بلاگ

دستگاه‌های تصفیه هوا چگونه کار می‌کنند؟

دستگاه‌های تصفیه هوا چگونه کار می‌کنند؟

دستگاهی که هوا را برای حذف ناخالصی ها و آلاینده ها ضد عفونی می کند، چشم انداز جذابی است، اما نحوه عملکرد دستگاه‌های تصفیه هوا چگونه است؟

 ما به دلیل همه گیری کرونا زمان بیشتری را در داخل خانه می‌گذرانیم و نگرانی‌هایی در مورد کیفیت هوایی که تنفس می‌کنیم داریم.

گزارش اخیر آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده نشان داد که هوای داخل ساختمان می‌تواند تا پنج برابر بیشتر از آلاینده‌های هوا مانند کپک، آفت کش‌ها و ذرات معلق نسبت به هوای بیرون داشته باشد، بنابراین ایده دستگاهی که این آلاینده ها را از بین می برد و همچنین آلرژن هایی مانند گرد و غبار، شوره و گرده حیوان خانگی را حذف می‌کند فوق العاده و انقلابی است. اما دستگاه‌های تصفیه هوا چگونه کار می‌کنند و آیا می‌توانند ما را در برابر ویروس کرونا محافظت کنند؟

دستگاه‌های تصفیه هوا چگونه کار می‌کنند؟

دستگاه‌های تصفیه هوا هوا را ضدعفونی کرده و از شر آلاینده‌ها، آلرژن‌ها و سموم خلاص می شوند. آنها متفاوت از فیلترهای هوا هستند که فقط آنها را از گردش خارج می‌کند. اما دستگاه‌های تصفیه هوا چگونه کار می‌کنند؟

دستگاه‌های تصفیه هوا دارای تنظیمات نسبتاً ساده ای هستند: یک فن که هوا را می مکد و یک یا چند فیلتر. این فیلترها – معمولاً کاغذ، الیافی مانند فایبرگلاس یا مش – با عبور هوا از روی آنها، آلاینده ها و ذرات را گرفته و خنثی می‌کنند.

آنها در فیلتر کردن ذرات آلوده کننده موثر هستند، اگرچه برخی از آنها هنوز روی سطوح نرم و سخت مانند مبلمان یا دیوارها باقی می‌مانند. ذرات معلق در هوا که از هوا خارج می‌شوند، بستگی به نوع تصفیه کننده هوا و فیلتر مورد استفاده دارد.

اکثر فیلترها مولکول‌های نسبتاً بزرگ و درشتی با اندازه 5 میکرون یا کمتر مانند کنه گرد و خاک و گرده را به دام می‌اندازند. اما دستگاه‌های تصفیه هوا چگونه فیلتر ذرات کوچکتر را انجام می دهند؟ فیلترهای با کارایی بالا از یک شبکه متراکم از الیاف و چندین لایه بافت پیچیده برای حذف آلاینده‌ها و آلرژن‌ها با اندازه 2.5 میکرون به اندازه شوره حیوانات استفاده می‌کنند. برخی از دستگاه‌های تصفیه هوا دارای فیلترهای فرابنفش هستند و از نور برای از بین بردن ناخالصی های بیولوژیکی مانند کپک و باکتری استفاده می‌کنند، دستگاه‌های دارای ذغال فعال هم می‌توانند گازهایی مانند ترکیبات آلی فرار (VOCs) و ذرات دود را حذف کنند.

آیا دستگاه‌های تصفیه هوا می توانند به جلوگیری از ابتلا به کرونا کمک کنند؟

در اوایل همه گیری، با افزایش خریداران در جستجوی دستگاه‌های تصفیه هوا، بسیاری از تولیدکنندگان تصور می‌کردند دستگاه‌های آنها می‌توانند از مردم در برابر کرونا محافظت کنند.

اندازه ذرات کرونا حدود 0.1 میکرون است-که 1000 بار کوچکتر از یک میلی متر و نازک تر از یک تار ابریشم تار عنکبوت است-اما همیشه به چیزی بسیار بزرگتر مانند قطرات آب یا آئروسل متصل می‌شوند. درست مانند سایر ویروس ها و باکتری های موجود در هوا، این قطرات را می‌توان با دستگاه‌های تصفیه هوا حذف کرد.

به این ترتیب، کروناویروس جدید که باعث کووید می‌شود باید با دستگاه تصفیه هوا با استفاده از HEPA فیلتر شود. به این ترتیب، چنین دستگاه‌های تصفیه هوا می‌توانند به کاهش انتقال ویروس کمک کنند. با این حال، آیا این بدان معناست که این دستگاه‌های تصفیه کننده می توانند انتقال مستقیم را متوقف کنند – مثلاً یک فرد آلوده عطسه می‌کند یا ذرات ویروسی را در فاصله چند متری شما بیرون می‌دهد – مشخص نیست. تصفیه هوا برای گرفتن این ذرات به زمان نیاز دارد.

