بلاگ

مقایسه شیرهای معمولی و چشمی

مقایسه شیرهای معمولی و چشمی

انواع مختلفی از سینک ظرفشویی و شیرآلات آشپزخانه وجود دارد که باید هنگام ارتقا آشپزخانه خود در نظر بگیرید، بنابراین ممکن است از گزینه‌های کمتر متداول مانند شیرهای چشمی و لمسی چشم‌پوشی کنید.

این شیرها فراتر از وسایل آشپزخانه آراسته و بدیع هستند. آن‌ها می‌توانند استفاده از سینک ظرفشویی را راحت‌تر کنند، به شما در صرفه‌جویی در مصرف آب کمک کرده و می‌توانند آشپزخانه شما را تمیز و عاری از میکروب نگه دارند.

اگر می‌خواهید شیر آشپزخانه خود را به روز کنید، شیرهای لمسی و چشمی گزینه‌های مناسبی هستند که باید در نظر بگیرید، اما ممکن است دریابید که یکی از آن‌ها برای شما مناسب‌تر است.

تفاوت شیر ​​لمسی و چشمی در چیست؟

شیرهای لمسی و چشمی ممکن است به نظر مخالف برسند، اما در واقع کاملاً شبیه به هم هستند. هر دو نوع شیرآلات نسخه‌های ابتکاری شیرآلات آشپزخانه سنتی هستند. برخلاف شیرآلات سنتی که فرد نیاز به کشیدن یا فشار دادن یک دسته دارد، شیرهای لمسی و چشمی فعالیت لازم برای باز و بستن آب را به حداقل می‌رسانند. تفاوت این دو در این است که شیر آشپزخانه حساس به لمس، به لمس فیزیکی پاسخ می‌دهد، در حالی که یک شیر چشمی وجود چیزی را در مقابل آن تشخیص می‌دهد.

شیرهای لمسی چگونه کار می‌کنند؟

چگونه می‌توان شیر آب آشپزخانه را تنها با یک لمس روشن و خاموش کرد؟ جواب ما الکتریسیته است. هر زمان که در زمستان با لمس شخصی به او شوک می‌دهید، این یادآوری است که بدن ما توانایی ذخیره انرژی الکتریکی را دارد که به خازن معروف است. شیرآلات حساس به لمس بار الکتریکی ذخیره می‌کند و به سنسوری مجهز است که با لمس آن میزان شارژ افزایش می‌یابد.

این سنسورها حتی به اندازه کافی پیشرفته هستند که می‌توانند تفاوت را در یک لمس و یک گرفتن طولانی‌تر که ممکن است هنگام حرکت دادن شیر ​​آب یا تمیز کردن آن رخ دهد، را تشخیص دهند. سنسور به گونه‌ای طراحی شده است که فقط با یک لمس خاموش و روشن می‌شود و نباید در برابر تماس‌های طولانی‌تر واکنش نشان دهد.

جوانب مثبت و منفی شیرآلات لمسی آشپزخانه

برخی از مزایای ارزشمند شیرهای آشپزخانه حساس به لمس عبارنتد از:

  • صرفه‌جویی در مصرف آب: دو دلیل وجود دارد که باید آب کمتری در خانه خود استفاده کنید. اول اینکه باعث کاهش در هزینه‌های شما می‌شود. با کمتر و کمتر شدن آب در کلان شهرها، هزینه‌های تامین آن هم رو به افزایش است. آیا دوست ندارید پول قبض آب را کاهش دهید؟ شیرهای آشپزخانه حساس به لمس روشی عالی برای انجام این کار است. و ثانیا، صرفه‌جویی در مصرف آب برای محیط زیست حیاتی است. همانطور که گفته شد، در برخی از نقاط جهان آب کم است. هرچه بیشتر از آن برخوردار باشیم، وضعیت بهتری خواهیم داشت.
  • پاکیزگی: شیرهای ظرفشویی می‌توانند به مکان‌هایی ناخوشایند و کثیف تبدیل شوند. چرا؟ زیرا وقتی می‌خواهیم دست‌های خود را بشوییم، به طور معمول باید از دست‌های کثیف خود برای باز کردن آب استفاده کنیم. که این مشکل برای شیر آب حساس به لمس وجود ندارد. به هیچ وجه لازم نیست که چیزی را لمس کنید، به شما این امکان را می‌دهد که دستان خود را بدون پخش میکروب و جرم در اطراف آشپزخانه خود بشویید.
  • راحتی: شاید بهترین قسمت شیرآلات حساس به لمس استفاده آسان آن باشد. روشن و خاموش کردن آن ساده است، و درجه حرارت آب نیز به راحتی تنظیم می‌شود و می‌توانید از آب بسیار داغ که بعضا در هنگام استفاده از شیرهای معمولی باعث سوختن دستان شما می‌شود نیز اجتناب کنید. اگر فرزندان خردسال یا سالمندی با شما زندگی می‌کنند، تنظیم شیرهای حساس به لمس نیز برای آن‌ها بسیار آسان‌تر است.

شیرهای لمسی جوانب منفی زیادی ندارند. برخی از صاحبان خانه آن‌ها را در نظر نمی‌گیرند زیرا قیمت آن‌ها بیشتر از شیرهای ظرفشویی سنتی است. با این حال، از آنجا که شیر آب به طور خودکار خاموش می‌شود، با کاهش مصرف آب می‌توانند به مرور زمان در هزینه شما صرفه‌جویی کنند. نصب این شیرها مشکل‌ترا ز شیرهای معمولی است، بنابراین شما بهتر است از لوله‌کش حرفه‌ای کمک بگیرید. اگر از برق برای راه‌اندازی شیر استفاده می‌کنید، ممکن است شاهد افزایش مصرف باشید. اما می‌توانید استفاده از باتری را نیز انتخاب کنید.

