بلاگ

شیرآلات چگونه کار می‌کنند

شیرآلات چگونه کار می‌کنند

فقط کافیست شیر آب را باز کنید تا آب بیاید. این امر خیلی ساده به نظر می‌رسد اما آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که شیرآلات چگونه کار می‌کنند؟

وقتی شیرآب را باز می‌کنید و می‌چرخانید چیزهای خیلی بیشتری درون شیر اتفاق می‌افتند. سازوکارهای پیچیده ای در داخل یک شیر آب وجود دارد که ممکن است از آنها بی‌خبر باشید. خیلی از مردم واقعاً نمی‌دانند که نحوه عملکرد شیرآلات چگونه است و بعداً اگر هرگونه مشکلی با آن داشته باشند به شدت دچار تقّلا کردن و دست و پا زدن می‌شوند.

اگر کنجکاوید که بدانید شیرآلات چگونه کار می‌کنند‌، خب پس شما جای درستی آمدید! این مطلب در واقع یک راهنمای کامل برای انواع شیرآلات و نحوه‌ی عملکرد آنهاست. پس اگر تا به حال با هر نوع شیرآلاتی به مشکل برخورده‌اید‌، دیگر خودتان می‌توانید آنرا به راحتی بر طرف کنید.

بنابراین بدون هیچ توضیح اضافه‌ای بریم سر اصل مطلب، ما با اصول اولیه چگونگی عملکرد شیرآلات شروع خواهیم کرد و به سراغ انواع گوناگونی از آنها می‌رویم.

عموماً نحوه عملکرد اغلب شیرآلات اینگونه است

درباره‌ی چگونگی عملکرد شیرآلات هیچ چیز خیلی پیچیده‌ای وجود ندارد که نتوانید آن را یاد بگیرید.

بخش عمده‌ای از شیرآلات دارای مکانیسم‌های معمولی و قابل فهمی مانند پیچ‌ها و اهرم‌هایی برای کنترل کردن جریان آب و متوقّف کردن آن هستند.

اگر در سطح آکادمیک و دانشگاهی صحبت کنیم‌، مثلاً در حد مهندسی‌، مفهوم مورد استفاده در شیرآلات را جریان سیال می‌نامند. این بدان معناست که می‌بایست شیرآلات، جریان آب را هنگام بستن شیر متوقف کرده و هنگام بازکردن آن، جریان آب را تنظیم کنند.

انواع مختلف شیرآلات

انواع مختلفی از شیرآلات وجود دارند که می‌توانید در گوشه کنار خانه خود آنها را ببینید. می‌توانید به خواندن این مطلب ادامه دهید و انواع مختلفی از شیرآلات را یاد بگیرید، از قبیل:

 • شیرآلات تک اهرمی(تک دستگیره‌ای)
 • شیرآلات دو دستگیره‌ای
 • شیرآلات ظرفشویی آشپزخانه
 • شیرآلات توپی
 • شیرآلات شاوری شلنگ‌دار (Pull down)
 • شیرآلات فشاری
 •  شیرآلات کارتریجی
 • شیرآلات دیسکی

قبل از رفتن به سراغ قطعات مختلف شیرآلات‌، اجازه دهید انواع مختلف شیرآلات و چگونگی عملکرد آنها را بررسی کنیم.

شیرآلات‌ تک اهرمی(تک دستگیره‌ای) چگونه کار می‌کنند؟

شیرآلات‌ تک اهرمی(تک دستگیره‌ای) به گونه‌ای سرهم بندی شده‌اند که معمولاً یک لوله رزوه دار(Threaded Pipe) وجود دارد که می‌تواند در مرکز شیر قرار گیرد. وقتی که نصب شود فقط از قسمت زیرین قابل مشاهده خواهد بود. لوله رزوه ‌شده معمولاً برای نصب شدن مناسب به حلقه‌، مهره و واشر نیاز دارد. اول واشر بسته می‌شود‌، بعد از آن حلقه‌ی فلزی و در نهایت مهره با پیچ بسته می‌شود.

