان شما دارد.

لامپ یووی‌‌سی و ضدعفونی هوا

در مطالعه‌‌ای معتبر که در مجله ساینتیفیک ریپورتز منتشر شده، از لامپ یووی‌‌سی برای از بین بردن دو نوع ویروس کرونا انسانی در هوا استفاده شده است. این دو ویروس کرونا 229E و OC43 نام داشته و باعث ایجاد سرماخوردگی در فرد می‌‌شود.

محققان بر اساس نتایج به دست آمده از این ویروس‌‌ها تخمین زدند که می‌‌توان 99.9 درصد از ویروس کرونا هوایی را در مدت 25 دقیقه از بین برد؛ البته که در انجام این فرایند باید از استانداردهای نظارتی فعلی استفاده شود. آن‌‌ها معتقدند که یافته‌‌های مربوطه را می‌‌توان برای ویروس جدید کرونا نیز در نظر گرفت.

در حال حاضر چگونه از لامپ یووی‌‌سی برای از بین بردن ویروس جدید کرونا استفاده می‌‌شود؟

لامپ یووی‌‌سی گزینه‌‌ای جذاب برای ضدعفونی کردن است؛ زیرا قادر است ویروس کرونا را بدون استفاده از مواد شیمیایی غیرفعال کند. معمولا برای رسیدن به چنین هدفی از لامپ‌‌هایی استفاده می‌‌شود که نور یووی‌‌سی ساطع می‌‌کنند.

در حال حاضر، از دستگاه ضدعفونی کننده اشعه UV برای ضدعفونی کردن وسایل مراقبت‌‌های بهداشتی استفاده می‌‌شود؛ مثال‌‌هایی در زیر آورده شده است:

 • سطوح
 • تجهیزات
 • اتاق‌‌های جراحی
 • تجهیزات حفاظتی شخصی (پی‌‌پی‌‌ای) مانند ماسک‌‌های صورت N95

لامپ یووی‌‌سی چه مضراتی دارد؟

یکی از معایب لامپ یووی‌‌سی این است که باید به منظور داشتن کارایی لازم، با سطح جسم مورد نظر در تماس باشد. این بدان معناست که اگر محیط تاریک باشد یا سطح مذکور پر از گرد‌‌وخاک باشد، لامپ یووی‌‌سی میکروب‌‌های کم‌‌تری را از بین خواهد برد.

لامپ یووی‌‌سی قادر به از بین بردن ویروس جدید کرونا در کم‌‌ترین زمان ممکن است؛ با وجود این، سازمان غذا و دارو (اف‌‌دی‌‌ای) منابع مورداعتمادی را ارائه داده که به برخی از خطرات جانبی استفاده از آن در منزل اشاره می‌‌کند:

 • طول مطلوب قرار گرفتن در معرض این اشعه که طول موج نام دارد و دوز لامپ‌‌های یووی‌‌سی برای از بین بردن ویروس جدید کرونا هنوز مشخص نشده است.
 • ممکن است قرار گرفتن در معرض برخی از انواع لامپ‌‌های یووی‌‌سی به پوست یا چشم شما آسیب وارد کند.
 • اکثر لامپ‌‌های یووی‌‌سی که برای مصارف خانگی تولید می‌‌شوند، از قدرت و شدت کم‌‌تری برخوردار هستند؛ به این ترتیب، زمان بیش‌‌تری برای از بین بردن میکروب‌‌ها نیاز دارند.
 • ممکن است لامپ‌‌های یووی‌‌سی به طور بالقوه دارای جیوه بوده یا ازن تولید کنند؛ هر دوی این موارد برای انسان بسیار مضر هستند.
 • ممکن است برخی مواد مانند منسوجات، پلاستیک یا پلیمرها با قرار گرفتن طولانی‌‌مدت در برابر لامپ‌‌های یووی‌‌سی، به مرحله‌‌ی تجزیه برسند.

ممکن است چراغ‌‌های یووی‌‌سی‌‌فار گزینه‌‌ای امن‌‌تر برای ضدعفونی باشند. تحقیقات نشان داده که این چراغ‌‌ها ضرر کم‌‌تری نسبت به دیگر انواع چراغ‌‌های یووی‌‌سی برای انسان داشته و به لایه‌‌های بیرونی پوست یا چشم نفوذ نمی‌‌کنند. با این حال، مطالعات بیش‌‌تری مورد نیاز است.

افسانه‌‌هایی درباره استفاده از چراغ‌‌های ماورابنفش و دما

شاید تا به حال روش‌‌هایی برای از بین بردن ویروس جدید کرونا با استفاده از اشعه ماورابنفش به گوش‌‌تان خورده باشد.

بیایید نگاهی دقیق‌‌ به برخی از افسانه‌‌های رایج انداخته و دلیل خطرناک بودن آن‌‌ها را بررسی کنیم. در نهایت می‌‌‌‌توانیم با ایمن‌‌ترین روش شناخته‌‌شده برای جلوگیری از ابتلا به کرونا آشنا شویم.