آنتا ایوانوا، مشاور پرستار آلرژی در خدمات آلرژی میدلندز در بریتانیا، به لایو ساینس گفت: “ما هنوز در آغاز تحقیقات خود در مورد نحوه مدیریت و محافظت جمعی در برابر کووید و تغییرات متعدد آن هستیم.” “ذرات کوویددر محدوده اندازه ذرات قرار می‌گیرند که فیلترهای هوای ذرات با کارایی بالا (HEPA) می‌توانند جذب کنند، که 0.01 میکرومتر بر میکرون و بزرگتر است. دستگاه‌های تصفیه هواممکن است محیط را بهبود بخشند. اما از بیمار در برابر کوویدمحافظت نمی‌کند. “

گزارش 2021 از مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) نشان می‌دهد که این ادعا می تواند درست باشد. مطالعه دقیق آنها نشان داد دستگاه‌های تصفیه هوا HEPA، که از مکش مکانیکی برای عبور هوا از طریق یک فیلتر با راندمان بالا استفاده می‌کنند، می‌توانند در داخل خانه، به عنوان مثال در اتاقهای کنفرانس، قرار گرفتن در معرض آئروسلهای کووید را کاهش دهند. با این حال، محققان عواملی مانند پنجره های باز، اندازه اتاق و جریان هوا را در نظر نگرفتند – همه اینها بر نحوه عملکرد دستگاه تصفیه هوا در شرایط واقعی تأثیر می‌گذارد.

آیا دستگاه‌های تصفیه هوا می‌توانند به حفاظت از دود کمک کنند؟

داده‌های ماهواره‌ای ناسا نشان می‌دهد که تغییرات آب و هوایی با افزایش متوسط ​​تعداد آتش سوزی های جنگلی در سطح جهان و به ویژه در ایالات متحده مرتبط است. این آتش سوزی ها مقادیر زیادی دود – مخلوط پیچیده ای از ذرات ریز، حدود 30 برابر کوچکتر از قطر یک تار موی انسان و گازهایی مانند مونوکسید کربن، اکسیدهای نیتروژن و VOC تولید می‌کنند.

این ذرات و گازها می‌توانند برای سلامتی انسان مضر باشند، بنابراین به ساکنان مجاور توصیه می‌شود وقتی هوا پر از دود آتش سوزی است داخل خانه بمانند و درها و پنجره ها را بسته نگه دارند. اما ذراتی که قبلاً وارد خانه شده‌اند چطور؟

چگونه دستگاه‌های تصفیه هوا در برابر این آلاینده‌ها کار می‌کنند؟

در سال 2016، یک مطالعه نشان داد که دستگاه‌های تصفیه هوا یا پاک کننده‌های هوای قابل حمل باید در خط مقدم واکنش بهداشت عمومی در برابر قرار گرفتن در معرض دود آتش سوزی داخلی قرار گیرند. دستگاه‌های تصفیه هوا چگونه می‌توانند ذرات ناشی از آتش سوزی را کاهش دهند؟ در این مطالعه دستگاه‌هایی با فیلتر HEPA برای از بین بردن ذرات و بوی تند توصیه شد. همچنین اشاره شد که دستگاه‌های تصفیه هوا با رسوب دهنده‌های الکترواستاتیک – که از انرژی الکتریکی برای شارژ جریان ورودی ذرات و جمع آوری آنها بر روی یک صفحه فلزی با بار مخالف استفاده می‌کنند – می‌توانند غلظت ذرات ریز را کاهش دهند.

آیا تصفیه کننده هوای خانگی دست ساز هم کاربردیند؟

اگر توانایی خرید دستگاه‌های تصفیه هوا را نداشتید، آیا می‌توانید خودتان آن را بسازید؟ در واقع بله ؛ تنها چیزی که نیاز دارید یک جعبه فن و یک HEPA یا فیلتر با کیفیت بالا است. دو نوع تصفیه کننده هوا وجود دارد که می‌توانید درست کنید: اولی از یک فن و یک فیلتر استفاده می‌کند، در حالی که نوع دوم، که ساخت آن کمی پیچیده تر است، از یک فیلتر دوگانه استفاده می‌کند که روی فن نصب شده است.

این دستگاه‌های تصفیه هوا خانگی همانند دستگاه‌های تولید شده کار می کنند و نسبتاً موثرهستند. تحقیقات آژانس علم، فناوری و تحقیقات (A*STAR) در سنگاپور مواد مختلف فیلتر را برای تصفیه کننده‌های هوای خود ساز خود شامل فیلترهای HEPA، ماسک های جراحی و پلی پروپیلن ذوب شده در نظر گرفت. آنها دریافتند که هر ماده در فیلترینگ ذرات و آئروسل ها حدود 80 درصد موثر است.

با این حال، پنکه‌های جعبه‌ای برای این منظور طراحی نشده‌اند و موتور آنها باید بسیار بیشتر کار کند تا هوا را به داخل فیلتر بکشد. بنابراین این تصفیه کننده‌های خانگی خطر آتش سوزی را افزایش می دهند و باید با احتیاط مورد استفاده قرار گیرند.

ندستگاه‌های تصفیه هوا چگونه کار می‌کنند؟ با به دام انداختن بیشتر آلاینده‌ها و آلرژن‌ها. اما برخی از آنها همیشه در هوا باقی می‌مانند. بنابراین، دستگاه‌های تصفیه هوامکمل سایر روش‌های بهبود کیفیت هوا مانند تمیز کردن مداوم خانه است و در واقع جایگزین آن‌ها نیست.

بازگشت به لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.