یک شیر تک اهرمی(تک دستگیره‌ای)، تنها دارای یک لوله‌ی آب است که آن را به مخزن آب یا هر منبع دیگری از آب وصل می‌کند. بسته به سلایق شخصی و موقعیت قرارگیری شیرآب، می‌توان آن را به آبگرمکن جهت دسترسی به آب گرم اتصال داد یا فقط مستقیماً به مخزن آب وصل کرد.

بیشتر شیرآلات‌ تک دستگیره‌ای فقط دارای آب سرد هستند و تنظیمات دیگری هم در صورت لزوم برای آب گرم در نظر گرفته‌اند.

شیرآلات‌ دو دستگیره‌ای چگونه کار می‌کنند؟

یک شیر آب دو دستگیره‌ای یا به قولی شیرآلات‌ دو قلو، شبیه شیرآلات‌ تک دستگیره‌ای است. دستگاه شیر شامل تنها یک قطعه‌ی واحد است و معمولاً دو دستگیره در هر طرف شیر دارد.

اتصالات آن همانند اتصالات شیرآلات‌ تک دستگیره‌ای است، یعنی شامل واشر‌، حلقه فلزی و سپس مهره با پیچ است. از آنجا که دو دستگیره وجود دارد‌، برای عملکرد این شیر به دو مجموعه از کیت اتصالات نیاز است.

معمولاً در شیرآلات‌ دو دستگیره‌ای دو لوله‌ی تعبیه شده‌‌ مختلف وجود دارند. عموماً، یک لوله‌ی آب مستقیماً از مخزن آب می‌آید و آب سرد یا آبی با دمای اتاق(25 درجه سانتیگراد) را فراهم می‌کند و لوله‌ی دیگر برای آب داغ یا گرم، به آبگرمکن وصل می‌شود.

معمولاً متداول است که این مدل در دوش حمام‌، سرویس بهداشتی‌، آشپزخانه یا جاهایی که فصل سرما در آنجا کاملاً قابل توجه و ملموس است، استفاده شود. بنابراین استفاده کنندگان از آن می‌توانند هر وقت که دلشان خواست آب گرم و سرد داشته باشند. هرچند صرف نظر از آب و هوا‌، آب گرم یکجورهایی لوکس است و همه عاشق آن هستند.

از هر دو شیر می‌توان برای تعادل جریان در هر لوله آب استفاده کرد و دمای ایده‌آلی از آب را هر وقت که دلتان خواست، داشته باشید.

نحوه‌ی عملکرد شیرآلات سینک آشپزخانه چگونه است؟

آشپزخانه‌ی بدون چینش زیبای سینک، یک آشپزخانه‌ی ناقص است. شاید کمی به چگونگی عملکرد آن توجه کرده باشید‌، اما واقعاً هیچوقت از سازوکار و عملکرد آن سر در نیاورده‌اید.

ممکن است شیرآلات‌ آشپزخانه از خانه‌ای به خانه دیگر فرق داشته باشند‌، شخصی ترجیح می‌دهد شیرآلات‌ آشپزخانه‌ تک دستگیره‌ای در آشپزخانه خود داشته باشد در حالیکه دیگران شیرآلات‌ دو دستگیره‌ای دارند.

افرادی که احساس می‌کنند نیازی به آب گرم ندارند‌، معمولاً شیرآلات‌ تک دستگیره‌ای در آشپزخانه خود دارند. این شیرآلات برای شستن ظروف یا سبزیجات و سایر موارد مشابه استفاده می‌شوند. هرچند در پاره‌ای از مواقع‌، مردم شیر آب تک دستگیره‌ای دارند که به آبگرمکن متصل شده است.

آنها در آب و هوای سرد آبگرمکن را برای فصل زمستان روشن می‌کنند و در ایام تابستان آن را خاموش می‌کنند.

عملکرد اصلی شیرآلات آشپزخانه مشابه شیرآلات دیگر است‌، اما بسته به مدل آن، مکانیسم‌ها و نحوه‌ی انجام کار آن ممکن است متفاوت باشد. تفاوت سازوکارهای داخل یک شیر را می‌توان از نوع شیر فلکه استفاده شده در آن مشخص کرد.

