بلاگ

راهنمای خرید شیر دستشویی

راهنمای خرید شیر توآلت

شیرهای دستشویی ممکن است در ظاهر قطعات لوله‌کشی ساده‌ای به نظر برسند، اما این شیرآلات عناصر پرکاربردی در طراحی داخلی منزل هستند که خانواده و دوستانتان به دفعات آن‌ها را خواهند دید و از آن‌ها استفاده خواهند کرد.هنگامی که در فکر تغییر این شیرآلات هستید، بهتر است که به دنبال مواردی باشید که هم با بودجه و هم با سبک طراحی خانه شما تناسب داشته باشند. کلید انجام درست کار آگاهی از اصول اولیه است؛ ویژگی‌های مهم شیر را در ذهن داشته باشید و کمی خلاقیت نیز به خرج دهید.

مرکز شیرآلات خود را محاسبه کنید

مطمئن شوید که از قبل «مرکز شیر» خود را محاسبه کرده‌اید. این عبارت به فاصله میان حفره‌های مخصوص شیر از قبل ایجاد شده در سینک شما، از مرکزی‌ترین نقطه حفره سمت چپ تا مرکزی‌ترین حفره سمت راست اشاره دارد. نقطه‌های مرکزی باید به درستی با اتصالات مرکزی شیر که در این نقاط نصب می‌شوند تطابق داشته باشند. همچنین مهم است که فاصله میان حفره‌های شیر تا دیوار را اندازه گرفته و مانع‌هایی مانند کابینت‌ها و آینه را نیز در نظر بگیرید.

هنگام طراحی دستشویی جدیدتان در نظر داشته باشید که قطعات مختلف باید یکدیگر را تکمیل کنند. اندازه شیر را در حدی مناسب و منطقی نسبت به سینک انتخاب کنید. سرشیر باید به میانه حوضچه سینک برسد و به اندازه کافی از سطح فاصله داشته باشد که بتوانید به راحتی دستان خود را در زیر جریان آب بگیرید. درست‌ترین راه این است که بخش‌های مختلف را از نظر اندازه با یکدیگر در تعادل نگه دارید؛ یک سینک کوچک با یک شیر بزرگ نه‌تنها شکلی خارج از حالت خواهد داشت، بلکه باعث می‌شود آب هر بار به‌شدت به اطراف بپاشد چرا که حوضچه سینک برای این جریان آب بسیار کوچک است.

انواع اتصالات شیر

نوع شیری که انتخاب می‌کنید در وهله اول و مهم‌تر از هر چیزی به آرایش ظرف‌شویی‌تان بستگی دارد. از تعداد حفره‌های موجود در سینک پیش از خرید یک شیر جدید مطمئن شوید. اگر شیری را پیدا کنید که از سبک آن خوشتان بیاید اما تعداد حفره‌های ظرف‌شویی‌تان کافی نباشد، پروژه تعویض شیر دستشویی‌تان تبدیل به یک پروژه طراحی داخلی کوچک خواهد شد چرا که باید سینک خود را نیز عوض کنید. درنتیجه، بسیار مهم است که نوع طراحی سینک و نوع اتصال شیر قابل انجام بر روی آن را پیش از خرید بدانید.

شیرهای تک حفره‌ای

شیرهای تک حفره‌ای همان‌طور که از نامشان پیداست تنها به یک حفره برای نصب بر روی سینک نیاز دارند. این شیرهای معمولاً یک دسته، اهرم و یا دستگیره پیچ مانند دارند که جریان و دمای آب را کنترل می‌کند. با این حال برخی از طراحی‌ها نیز دو دسته جداگانه را در نظر می‌گیرند. شیرهای تک حفره‌ای دارای کنترل جریان و دمای دقیق‌تری هستند. علاوه بر این، شیرهای تک حفره‌ای نصب سریع‌تری نسبت به دیگر مدل‌ها دارند. هنگامی که قصد استفاده از یک شیر تک حفره‌ای در سینکی با سه حفره یا بیشتر را داشته باشید، باید از درپوش‌های مخصوص استفاده کنید تا دو حفره دیگر پوشانده شوند.

 • این شیرها معمولاً با یک دسته عرضه می‌شوند (گاهی اوقات دو)
 • مناسب دستشویی‌های کوچک‌تر
 • دارای طراحی ساده و زیبا

شیرهای مرکز محور

این نوع از اتصالات بسیار محبوب هستند چرا که طراحی‌های متنوع این نوع از شیرها می‌توانند در هر دستشویی‌ای جای بگیرند. در شیرهای مرکز محور، سرشیر و دسته‌ها در کنار یکدیگر قرار گرفته و در نهایت به یک واحد مشترک تبدیل شده‌اند. بیشتر این شیرها کنترل‌های جداگانه‌ای را برای آب سرد و گرم ارائه می‌دهند تا بتوان دمای آب را هر بار به بهترین نحو ممکن تنظیم کرد.