شیرهای چشمی چگونه کار می‌کنند؟

مانند شیرهای لمسی، شیرهای چشمی نیز از سنسورها استفاده می‌کنند. این سنسورها برای تشخیص لمس فیزیکی طراحی نشده‌اند. در عوض، آن‌ها وجود دست یا چیز دیگری را در مقابل شیر آب حس می‌کنند. بیشتر شیرهای چشمی این کار را با ردیاب مادون قرمز و چراغ مادون قرمز انجام می‌دهند. هنگامی که دست شما مقابل سنسور حرکت می‌کند، نور مادون قرمز از دست شما باز می‌گردد و به داخل ردیاب می‌رود.

این بدان معناست که تمام کارهایی که برای روشن و خاموش کردن شیر آب باید انجام دهید این است که دست خود را در مقابل شیر قرار دهید. انواع دیگری از سنسورها نیز در بازار وجود دارد، مانند سنسورهای میدان اولتراسونیک. در این سنسورها، دست شما در مقابل سنسور حرکت می‌کند و میدان را مختل می‌کند، و به این ترتیب شیر آب باز و بسته می‌شود.

جوانب مثبت و منفی شیرآلات چشمی سینک

 حال، بیایید در مورد جوانب مثبت و منفی شیرآلات چشمی سینک ظرفشویی آشپزخانه صحبت کنیم. متوجه خواهید شد که این جوانب مثبت کاملا مشابه با شیرهای لمسی هستند:

  • صرفه‌جویی در مصرف آب: شیرهای چشمی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که دبی کمی داشته و از نشت جلوگیری می‌کنند. این بدان معنی است که می‌توانید در مقایسه با شیرهای معمولی سینک ظرفشویی، مقدار قابل توجهی آب صرفه‌جویی کنید. همانطور که در مورد شیرهای حساس به لمس اشاره کردیم، صرفه‌جویی در مصرف آب هم از نظر محیط زیست و هم از نظر اقتصادی برای صاحبان خانه مفید است.
  • بهداشت: پاکیزگی از مزایای شیرهای لمسی و چشمی است، اما شیرهای چشمی تنها مدل شیر آب است که کاملا بدون لمس است. این بدان معنی است که می‌توانید به طور کامل از آلودگی‌ها و شیوع میکروب‌ها جلوگیری کنید. با یک تکان ساده دست زیر شیر، آب جاری خواهد شد. این مزیت اصلی شیرهای چشمی نسبت به شیرهای لمسی است.
  • راحتی: مانند شیرهای لمسی، شیرهای بدون لمس نیز برای کار مناسب هستند. آن‌ها برای افرادی که در دسترسی و یا تنظیم شیر آب سنتی مشکلی داشته باشند عالی هستند. به خصوص هنگامی که نوبت به کودکان می‌رسد، شیرهای چشمی ساده‌ترین هستند زیرا حتی نیازی نیست که قدشان به شیر آب برسد و برعکس مدل‌های لمسی اصلا نیازی به هیچگونه تماس فیزیکی نیز ندارند.

 مانند شیرهای لمسی، شیرهای چشمی نیز گران‌تر از شیرهای سنتی هستند. نکته منفی دیگر این است که، از آنجا که این شیر آب از برق استفاده می‌کند، قطع برق به این معنی است که دیگر نمی‌توانید از سنسور شیر آب خود استفاده کنید. این مورد برای کسانی که از باتری برای تأمین انرژی شیر آب خود استفاده می‌کنند مسئله‌ای نیست. مسئله دیگری که ممکن است با شیرهای آب چشمی با آن روبرو شوید فعال سازی تصادفی است. برای مثال ممکن است در حال جابجایی ظروف باشید و ناخواسته شیر آب را روشن کنید. حیوانات خانگی نیز می‌توانند شیر آب را فعال کنند.

انتخاب شیر مناسب برای استفاده شما

شیرهای لمسی و چشمی در مقایسه با شیرآلات سنتی می‌توانند از پیشرفت‌های چشمگیری برخوردار باشند. هر دو گزینه وجود دارد زیرا افراد ترجیحات مختلفی دارند که بهترین گزینه کدام یک است.ممکن است افرادی که غالباً با دستان غذایی از سینک آشپزخانه خود استفاده می‌کنند، تجربه شیرهای چشمی را دوست داشته باشند. این ممکن است در مورد افرادی که دست خود را با کارهای دیگر مانند باغبانی یا سفال آلوده می‌کنند نیز صادق باشد. اگر می‌خواهید بدون ایجاد کثیفی و در هر لحظه‌ای از شیر آب استفاده کنید، این گزینه کاملا مناسب شماست.

برخی از افراد شیر آب لمسی را ترجیح می‌دهند زیرا کنترل بیشتری به کاربر می‌دهد. خاموش و روشن کردن تصادفی آن‌ها نیز بسیار نادر است زیرا که باید تماس فیزیکی برقرار کنید و نه اینکه فقط دست خودتان را در مقابل آن تکان دهید. از آنجا که می‌توانید این شیرهای آب را با لمس مچ یا آرنج فعال کنید، معمولاً با استفاده از آن‌ها هم می‌توانید از انتقال آلودگی دست‌ها به شیر آب جلوگیری کنید.

 

بازگشت به لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.