بلاگ

پرسش های متداول درباره استفاده بی‌‌خطر از میکروب‌زدایی با نور فرابنفش

استفاده بی‌‌خطر از میکروب‌زدایی با نور فرابنفش

آیا نور فرابنفش مضر است؟ این پرسش، حایز اهمیت است. اگر نور فرانبفش به طور صحیح استفاده نشود، قرار گرفتن در معرض مستقیم نور فرابنفشِ مورد استفاده در میکروب‌کشی ممکن است اثرات زیانباری هم بر مواد و هم بر افراد داشته باشد.

قرار گرفتن در معرض نور UV-C اگر بیش از اندازهِ مجاز باشد، ممکن است به طرق مختلف، به انسان صدمه بزند. از جمله اینکه منجر به آسیب رسیدن به چشم و پوست بشود. این نوع نور فرابنفش می تواند به مواد نیز آسیب برساند. از جمله اینکه باعث فرسایش واشرهای لاستیکی و مواد پلاستیکی می شود. به دلیل وجود این اثرات منفی بالقوه در میکروب‌زدایی UV-C، برای اینکه کاربردهای مختلف این میکروب‌زدایی مفید واقع شوند، باید از مواد مناسب استفاده شود.

یکی از آسانترین روش‌ها برای اجتناب از وارد شدن آسیب به پوست و چشم این است که اطمینان حاصل کنیم هرگونه سیستم UV-C مورد نظر، شامل نوعی سنسور سکونت معکوس است. این سنسور اطمینان حاصل می کند که اگر حین میکروب‌زدایی شخصی وارد مکان موردنظر شود، دستگاه عمل نمی کند. قابلیت سیستم فرابنفش برای استفاده از چرخه‌های میکروب‌زدایی نیز بسیار مهم است.

مدت‌زمان چرخه میکروب‌زدایی باتوجه به نوع ساختمان، فضا و مواد متفاوت است. سیستم UV-C چنانچه به طور صحیح استفاده شود، نور فرابنفش را برای میکروب‌زدایی به اندازه‌ای تولید می کند که از کشته شدن پاتوژن ها اطمینان حاصل شود، اما مقدار نور فرابنفش به اندازه‌ای نمی رسد که موجب آسیب زدن به سطوح و مواد شود.

آیا نورفرابنفش منجر به سرطان می شود؟

اکثر سرطان‌های پوست و اکثریت قریب‌به‌اتفاق تابش نور فرابنفش از خورشید ناشی می شود. منابع مصنوعی پرتو فرابنفش مثل چراغ های فرابنفش نیز می توانند سرطان‌زا باشند. خوشبختانه، برای کاهش خطر می توان از اشکال مصنوعی نور فرابنفش اجتناب کرد یا به شکل بی‌خطر از آنها استفاده کرد. برای مثال، بسیار گفته شده است که استفاده از تخت برنزه خطر دارد، اما از این گونه کارها می توان اجتناب کرد.

در رابطه با مسئله میکروب‌زدایی فرابنفش و خطر سرطان، تا زمانیکه هنگام تعامل با نور فرابنفش از لباس ایمنی استفاده شود و به همه توصیه ها عمل شود، همانطور که ذکر شد، خطر را می توان کاهش داد.

آیا روشنایی فرابنفش موجب آسیب‌زدن به پوست و سایر مواد می شود؟

همانطور که پیشتر ذکر شد، پرتو فرابنفش، چه مصنوعی باشد و چه طبیعی، می تواند به پوست آسیب بزند. با انجام اقدامات ایمنی صحیح، این خطر کاهش می یابد. قبلا در این باره بحث کردیم که تجهیزاتِ حفاظتیِ شخصی یا PPE بیش از یکبار قرار نیست مورد استفاده قرار بگیرند. با این‌حال، در دنیای کرونا‌زده امروز، از PPE باید دوباره استفاده کرد. بسیاری از منابع اعلام می کنند که میکروب‌زدایی با استفاده از نور فرابنفش بهترین گزینه پیش رو است. و آسیب آن به تجهیزات بیشتر از پاک‌کنندهای شیمیایی غلیظ نیست.

آیا درباره روشنایی فرابنفش مطالعات کلینیکی انجام شده است؟ آیا مورد تأیید قرار گرفته است؟

بله، این صنعت مطابق با مقررات سازمان غذا و داروی آمریکاست. به علاوه، مرکز کنترل و پیشگیری بیماری، در حال حاضر میکروب‌زدایی فرابنفش را به عنوان بهترین دفاع برای تمیز کردن ماسک توصیه می کند.

اگر در حین فرآیند آلایش‌زدایی، شخصی وارد منطقه‌ای بشود که در حال میکروب‌زدایی است، چه اتفاقی می افتد؟

رعایت دستورالعمل های ایمنی در استفاده از روشنایی فرابنفش مهم و حیاتی است. در اینجا یک راهنمای عالی موجود هست. اگر شخصی وارد چنین محیطی بشود، ممکن است به چشم یا پوست او آسیب وارد شود. احتمال وارد شدن آسیب دائمی کم است، اما این کار به هیچ وجه توصیه نمی شود. در عوض، برای حصول اطمینان از ایمنی، استفاده از تجهیزات کنترلی و قفل را امتحان کنید و برای جلوگیری از ورود افراد متفرقه از تابلوها و علائم واضح استفاده بکنید.

آیا می توان از پشت پنجره به میکروب‌زدایی فرابنفش نگاه کرد؟

بله، شیشهِ پنجره های معمولی تقریبا 100درصد نور UV-C را سد می کنند. بنابراین آسیبی به شما وارد نمی شود.

آیا برای استفاده از روشنایی فرابنفش، نیاز به آموزش های مخصوص است؟

بله، برای استفاده حرفه‌ای از روشنایی فرابنفش در محیط های عمومی، نیاز به تجهیزات و آموزش های مخصوص است. به طور کلی، با خرید تجهیزات مخصوص، آموزش های لازم را در اختیار شما قرار می دهند. برخی از کاربردهای خانگی روشنایی فرانبفش، نیاز به آموزش ندارند. اما هرگونه استفاده از روشنایی فرابنفش در مقیاس بزرگتر، برای اطمینان از استفاده صحیح و بی‌خطر، نیاز به دستورالعمل دارد.

بازگشت به لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.