 • دو دسته برای استفاده آسان‌تر
 • این شیرها می‌توانند در ظرف‌شویی‌هایی با سه حفره و مرکز شیرهای ۴ یا ۶ اینچی استفاده شوند.
 • سرشیر و دسته‌ها بر روی یک واحد پایه قرار گرفته‌اند که مستقیماً بر روی سینک نصب می‌شود.

شیرهای گسترده

این شیرهای قابل‌اطمینان دارای بیشتری قابلیت‌ها و تنوع در سبک هستند. دسته‌های جداگانه این نوع از شیرآلات به پایه نگه دارنده سرشیر متصل نیستند و در عوض این نوع از شیرآلات از سه قطعه جداگانه تشکیل شده‌اند که سه حفره سینک را پر می‌کنند. این شیرها اجازه استفاده از حوضچه‌های سینک بزرگ‌تر را می‌دهند که می‌توان فاصله مرکز حفره‌ها را تا 40 سانتی متر نیز افزایش داد. شیرآلات گسترده معمولاً از درپوش‌های خاصی استفاده می‌کنند که با اندازه هر یک از دسته‌ها و پایه سرشیر تناسب دارد.

 • این شیرها اکثر اوقات دو دسته دارند
 • محبوب‌ترین نوع اتصال
 • قابل‌استفاده در مرکز شیر 15 تا 40 سانتی متری

شیرهای لوله‌ای

شیرهای لوله‌ای معمولاً سرشیر بلندتری دارند تا بتوانند با لبه بالایی ظرف‌شویی‌های بالاتر از سطح ارتباط پیدا کنند. به علت این ارتفاع بیشتر، اکثر اوقات این نوع از شیرها را به صورت تک حفره‌ای و با دسته‌ای اهرمی پیدا خواهید کرد.

 • تک دسته اهرمی
 • به خوبی با ظرف‌شویی‌های مرتفع تناسب پیدا می‌کند
 • کانون‌های ظریفی را ایجاد می‌کند

شیرآلات دیواری

این نوع از شیرآلات نوعی از شیرهای مد روز جایگزین شیرهای سنتی متصل به سینک هستند. شیرهای دیواری فضا را در اطراف سینک باز می‌کنند و در نتیجه می‌توان از آن‌ها استفاده‌های مختلفی داشت. این سینک‌ها نیاز به یک اتصال دیواری به فلکه دارند که چنین چیزی ممکن است در نهایت هزینه‌ها را کمی بیشتر کند چرا که لوله آب باید تا ارتفاع سینک در داخل دیوار بالا بیاید. فاصله و ارتفاع سرشیر باید به دقت اندازه گرفته شود تا از این که ارتفاع و عمق آن به خوبی با جایگاه سینک هماهنگ می‌شوند و جلوگیری از ریختن آب بر روی زمین مطمئن شد.

 • متصل به دیوار
 • ظاهری خاص را در دستشویی ایجاد می‌کند
 • می‌تواند دارای یک یا دو دسته باشد

انواع دسته‌های شیرآلات

دسته‌های شیرآلات شخصیت آن را تعریف کرده و نحوه کار آن را نشان می‌دهند. دسته‌ها آب را از طریق لوله‌های آب سرد و گرم کنترل می‌کنند تا دمای آب را قبل از جاری شدن در درون سینک تنظیم کنند.

یک دسته

شیرهای دارای یک دسته دارای قابلیت کنترل بهینه دما و مقدار جریان هستند. در اثر چرخاندن این دسته‌ها دمای آب نیز تغییر می‌کند و کشیدن و یا فشار دادن آن‌ها فشار آب را تنظیم می‌کند.

دو دسته

شیرهای دودسته‌ای معمولاً گستره بزرگ‌تری از طرح و اندازه را ارائه می‌دهند و با دسته‌هایی که در چپ و راست یکدیگر یا سرشیر قرار دارند، لوله‌های آب سرد و گرم را جداگانه کنترل می‌کنند.