چهار نوع شیر فلکه (سوپاپ یا دریچه) در شیرآلات مختلف آشپزخانه‌ای وجود دارد:

1.شیر توپی یا بال ولو (Ball Valve)

 1. شیر فلکه (دریچه) فشاری
 2. شیر فلکه(سوپاپ) کنترل جریان کارتریج
 3. شیر فلکه دیسک سرامیکی شیرآلات

ما کمی جلوتر در مورد تمام انواع گوناگون شیر فلکه (سوپاپ) شیرآلات آشپزخانه هم بحث خواهیم کرد. با ما همراه باشید تا شاید بتوانید از این دانش برای رفع مشکل سینک ظرفشویی آشپزخانه خود استفاده کنید.

نحوه‌ی عملکرد شیرآلات توپی چگونه است؟

همانطور که از اسمش پیداست‌، شیرآلات دارای شیر فلکه (دریچه) توپی فولادی(استیل) به عنوان قسمت مرکزی در کنترل جریان آب عمل می‌کنند. این شیر فلکه توپی به گونه‌ای طراحی شده است که یک شبکه مشبک، ورودی‌های آب گرم و سرد را در یک مسیر قرار می‌دهد.

این شبکه باعث می‌شود هنگامی که شیر باز می‌شود، آب جریان پیدا کند. در اکثر موارد این توپی به فرد استفاده کننده اجازه می‌دهد که جریان آب و همچنین دما را کنترل کند.

یک راه ساده برای توصیف عملکرد شیرآلات توپی‌، قیاس آن با مفصل شانه‌‌هایمان است. این توپ ساکن است و اصلا حرکت نمی‌کند. در حالیکه ثابت و درجا است‌، می‌توان آن را به چپ و راست پیچاند و آزادانه چرخاند.

توپ فولادی با کمک یک بادامک‌، واشر و پیچ روی درپوش در جای خود نگه داشته می‌شود. این بادامک به وسیله پیچی که آنها را بصورت فشرده بهم نگه داشته است، از بالای واشر به سمت پایین پِرس می‌شود. این کار به ایجاد فضا در جاییکه توپ در آن جای می‌گیرد کمک می‌نماید.

دو جایگاه در داخل شیرآلات توپی وجود دارد که توپ فولادی روی آنها می‌نشیند. هر دو جایگاه دارای فنرهای مارپیچ در زیر خود هستند که به آنها کمک می‌کند تا در شیارهایی که به صورت مکانیکی تراشیده شده‌اند قرار گیرند. دو لوله‌ی آب وجود دارد‌، یکی برای آب گرم و دیگری برای آب سرد و شکاف‌ها.

توپ فولادی دارای روزنه‌هایی است که به کنترل جریان آب کمک می‌کند و دارای کمترین مقدار نشتی است و یا اصلاً نشتی ندارد.

معمولاً شیرآلات توپی شیرهای تک دستگیره‌ای هستند و بطور متداولی در آشپزخانه‌ها استفاده می‌‌شوند.

نحوه‌ی عملکرد شیرآلات فشاری چگونه است؟

شیرآلات فشاری ساده‌ترین و احتمالاً قدیمی‌ترین نوع شیرآلات موجود هستند. شیرآلات فشاری فقط به صورت شیرآلات‌ دو دستگیره‌ای تولید می‌شوند.

شیرآلات فشاری، واشری دارند که از قسمت پایینش توسط پیچ داخل حلقه‌ی نگهدارنده فلزی تثبیت شده است. شیرآلات فشاری مثل یک سازوکار پیچشی عمل می‌کنند.

وقتی دسته را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید‌، پیچ، واشرها را به سمت پایین به داخل جایگاهی فشار می‌دهد که باعث متوقف شدن جریان آب می‌شود. در مقابل‌، وقتی که دستگیره را در جهت پادساعتگرد می‌چرخانید‌، واشر بالا کشیده می‌شود و آب شروع به جاری شدن می‌کند.

هر دو دستگیره دارای تنظیمات مشابهی هستند‌، همانطور که پیش‌تر ذکر شد‌ دستگیره‌های آب به لوله‌های مختلفی وصل شده‌اند. یکی از آنها به مخزن و دیگری به آبگرمکن.

