بلاگ

نحوه تعویض باطری در شیر چشمی

نحوه ریست کردن شیر چشمی

هم اکنون شیرهای اتوماتیک در خانه‌ها و فضاهای عمومی زیادی نصب می‌شوند. شما می‌توانید به جای شیرهای معمولی، شیر با حسگر لمسی یا با حسگر چشمی نصب کنید. استفاده از این شیرها آسان است چون به لمس دسته یا اهرم برای استفاده از آب نیاز نیست. به دلایل زیادی، شیر ممکن است کار نکند. وقتی شیر آب لمسی یا چشمی حساس به حرکت، دیگر کار نمی‌کند، اگر این شیر با باطری در حال کارکردن بوده است، به عنوان اولین اقدام باید محفظه باطری را چک کنید و درصورت نیاز، باطری‌ها را عوض کنید. بعد از تعویض باطری لازم است شیر را مجدداً تنظیم کنید.

در اکثر شیرالات چشمی امروزی، در صورت نزدیک شدن به  اتمام باطری و عدم اتصال شیر به برق، سنسور مادون قرمز روی شیر شروع به چشمک زدن میکند تا مصرف کننده را از اتمام باطری مطلع کند.

ممکن است سوال کنید که محفظه باطری کجاست؟

خب، این موضوع کاملا وابسته به طراحی شیر آب هوشمند شماست و بهترین کار اینست که دفترچه راهنمای شیر که در درون بسته بندی آن بوده است را مرور کنید. اما به عنوان تجربه به شما میگوییم که بطورکلی دو نوع شیر چشمی از نظر جای محفظه باطری وجود دارد.

نوع اول که به آن نوع compact یا یکپارچه میگویند به گونه ای طراحی شده است که همه مدارات و تجهیزات و حتی solenoid valve یا شیر برقی در درون بدنه اصلی شیر قرار گرفته اند. در این حالت ممکن است محفظه باطری هم در درون بدنه شیر قرار گرفته باشد و یا اینکه صرفا محفظه باطری در شیر جدا باشد و با یک سیم نازک به زیر شیر آویزان شده باشد.

نوع دوم از نوع split یا جداگانه و غیر یکپارچه است. در این حالت شیر چشمی به گونه ای طراحی شده است که شیر برقی و مدارات و محفظه باطری ها در یک باکس جداگانه از تنه شیر قرر گرفته اند. این باکس بصورت جدگانه به دیوار یا کابینت زیر شیر پیچ میشود و با یک سیم و با شلنگ های رابط به تنه شیر متصل می گردد.

نکته: ممکن است شیر دارای باطری های قلمی باشد و یا از باطری کتابی یا باطری های خاص بهره ببرد. نوع باطری حتما در دفترچه راهنمای شیر هوشمند، ذکر شده است.

جمع بندی:

در صورت چشمک زدن سنسور مادون قرمز شیرهای چشمی و یا در صورتیکه شیر چشمی کار نکرد و مشکوک به تمام شدن باطری هستید (در شیرهایی که برق وصل نیستند) موارد زیر را انجام دهید:

1- به دفترجه راهنمای شیر مراجعه کنید تا متوجه شوید که باطری شیر در کجا قرار دارد و نوع باطری چیست.

2- در صورت عدم وجود دفترچه راهنما، به زیر سنگ روشویی و یا سینک یا کابینت محل نصب شیر، نگاه کنید.

3- در صورتیکه باکس جداگانه ای در زیر نصب شده است، این شیر از نوع اسپلیت است و با باز کردن پیچ های باکس، به محفظه باطری دسترسی پیدا میکنید تا باطری ها را تعویض کنید.

4- در صورتیکه توانستید در همان نگاه اول محفظه باطری ها را در  زیر شیر ببینید احتمالا این شیر از نوع کامپکت است که فقط محفظه باطری ها بصورت جداگانه به زیر شیر آویزان شده است. محفظه را باز کنید و باطری ها را تعویض کنید.

5- در صورتیکه زیر شیر هیچگونه باکس یا محفظه باطری ای ندیدید، به احتمال زیاد این شیر از نوع کامپکت است که محفظه باطری هم در درون تنه شیر قرار گرفته است. معمولا در این موارد، قسمت جلوی تنه شیر با یک پیچ آلن به راحتی باز میشود و شما به محفظه باطری دسترسی پیدا خواهید کرد. به راحتی و بدون دست زدن به سایر لوازم، باطری را تعویض کنید.

نکته: در بعضی از مدلهای قدیمی از شیرالات چشمی، یک دکمه برای ریست کردن شیر وجود دارد که بعد از تعویض باطری احتمالا نیاز خواهید داشت که آن دکمه را فشار دهید تا شیر مجددا به تنظیمات کارخانه برگردد.

و نکته پایانی اینکه در کنار همه این توضیحات، اگر نیاز به مشاوره بیشتر داشتید، حتما روی راندماکس حساب کنید و با ما تماس بگیرید.

بازگشت به لیست

نوشته های مرتبط

1 نظر در “نحوه تعویض باطری در شیر چشمی

  1. فرهاد گفت:

    با عرض سلام
    شیرهایی که با باتری کار میکند میتوان با اتصال یک آداپتور بجای باتری با همان ولتاژ باتری راه اندازی کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.