شیرهای بدون نیاز به تماس

شیرهای بدون نیاز به تماس هیچ دسته‌ای ندارند. دمای آب این نوع از شیرها معمولاً در هنگام نصب در یک درجه خاص تنظیم شده است. خود شیر نیز توسط حس‌گرهایی الکترونیکی کار می‌کند که می‌توانند حرکت را تشخیص دهند و در نتیجه آب با حرکت دست در مقابل باز و بسته می‌شود. برخی از شیرهای بدون نیاز به تماس، الکتریکی هستند درحالی که برخی دیگر می‌توانند از طریق باتری کار کنند.

شیرهای لمسی

این شیرها نیز همانند شیرهای بدون نیاز به تماس نیازی به هیچ‌گونه دسته‌ای ندارند. این نوع از شیرهای بجای تکان دادن دست، تنها به یک تماس کوچک نیاز دارند تا جریان آب را قطع وصل کنند. دمای آب در این نوع از شیرها هم می‌تواند از قبل تنظیم شده باشد و هم می‌توان با استفاده از نوعی دسته و یا شیر آن را به صورت دستی تنظیم کرد.

سبک‌های دسته‌های شیرآلات

سبک‌های دسته‌های شیرآلات دستشویی باید با طراحی سرشیر و هرگونه قطعه دیگری مانند شیرآلات حمام و دوش هماهنگ باشد. به دنبال سبکی سازگار در میان هریک از این قطعات باشید. ایده خوبی است که ظاهر شیر مکمل بخش‌های یکسان کشوها و کابینت‌های داخل اتاق نیز باشد.

دسته‌های اهرمی

 • امروزی‌ترین نوع دسته
 • شکل تیغه
 • چرخش ۹۰ تا ۱۲۰ درجه‌ای

دسته‌های ضربدری

 • ترکیب ظاهر سنتی با راحتی در استفاده امروزی
 • دسته‌های متقاطع برای راحتی در دست گیری
 • چرخش ۹۰ تا 360 درجه‌ای

دسته‌های پیچشی

 • دسته‌های دایره‌ای استاندارد که در کم‌هزینه‌ترین شیرآلات دستشویی پیدا می‌شوند
 • کنترل چندجهته برای فشار و دمای آب

دسته‌های فرمانی

 • شکل مشابه با دسته‌های اهرمی، بدون گوشه یا تیغه‌ای
 • طراحی شده برای قرارگیری در بالای سرشیر، معمولاً به عنوان قسمتی از اتصال تک حفره‌ای
 • کنترل چندجهته برای فشار و دمای آب

انواع روکش

تنوع گسترده‌ای از انواع روکش‌های سازگار با وسایل داخل دستشویی و رنگ‌های آن برای شیرآلات وجود دارد. رنگ رویه اکثر شیرها با روکش‌های فلزی مشابه وسایل روشنایی را یکسان انتخاب کنید. از یک رنگ جدید و یا یک ست دستمال حوله رنگی جدید استفاده کنید تا بر روی تم و بخش‌های روشن رنگ تأکید بیشتری کنید.

جنس ساخت شیرآلات

مواد باکیفیت

بیشتر شیرآلات دستشویی باکیفیت از آلیاژ برنج (برنج ثابت یا ریخته‌گری شده) ساخته شده‌اند. این آلیاژ، در اکثر موارد ماده تشکیل دهنده مورد ترجیح سازندگان است چرا که دوام و کیفیت شیر را تضمین می‌کند.

کارتریج‌های دیسک سرامیکی

دیسک‌های سرامیکی در حال تبدیل‌شدن به یک استاندارد در شیرآلات آشپزخانه هستند. دیسک‌های سرامیکی جای دیسک‌های لاستیکی داخل سرشیر را به خاطر کارکرد بدون نشت خود گرفته‌اند.

دیگر ویژگی‌های شیرآلات

WaterSense

شیرهای دستشویی با برچسب WaterSense دارای نرخ جریان سازگار با محیط‌زیست هستند که از هدر رفت پول و آب جلوگیری می‌کنند.

کم سرب

قوانین جدید برخی کشورها خریداران را موظف می‌کنند که از شیرهای بدون سرب استفاده کنند.

سرشیرهای قابل بیرون کشیدن

مشابه یکی از ویژگی‌هایی که معمولاً در شیرهای آشپزخانه می‌بینید، برخی از شیرآلات دستشویی دارای افشانه‌ای قابل جداسازی و بیرون کشیدن هستند. حالا می‌توانید به آسانی تمامی ناحیه‌های سینک دستشویی خود را تمیز کنید.

نصب آسان

بسیاری از تولیدکنندگان فرایند نصب شیرآلات را با استفاده از لوله‌های آب با قابلیت نصب آسان بسیار ساده‌تر نموده‌اند.

بازگشت به لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.