این فشار اغلب توسط طراحان داخلی و متخصّصان مورد اعتنا قرار نمی‌گیرد و آن را تأیید نمی‌کنند. یکی از دلایل اصلی پشت این بی اعتنایی این است که واشرها خیلی سریع پاره و ساییده می‌شوند. شیرآلات فشاری در قیاس با مدل‌های جدید شیرهای آب، نمی‌توانند کارکرد مؤثر خود را طی مدت زمان طولانی حفظ کنند.

نحوه‌ی عملکرد شیرآلات کارتریجی چگونه است؟

شیرآلات کارتریجی از نظر سبک و صیاق بسیار شبیه شیرآلات فشاری هستند که قبلاً در مورد آنها صحبت کردیم. شیرآلات کارتریجی یک یا دو دستگیره دارند که در آنها از یک یا چند کارتریج استفاده می‌شود.

کارتریج با یک مهره‌ی معمولی یا مهره‌ی بونت (Bonnet) تثبیت می‌شود که این مهره‌ها کارتریج را در جای خود نگه می‌دارند. ممکن است در مدل‌های مختلف پیچ‌هایی به طور مستقیم در بالای کارتریج تعبیه شده باشند تا به ثابت ماندن دستگیره در جای خودش کمک کنند.

همچنین شیارهایی در بالای کارتریج وجود دارند که در امتداد محیط هستند. عملکرد شیارها دوشادوش دستگیره یا دستگیرهای شیر آب باعث حرکت کل کارتریج می‌شود. با این وجود، در انواع دیگری از شیرآلات، کارتریج ثابت می‌ماند در حالیکه از داخل در حال حرکت کردن است.

شیرآلات کارتریج، یک کارتریج فلزی توخالی در داخل فریم اصلی خود دارند. هنگامی که دستگیره را می‌چرخانید، کارتریج به سمت قسمت توخالی می‌پیچد و باعث می‌شود آب به داخل جریان پیدا کند. همچنین یک حلقه لاستیکی O شکل وجود دارد که به پیرامون کارتریج می‌چسبد و به کنترل جریان آب کمک می‌کند.

در چنین مواردی‌‌، دو لوله‌ی آب به شیرآلات کارتریجی وصل می‌شوند. کاربران این شیرآلات می‌توانند با بلند کردن دستگیره و چرخاندن آن به طرف چپ یا راست‌، به راحتی از آب گرم به آب سرد یا بالعکس جریان را عوض کنند.

نحوه‌ی عملکرد شیرآلات دیسک سرامیکی چگونه است؟

شیرآلات دیسک سرامیکی در حال حاضر یکی از جدیدترین و محبوب‌ترین نوع از انواع شیرآلات هستند. به دلیل طراحی کارآمد و پربازده، تعداد کثیری از مصرف‌کنندگان را به خود جلب کرده‌اند.

در هرحال، شیرآلات دیسک سرامیکی یک واشر لاستیکی دارند که در قسمت پایینی آن فیکس شده است‌، و خوشبختانه زیاد ساییده یا پاره نمی‌شود. در مقایسه با شیرآلات دیگر، نیاز کمتری به تعویض حلقه‌های لاستیکی دارد.

در داخل شیرآلات دیسک سرامیکی‌، یک دیسک ثابت قرار داشته و حرکت نمی‌کند‌، در حالیکه دیسک سرامیکی دیگری وجود دارد که هنگام چرخاندن شیر آب می‌چرخد.

در هر دو دیسک سرامیکی سه روزنه وجود دارد که به کنترل جریان آب کمک می‌کنند. هنگامی که سوراخ‌ها با هم در یک امتداد یا راستا قرار می‌گیرند‌، آب عبور می‌کند‌، در تضاد با این، هنگام پوشاندن حفرات، جریان آب مسدود می‌شود.

شیرآلات دیسک سرامیکی‌ با تکنولوژی پیشرفته و ظرافت زیادی ساخته شده‌اند. آنها باریک هستند و وقتی که شیر بسته باشد به هیچ عنوان نمی‌گذارند آب عبور کند.

