بلاگ

انواع شیر آشپزخانه

انواع شیر آشپزخانه

شیرهای آشپزخانه بدون شک یکی از محبوب‌ترین بخش های خانه هستند. این شیرها، تنها با تنظیم یک دستگیره، با دما و فشار مدنظرمان آب در اختیار ما می‌گذارند.از آنجایی که شیرهای آشپزخانه کارهای زیادی را برای خانواده شما انجام می‌دهند، بسیار معقول است که صاحبان خانه دقت زیادی را صرف انتخاب شیر درست خود کنند.اگرچه طراحی زیبای شیر بسیار مهم است، اما مهم‌ترین فاکتور در خریدن یک شیر جدید این است که آیا این شیر کارهای ضروری را انجام خواهد داد یا نه.

پیش از این که تصمیم بگیرید کدام مدل برای آشپزخانه مناسب‌تر است، از گزینه‌های خود اطلاع پیدا کرده و آن‌ها را مقایسه کنید. مطمئن شوید که شیر درست را انتخاب می‌کنید چرا که این شیر درست برای سال‌ها در آشپزخانه شما کار خواهد کرد. بدون هیچ توضیح اضافه‌ای، به سراغ لیست انواع شیرهای آشپزخانه می‌رویم.

شیرهای تک حفره‌ای

یک شیر تک حفره‌ای بیشتر از هر چیزی در عملکرد مناسب در هنگام نصب خلاصه می‌شود. این شیرها دقیقاً همان‌طور که از نام آن‌ها پیداست تنها به یک حفره در سینک یا سطح کابینت نیاز دارند. این شیرهای ساده تنها از یک سرشیر طاق دار و یک دسته کنترل آب تشکیل شده‌اند. با این حال نگذارید این موضوع ساده فریبتان بدهد. انواع مختلفی از طراحی‌های شیرهای تک حفره‌ای وجود دارند که باعث می‌شوند تا ویژگی‌های مفید زیادی به این شیرها اضافه شوند، مثل سرشیر قابل پایین کشیدن، پرلاتور و یا حتی فیلتر آب.

شیرهای قابل جداسازی

مهم‌ترین بخش این شیرها سرشیر آن‌هاست. در این نوع از شیرها،‌ سرشیر می‌تواند از بدنه اصلی جدا شده و آزادانه حرکت کند تا به همه جای سینک برسد. لوله سرشیر می‌تواند تا ۶۰ سانتی‌متر یا بیشتر طول داشته باشد که حرکت منبع آب به نقاط موردنیاز را میسر می‌کند. اگر به استفاده از یک افشانه جداگانه برای شستن ظروف کثیف عادت دارید، عاشق این نوع از شیرها خواهید شد.

شیرهای دودسته‌ای

شیرهای دودسته‌ای دارای دسته‌های جداگانه برای آب سرد و گرم و در کنار آن سرشیر اصلی هستند. آب در سرشیر ترکیب می‌شود اما می‌توانید تنها از آب سرد یا گرم استفاده کنید. برای مثال هنگامی که یک بطری آب را پر می‌کنید، تنها به آب سرد احتیاج دارید. این نوع از شیرآلات نیز می‌توانند بستگی به طراحی‌شان دارای ویژگی‌های مختلفی باشند.

شیرهای گسترده

شیرهای گسترده تقریباً همان حالت شیرهای دودسته‌ای را دارند، جز این که هر بخش -دو دسته، سرشیر و یا حتی افشانه- به طور جداگانه متصل می‌شوند و نیاز به حفره‌های بیشتر در سطح سینک یا کابینت دارند. تنوع زیادی در این نوع از شیرها وجود دارد چرا که می‌توانید به هر تعداد تجهیزات جانبی که می‌خواهید را به آن‌ها اضافه کنید. همیشه به دنبال داشتن یکجا مایعی داخل سینک بودید؟ حالا بهترین شانس برای این کار است!

شیرهای پیش شستشو

شیرهای پیش شستشو همانند شیرهای قابل جداسازی اما دارای برد کمتری هستند؛ سر قابل جداسازی این شیرها مستقیماً به پایین لوله میانی حرکت می‌کند. با وجود این که حرکات قابل انجام با این سرشیرها به طور فراوانی کمتر از شیرهای قابل جداسازی است، شیرهای پیش شستشو برتری‌های خود را نیز دارند. این شیرها دارای لوله بلندتر یا دارای قوس هستند که برای پایین آمدن سرشیر جا باز کند. علاوه بر این، برخی از این شیرها برای این که عملکردهای بیشتری داشته باشند دارای اندازه‌های بسیار بزرگی هستند که در نهایت به طراحی‌هایی خاص و چشمگیر با رویه‌هایی متفاوت منتهی می‌شود. علاوه بر این، استفاده‌کنندگان از این شیرها به خاطر برد محدود حرکات آن دیگر شاهد پاشش شدید آب به اطراف نخواهند بود.

