بلاگ

چطور مشکل کم بودن فشار آب خانه را برطرف کنیم؟

آیا خیلی طول می‌کشد تا آب، داخل کاسه توالت فرنگی شما را پر کند و سیفون را بکشید؟ آیا به سختی آب از دوش حمام شما جاری می‌شود، یا آیا ساعت‌ها طول می‌کشد تا مخزن ماشین لباسشویی شما پر از آب شود؟

فشار کم آب می‌تواند باعث استیصال و درماندگی زیادی در بخشی از کارهای روزمره شما شود. اگر گرفتار مشکل فشار کم آب در منزل خود شده‌اید، یکسری کارها هستند که می‌توانید خودتان به تنهایی برای حل این مشکل انجام دهید تا نیازی به صرف هزینه برای آوردن یک لوله‌کش نباشد.

ممکن است فشار کم آب در خانه شما ناشی از مشکلات عدیده‌ی موجود در لوله‌کشی خانه باشد. ابتدا با بررسی این پرسش شروع کنید که آیا فشار کم آب، در همه بخش‌های خانه ملموس و قابل تشخیص است یا اینکه این مشکل فقط منحصر به بخش مجزایی از منزل شما شده است. ما شما را با چگونگی حل مشکلات مربوط به متداولترین لوازم نصبی منزل آشنا خواهیم کرد.

نکته: همواره به یاد داشته باشید که ممکن است ابزارهای ذکر شده در اینجا الزاماً برای بررسی مشکل فشار آب یا انجام مراحل پیشنهادی مورد نیاز نباشند، اما در صورت امکان، دم دست داشتن آنها محض احتیاط می‌تواند مفید و کمک‌کننده باشد.

محصولات مرتبط راندماکس:

به چه چیزهایی نیاز داریم؟

تجهیزات / ابزار

  • پیچ گوشتی
  • انبردست
  • سطل آب خالی
  • سرکه (جهت تمیز کردن)

مواد و اشیا

  • سردوش جایگزین (در صورت لزوم)
  • دستگاه پرلاتور جایگزین (در صورت لزوم)
  • دریچه و لوله پرکننده آب در توالت فرنگی(در صورت لزوم)

دستورالعمل‌ها

تعویض کردن یا تمیز‌کردن دوش حمام

اگر دوش حمام فشار آب کمی داشته باشد اما آب با فشار خوبی از شیر پایینی دوش بیاید، احتمال دارد که سردوش حمام با رسوبات سخت آب بسته شده باشد. این مشکل با عوض کردن یا تمیز کردن سردوش حمام قابل حل شدن است.

 1. سردوش را بازکنید

در صورت لزوم سردوش را با استفاده از انبردست باز کنید.

2. فشار آب را تست کنید

شیر آب حمام را باز کنید و فشار آنرا بررسی کنید. اگر آب با فشار خوبی از لوله خارج می‌شود، پس مشکل از خود سردوش است.

3. سردوش حمام را تمیز کنید

سردوش را با محلول سرکه و آب به خوبی تمیز کنید. تمام صافی‌‌ها و فیلترهای سردوش را حسابی تمیز کنید.

4. مجدداً فشار آب خروجی از سردوش را بررسی کنید

سردوش را دوباره به شیر ببندید و آب را باز کنید. اگر فشار آب دوباره مثل روز اولش شد یعنی کارتان را بخوبی انجام داده‌اید و کار تمام است. در غیر اینصورت، یعنی دیگر زمان عوض کردن سر دوش فرا رسیده است.

بررسی شیرآلات حمام یا آشپزخانه

در رابطه با این مسأله که چرا یک شیر آب دچار مشکل کم فشار بودن آب خروجی خود شده است، دلایل متعددی می‌توانند مطرح شوند. ما در اینجا دستورالعمل‌هایی را آورده‌ایم که برای شیرآلات آشپزخانه یا حمام به کار می‌آیند.

1. پرلاتور شیرآلات را بررسی کنید

در صورت لزوم پرلاتور را با استفاده از انبردست از شیر سینک جدا کنید.

2. فشار آب را تست کنید

آب را باز کنید. اگر آبی که از لوله خارج می‌شود فشار قوی داشته باشد، پس مشکل پرلاتور است.

3. پرلاتور را تمیز کرده یا تعویض نمایید

پرلاتور را با محلول سرکه و آب، کاملاً تمیز کنید. مجدداً آن را به شیر سینک وصل کنید و آب را باز کنید. اگر فشار آب خوب نیست، وقت آن رسیده که پرلاتور را تعویض کنید.