شیرآلات دیسک سرامیکی‌ می‌توانند یک شیر آب تک دستگیره‌ای یا دو دستگیره‌ای باشند که از نظر ساخت با هم متفاوت هستند. برای شیرآلات تک دستگیره‌ای‌، یک کارتریج وجود دارد در حالیکه در شیرآلات دو دستگیره‌ای، دو کارتریج وجود دارد. همچنین یک حلقه وجود دارد که به عنوان نگهدارنده عمل کرده و شیر را در جای خود نگه می‌دارد.

قابلیت اطمینان مورد انتظار در شیرآلات دیسک سرامیکی‌ می‌تواند بین 25 تا 30 سال باشد، قبل از اینکه آنها نیاز به تعویض یا هر نوع تعمیر اساسی دیگری داشته باشند. کلاً، سرامیک تا حد زیادی در برابر هر نوع رسوب آب یا خوردگی بخوبی مقاومت کرده و همچنان کار می‌کند.

نحوه‌ی عملکرد شیرآلات شاوری شلنگ دار(Pull Down) چگونه است؟

شیرآلات شاوری عمدتاً در آشپزخانه‌ها استفاده می‌شود. شیرآلات شاوری دارای وزنه‌ای هستند که روی لوله آب جای می‌گیرد که کمک می‌کند تا بعد از رها کردن شیر آب، شلنگ فلزی اسپری کننده آب را دوباره به بالا برگردانید.

دو ورژن از وزنه‌های شیرآلات شاوری وجود دارند که عموماً در بازار به راحتی قابل دسترسی هستند. در یکی ار آنها‌، وزنه به دو قسمت تقسیم می‌شود که با کمک پیچ در کنار هم نگه داشته می‌شوند. در دیگری، وزنه در یک قطعه جامد است و به هیچ وجه جدا نمی‌شود.

اتصالات شیرآلات شاوری، نسبتاً متفاوت از شیرهای دیگر است. لوله شیر آب به قسمت اسپری کننده وصل می‌شود و اتصال ویژه‌ای دارد که آن را به لوله‌کشی آب وصل می‌کند. دو انتها با استفاده از یک گیره‌ی مخصوص که همراه مجموعه سرهم بندی(مونتاژ) شده است‌، کنار هم نگه داشته می‌شوند.

قطعات مختلف شیرآلات و چگونگی عملکرد آنها

شاید در نگاه اول شیرآلات فقط یک تیکه فلکه کوچک با اهرم یا دستگیره به نظر برسند‌، اما چیزهای بیشتری در داخل شیرآلات وجود دارد. قسمت‌های بسیار گوناگونی از شیرآلات وجود دارند که باید در مورد آنها بدانید. با داشتن چنین اطلاعاتی‌، اگر تا حالا با شیرآلات مشکلی داشته‌اید‌، از این به بعد می‌توانید آنها را به تنهایی تعمیر کنید.

می‌بایست شما قطعات مختلف شیرآلات را بشناسید از جمله:

 • شیر فلکه یا سوپاپ شیرآلات
 • استم (Stem) یا ساقه در شیرآلات
 • کارتریج شیرآلات
 • صفحه دسته یا سکو
 • انحراف دهنده جریان

بنابراین اینجا جواب تعدادی از سؤالاتی را که ممکن است در مورد قسمت‌های مختلف شیرآلات به ذهن شما خطور کرده باشند را پیدا خواهید کرد.

شیر فلکه یا سوپاپ شیرآلات چیست؟

به طور کلی‌، دستگیره‌ای که برای باز کردن آب می‌چرخانید، شیر فلکه شیرآلات نامیده می‌شود. ما پیش‌تر در مورد انواع مختلف شیر فلکه بحث کردیم. هرچند نحوه‌ی کار شیرآلات آشپزخانه بدون نیاز به لمس(دارای حسگر)، در رابطه با شیر فلکه یا سوپاپ‌ها متفاوت است. شیرآلات بدون لمس(تاچلس) برای استفاده تجاری و همچنین استفاده‌ی مسکونی بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند.

با این وجود‌، شیر فلکه یا سوپاپ خارجی عموماً برای بیشتر شیرآلات یکسان است به استثنای چند مورد محدود از شیرآلاتی که به طور ویژه و مخصوص طراحی شده‌اند.