افشانه جانبی

اگر طراحی سرشیر قابل جداسازی چیزی نیست که به دنبال هستید، افشانه جانبی گزینه کلاسیکی است که سال‌هاست از محبوبیت بالایی برخوردار است. این افشانه‌ها به کاربر اجازه بردن آب به اطراف و تمیز کردن لکه‌های غذا را از فاصله بسیار کم می‌دهند و از آنجایی که افشانه از سرشیر اصلی جدا است، همواره قابل شستشو است. این افشانه‌ها می‌توانند بخشی از یک طراحی یک یا چند حفره‌ای باشند که این موضوع بستگی به سبک افشانه‌ای دارد که آن را انتخاب می‌کنید.

شیر روشویی

اگر آشپزخانه شما حالتی قدیمی‌تر دارد، شیرهای روشویی گزینه‌ای عالی خواهند بود. در این مدل هیچ لوله میانی خاصی وجود ندارد. بلکه تنها دو سرشیر جداگانه کوچک وجود دارند که تنها آب سرد یا گرم را جاری می‌کنند. در صورت استفاده از این شیرها تنها به یک دما به طور هم‌زمان دسترسی دارد و در صورتی که آب گرم بخواهید، باید آب را در سینک ترکیب کنید.

دو دسته تک حفره‌ای

برخی شیرها دارای دسته‌های کنترل دمایی هستند که مستقیماً به خود لوله میانی متصل شده است. نکته مثبت در این شیرها این است که تنها به یک حفره نیاز دارند و طراحی آن‌ها نیز می‌تواند بسیار مدرن و جذاب باشد. نکته منفی اما این است که اگر یکی از قسمت‌های داخلی مرتبط با دو منبع آب جداگانه که کاملاً در فضای کوچک داخل لوله قرار گرفته‌اند از بین برود، تنها راه ممکن، جایگزین کردن تمام شیر خواهد بود.

دیگ پرکن

این نوع از شیرها که بیشتر در آشپزخانه‌های حرفه‌ای پیدا می‌شود جریان شدیدی از آب را جاری می‌کند تا بتوان به سرعت دیگ‌های بزرگ و با عمق زیاد را پر کرد. خانواده‌های دوستدار سوپ و پاستا احتمالاً علاقه زیادی به این شیرها داشته باشند چرا که جریان شدید آب به سرعت قابلمه‌ها را پر خواهد کرد. سرشیر این نوع از شیرآلات معمولاً ظریف است که آن‌ها را تبدیل به یک انتخاب عالی برای طراحی داخلی می‌کند.

بخش‌های تخصصی خرید شیرآلات

یک نکته کارآمد دیگر در هنگام خرید شیرآلات دانستن واژه‌های تخصصی‌ای است که در هنگام مرور کردن گزینه‌های مختلف به چشمتان خواهند خورد. همه‌چیز تنها به ظاهر و رنگ مدل‌ها خلاصه نمی‌شود. در نظر گرفتن نحوه کار کردن شیر و روش ترکیب کردن آب، باعث خواهد شد که از میزان شدت جریان و بخش‌هایی که در طول دراز مدت باید تعمیر شوند نیز مطلع شوید. عملکرد شیر به فلکه‌هایی که آن را کنترل می‌کنند بستگی دارد.

این چهار نوع اصلی‌ترین نوع از فلکه‌ها هستند که سه مورد اول شامل فلکه‌های بدون واشر می‌شوند.

  • توپی: دسته کنترل‌کننده مقدار جریان و دما بر روی توپی در کنار پایه شیر قرار دارد.
  • دیسکی: دسته کنترل آب بخشی از خود شیر است و بر روی بدنه‌ای مخروطی قرار دارد.
  • کارتریجی: وقتی که جریان آب توسط حرکتی عمودی و نه توسط فشرده شدن دسته به عقب کنترل می‌شود (برخلاف طرح‌های توپی و دیسکی)، به احتمال زیاد شیر از یک طرح کارتریجی استفاده می‌کند.
  • فشاری: در طرح‌های قدیمی‌تر، کاربران باید از دو دسته جداگانه پیچشی برای باز و بسته کردن جریان استفاده می‌کردند.

هنگام انتخاب بهترین شیر در هنگام تعمیر و یا تغییر دکوراسیون آشپزخانه، موارد زیادی می‌توانند در انتخاب یک مدل جدید در نظر گرفته شوند. در ابتدای کار برای انتخاب درست خود وقت کافی بگذارید و پس از آن سال‌های سال با یک طراحی قابل‌اطمینان و لذت‌بخش در آشپزخانه خود مواجه خواهید بود.

بازگشت به لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.