افسانه شماره 1: قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌‌تواند از شما در برابر کرونا حفاظت کند.

البته که نور خورشید دارای اشعه ماورابنفش است اما این مقدار بیش‌‌تر متمرکز بر یو‌‌وی‌‌ای و یو‌‌وی‌‌بی می‌‌باشد؛ لازم به ذکر است که اشعه‌‌های مذکور تاثیری در از بین بردن ویروس جدید کرونا ندارند.

مهم‌‌ترین چیزی که باید به آن توجه داشته باشیم این است که قرارگفتن طولانی‌‌مدت در برابر نور خورشید می‌‌تواند به پوست آسیب رسانده و باعث آفتاب‌‌سوختگی یا حتی سرطان شود.

افسانه شماره 2: استفاده از لامپ ماورابنفش روی بدن می‌‌تواند از شما در برابر کرونا محافظت کند.

البته که از لامپ ماورابنفش قادر به ضدعفونی کردن سطوح است، اما نباید از آن برای از بین بردن ویروس کرونا روی دست یا سایر قسمت‌‌های بدن استفاده کرد.

به یاد داشته باشید که بخش عمده‌‌ای از انواع اشعه ماورابنفش می‌‌توانند برای انسان مضر باشند. قرار گرفتن در معرض چنین اشعه‌‌هایی ممکن است منجر به سوزش، آسیب یا سوختگی پوست شود.

افسانه شماره 3: حمام گرم می‌‌تواند از شما در برابر کرونا محافظت کند.

این روش مانع از ابتلای شما به کرونا نمی‌‌شود. در حقیقت، دمای بدن شما حتی در حمام گرم نیز یکسان باقی خواهد ماند.

علاوه بر آن، حمام داغ طولانی‌‌مدت می‌‌تواند باعث سوزش یا سوختگی گردد.

افسانه شماره 4: استفاده از خشک‌‌کن دست و هوای گرم ساطع‌‌شده از آن می‌‌تواند ویروس کرونا موجود بر روی دست‌‌های شما را از بین ببرد.

البته که هوای خروجی این دستگاه گرم است، اما باعث نابودی ویروس جدید کرونا از دستان شما نمی‌‌شود.

بهترین راه برای نابودی ویروس روی دست‌‌ها این است که آن‌‌ها را با آب و صابون بشویید یا از ضدعفونی‌‌کننده‌‌های الکلی استفاده کنید.

حقیقت: چندین روش ایمن برای جلوگیری از ابتدا به کرونا وجود دارد.

برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا، به مراحل زیر توجه کنید:

 • سعی کنی تا جایی که می‌‌توانید در منزل بمانید. اگر مجبور به بیرون رفتن هستید، فاصله‌‌ی فیزیکی را رعایت کنید، پوششی بر روی صورت‌‌تان گذاشته و از حضور در اجتماعات بزرگ اجتناب کنید.
 • مرتبا دستان‌‌تان را با استفاده از آب گرم و صابون بشویید یا از ضدعفونی‌‌کننده‌‌های حاوی الکل استفاده کنید. اگر دست‌‌های‌‌تان تمیز نیستند به صورت، بینی یا دهان خود دست نزنید.
 • سطوح لمسی منزل‌‌تان مانند دستگیره درها، دسته لوازم خانگی و میزهای پیشخوان را مرتبا تمیز کنید.
 • به افرادی که بیمار هستند، نزدیک نشوید و اگر هم بیمار هستید، در منزل بمانید.

نتیجه نهایی

چراغ یووی‌‌سی نوعی اشعه ماورابنفش بوده که در از بین بردن میکروب‌‌هایی مانند ویروس و باکتری موثر است.

لامپ یووی‌‌سی قادر به کشتن ویروس جدید کروناست؛ این ویروس باعث ابتلای شما به این بیماری می‌‌شود. بیش‌‌تر تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته بر لامپ یووی‌‌سی‌‌فار متمرکز است؛ این لامپ زیرشاخه‌‌ی یووی‌‌سی به شمار آمده و میکروب‌‌ها را از بین می‌‌برد. لازم به ذکر است که یووی‌‌سی‌‌فار ضرر کم‌‌تری نسبت به انواع دیگر اشعه‌‌ها برای انسان دارد.

لامپ یووی‌‌سی عمدتا به منظور ضدعفونی کردن در محیط‌‌های مراقبت بهداشتی مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. البته که شما می‌‌توانید لامپ یووی‌‌سی را برای منزل‌‌تان نیز خریداری کنید اما بدانید که انواع مصارف خانگی آن شدت کم‌‌تری نسبت به موارد استفاده شده در آزمایشگاه و غیره دارد.

علاوه بر آن، طول مطلوب قرارگیری، طول موج و دوز چراغ یووی‌‌سی که قادر به از بین بردن ویروس کروناست، هنوز مشخص نشده است.

بازگشت به لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.