شیر فلکه یا سوپاپ شیرآلات چگونه کار می‌کند؟

ما در مورد عملکرد انواع مختلف شیرآلات و نحوه‌ی عملکرد آنها بحث کردیم. هرچند به طور کلی همانطور که ممکن است از بیرون مشاهده کنید‌، یا دستگیره را می‌چرخانید و یا آن را به یک طرف می‌کشید و آب شروع به آمدن و جریان یافتن می‌کند.

این کار بسیار ساده به نظر می‌رسد اما در داخلش نحوه‌ی عملکرد مکانیکی مختلفی در هر نوع از شیرآلات و شیر فلکه یا سوپاپ شیر آب وجود دارد. ممکن است فنرها، توپی‌ها‌، دیسک‌ها یا سایر دریچه‌های مشابه وجود داشته باشد که به جریان یافتن آب کمک می‌کنند.

بنابراین اگر تا به حال برایتان سؤال بوده که چگونه آب از شیرآلات جاری می‌شود؟ باید در جواب گفت که دلیل آن دریچه‌ها و لوله کشی‌ها هستند.

استم (Stem) یا ساقه در شیرآلات چیست؟

قاعدتاً دستگیره با کمی معجون جادو و جنبل به شیرآلات متصل نشده است! یک قطعه‌ی کوچک به نام ساقه شیر آب (Faucet Stem) وجود دارد که دستگیره را به دستگاه شیر اصلی متصل می‌کند.

نحوه‌ی عملکرد استم یا ساقه در شیرآلات چگونه است؟

استم یا ساقه در شیرآلات یک وصل کننده‌ی دوکی شکلی است که دستگیره را با قطعه شیر اصلی متصل می‌کند.

وقتی که دستگیره شیرآلات پیچ خورده یا چرخیده می‌شود، ساقه، سوپاپ یا دریچه‌ها را به داخل حرکت داده و جریان آب را کنترل می‌کند. این بخش در واقع قسمت بسیار مهمی از شیرآلات است که در شروع و متوقف کردن جریان آب نقش مهمی ایفا می‌کند.

ساقه‌های شیرآلات در زیر درپوش دستگیره شیر آب تعبیه شده و معمولاً حالت پیچ دار دارند.

کارتریج شیرآلات چیست؟

واقعیتی جالب در این مورد این است که‌ اولین شیر آب تک دستگیره‌ای که ساخته شده، شیر آب کارتریجی بوده است. ال موئن (Al-Moen) آن را اختراع کرد و می‌توانید کل داستانش را در وب سایت موئن بخوانید.

به هر حال، کارتریج‌ها را به عنوان اتصالات لوله‌کشی مختلف برای شیرآلات، می‌توان ساده‌تر پیاده کرد. معمولاً شیرآلات دو دستگیره‌ای حمام از نوع مدل کارتریجی هستند. هر دستگیره‌ی شیر، کارتریج مخصوص خودش را برای آب سرد و گرم دارد.

نحوه‌ی عملکرد کارتریج شیرآلات چگونه است؟

شیرآلات کارتریج به جای دو دستگیره مختلف دارای یک دستگیره به طرف سوپاپ یا دریچه شیر هستند. دو کارتریج در داخل محفظه برای آب سرد و گرم وجود دارد. این کارتریج به دستگیره داخل محفظه متصل شده و آب را از تمام ورودی‌ها که معمولاً دو عدد هستند‌، مسدود می‌کند.

کارتریج دارای روزنه‌هایی است که با نهایت دقت در اطراف آن قرار گرفته‌اند و موجب می‌شود که آب گرم و سرد جریان یابند. این روزنه‌ها طوری طراحی شده‌اند که آب را به طور کامل مسدود کنند تا از کوچکترین نشتی جلوگیری شود.

روزنه‌ها به گونه‌ای ساخته شده‌اند که می‌توانند آزادانه بچرخند و به راحتی کنترل کامل آب سرد و گرم را در اختیار کاربر قرار دهند.

کارتریج‌ها در ابتدا از فلز ساخته شدند درحالیکه برخی دیگر هم از پلاستیک ساخته شده بودند. واضح و بدیهی بود که نه فلز و نه پلاستیک نمی‌توانند به عنوان آب‌بند، چندان کارآیی مؤثری داشته باشند. بعدها برای دقت و کارایی بیشتر با لاستیک ساخته شدند.