4. خود شیرآلات را بررسی کنید

اگر تمیز کردن یا تعویض پرلاتور مشکل را برطرف نکرد، مشکل در بخش‌های عمقی‌تر شیرآلات یا لوله‌های منتهی به شیر است. برای ساده کردن مشکل، شیرفلکه آب را ببندید. لوله‌های فنری و شلنگی شیرآلات را از شیر جدا کنید و آنها را در یک سطل قرار دهید.

5. تست و عیب‌یابی

برای بررسی فشار وارده بر شیرآلات، آب را باز کنید. اگر فشار آب خوب است، پس مشکل از خود شیر آب است. شاید لازم باشد آن را تعویض کنید.

اگر فشار کم باشد، مشکل در لوله‌های منتهی به شیرآلات است. در این حالت، شاید دیگر وقت آن رسیده باشد که با یک لوله‌کش حرفه‌ای تماس بگیرید تا مشکل را کشف و رفع کند.

تعویض لوله پرکننده‌ی آب توالت فرنگی

توالت‌هایی که دیر پر می‌شوند در واقع یک مشکل رایج در نظر گرفته می‌شوند. تعویض شیر پرکننده آب روی توالت فرنگی، اغلب اوقات مشکل را به سادگی رفع و رجوع می‌کند.

1. آب را ببندید

برای بررسی اینکه آیا مشکل در شیر پرکننده آب روی توالت فرنگی است یا خیر، آب توالت را با بستن شیرفلکه اصلی قطع کنید.

2. لوله‌ها را بررسی کنید

بخش بالایی لوله فنری یا همان عَلَم را از مخزن آب توالت فرنگی جدا کنید و آن را در یک سطل قرار دهید. مجدداً شیرآب را باز کنید تا فشار آب وارد شده به شیر پرکننده را بررسی کنید. اگر فشار آب خوب باشد یعنی مشکل از شیر پرکننده آب روی توالت فرنگی است.

3. شیر پرکننده را تمیز کرده یا تعویض نمایید

هرچند می‌توانید شیر پرکننده را کاملاً باز کرده و بیرون بیاورید و با ریختن آب گرم و سرکه آنرا تمیز کنید، اما بهترین گزینه تعویض کردن شیر پرکننده است.

عیب‌یابی ماشین لباسشویی

اگر مخزن ماشین لباسشویی خیلی آهسته پر آب می‌شود، فرآیند عیب‌یابی را با تمیز کردن رسوبات مربوط به سختی آب روی صافی‌های ماشین لباسشویی و شیلنگ‌های تأمین آب آن شروع کنید.

1. آب را ببندید و شیلنگ‌ها را جدا کنید

آب را با چرخاندن هر دو دریچه قطع کننده رختشویی قطع کنید. شلنگ‌ها را با دقت جدا کنید و در صورت لزوم از انبردست استفاده کنید. در صورت چکه کردن آب، یک سطل دم دستتان باشد.

2. فیلترها را تمیز کنید

درست در داخل شیلنگ‌ها می‌بایست صافی‌هایی وجود داشته باشند و همچنین در ورودی‌هایی که شیلنگ‌ها به داخل ماشین می‌روند، باید صافی‌هایی وجود داشته باشند. این صافی‌ها را با مخلوطی از سرکه و آب به دقت تمیز کنید.

3. شیلنگ‌ها را بشویید

قبل از اینکه شلنگ‌ها را دوباره توی ماشین لباسشویی قرار دهید، آنها را داخل یک سطل بگذارید و آب را باز کنید. شلنگ‌ها را بشویید تا اطمینان پیدا کنید که من بعد از این نقطه فشار آب خوبی ایجاد خواهد شد.

4. سایر صافی‌ها را هم تمیز کنید

اگر فشار آب خوبی را شاهد نیستید، مجدداً آب را ببندید و شیلنگ‌ها را در انتهای دیگر، یعنی جاییکه به لوله‌های آب متصل می‌شوند، جدا کنید. ممکن است صافی‌ دیگری برای تمیز کردن وجود داشته باشد. اگر صافی‌ دیگری هست آن را خوب تمیز کنید.

5. فشار آب را تست کنید

همه شیلنگ‌ها را دوباره وصل کنید و با انبردست آنها را سفت کنید. آب را دوباره باز کنید. اگر فشار آب همچنان پایین باشد، مشکل در بخش‌های عمیقتری از لوله‌ها است. دیگر وقت آن است که با یک متخصص تماس بگیرید تا به شما در حل این مشکل کمک کند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.