صفحه دسته یا سکو چیست؟

یک صفحه دسته یا سکو معمولاً برای افزایش زیبایی شناختی شیرآلات بکار می‌رود‌، اما خیلی بیشتر از اینها کارایی دارد. می‌توان از آن برای تسهیل در تغییر سریع تنظیمات شیرآلات بدون هیچگونه ممانعتی استفاده کرد.

نحوه‌ی عملکرد صفحه دسته یا سکو چگونه است؟

هنگامی که می‌خواهید شیرآلات دو دستگیره‌ای را با شیرآلات تک دستگیره‌ای تعویض یا جایگزین کنید‌، صفحه دسته یا سکو می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. در واقع به شما این امکان را می‌دهد که کل پایه سینک ظرفشویی یا پیشخوان(کانتر) را بدون هزینه اضافی جایگزین کل سینک ظرفشویی یا پیشخوان کنید.

یک صفحه دسته یا سکو می‌تواند حفرات پیشخوان فعلی شما را به راحتی بپوشاند. وقتی بحث از نصب صفحه دسته باشد، هیچ چیز فانتزی و شیک و پیکی در کار نخواهد بود! صفحه دسته روی بخش پیشخوان جای می‌گیرد و شیر آب به سادگی در مرکز حفره قرار می‌گیرد و سپس محکم می‌شود.

طبیعتاً، تولیدکنندگان صنعتی با توجه به اندازه شیرآلات صفحه دسته را می‌سازند‌، که عموماً در مجموعه شیرآلات موجود است‌.

انحراف دهنده چیست؟

گاهی اوقات اسپری کننده‌هایی به شیرآلات یا شیرهای فلکه وصل شده‌اند. سازوکاری که آب را از شیرآلات به یک اسپری کننده هدایت می‌کند‌، انحراف دهنده جریان نامیده می‌شود.

هرچند در سرویس بهداشتی و دوش حمام نیز یافت می‌شود. اما عمدتاً برای انحراف دادن به جریان آب از شیرآلات وان به دوش یا برعکس استفاده می‌شود.

نحوه‌ی عملکرد انحراف دهنده جریان چگونه است؟

یک انحراف دهنده جریان می‌تواند مکانیزمی لوله مانند یا شیرمانند داشته باشد که باعث می‌شود آب بدون هیچ گونه مانعی از یک شیر آب به شیر دیگری برسد.

معمولاً به صورت T شکل با یک ورودی و دو خروجی برای دو منبع مختلف در همان مکان است. انحراف دهنده جریان دارای شیرآلات یا شیر مخصوص به خود است که به مصرف کننده کمک می‌کند تصمیم بگیرد که کدام آب( گرم یا سرد) باید جریان یابد.

یادداشت پایانی

این بخش ما را به انتهای بحثمان در مورد نحوه عملکرد شیرآلات می‌رساند. ما همه چیز را از انواع مختلف شیرآلات گرفته تا قسمت‌های مختلف شیر آب پوشش دادیم. برخی از حقایق و عملکردهای مختلف را آشکار ساختیم.

اینها برخی از اطلاعات ضروری هستند که می‌بایست همه بدانند زیرا شما نمی‌دانید که چه موقع با شیر آب خود مشکل پیدا خواهید کرد. با داشتن اطلاعات کافی در مورد شیرآلات‌، به راحتی می‌توانید بدون نیاز به مشورت و مشاوره با یک فرد متخصص‌، مشکل خود را برطرف سازید.

امیدواریم همه چیز را به روشنی متوجه شده باشید. اگر هر مشکلی در رابطه با فهمیدن عملکرد هر نوع شیرآلاتی دارید، می توانید در مورد آن بیشتر تحقیق کنید. جهت خرید شیرالات هم میتوانید سری به فروشگاه ما بزنید.

در هرحال، امیدواریم که شما هرگز در موقعیتی قرار نگیرید که بخواهید دستان خود را با مسائل و ایرادات شیرآلات خیس کنید!

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.