بلاگ

ضدعفونی کردن تلفن همراه و سایر فناوری‌‌ها با اشعه UV

در حال حاضر دستگاه‌‌های ضدعفونی‌‌کننده اشعه ماورابنفش (یووی) زیادی در بازار وجود دارند. ما آن‌‌ها را بررسی کرده و در مورد نحوه خریدشان با پزشکان میکروب‌‌شناس مشورت کرده‌‌ایم.

ما اغلب ایده‌‌هایی را درباره نحوه تمیز ماندن دنیای در حال حرکت به اشتراک می‌‌گذاریم؛ این ایده‌‌ها ممکن است شامل تکنیک های تمیز کردن کوتاه یا راهنماهای نظافتی جامع باشد. در حال حاضر، ویروس کرونا باعث شده نظافت به مسئله‌‌ای مهم در دنیا تبدیل شود.

بهتر است بدانید که یکی از ساده‌‌ترین اقدامات برای محدودسازی شیوع ویروس کرونا، شستن صحیح دستان است. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌‌ها (سی‌‌دی‌‌سی) توصیه می‌‌کنند که در موارد روبه‌‌رو دست‌‌ها را بشوییم: قبل از خوردن غذا، بعد از حمام، بعد از تمیز کردن بینی، بعد از سرفه یا عطسه، قبل یا بعد از مراقبت از دوست یا خانواده بیمار. سی‌‌دی‌‌سی، سازمان بهداشت جهانی (دبلیو‌‌اچ‌‌او) و کارشناسان پزشکی با شیوع روزافزون کرونا متذکر می‌‌شوند که افراد باید در مکان‌‌های عمومی از ماسک‌‌های پارچه‌‌ای استفاده کنند.

مطالعات اخیر نشان داده‌‌اند که حتی افرادی که هیچ‌‌گونه علائمی ندارند نیز ممکن است ناقل ویروس این بیماری بوده و آن را به دیگر افراد منتقل کنند. سی‌‌دی‌‌سی توصیه می‌‌کند: «این ویروس می‌‌توانید بین افرادی که در مجاورت یکدیگر قرار دارند و با یکدیگر در تعامل هستند، تبادل شود؛ این روش‌‌های تعامل ممکن است شامل صحبت، سرفه یا عطسه باشد. لازم به ذکر است که ویروس کرونا حتی در صورت نبود علائم نیز ممکن است به فرد دیگری منتقل شود. تاکنون بسیاری از کشورها استفاده از ماسک در فضای عمومی را به منظور جلوگیری از شیوع ویروس اجباری کرده‌‌اند.

روش‌‌های دیگری نیز علاوه بر فاصله‌‌گذاری اجتماعی مناسب، شستن دست‌‌ها و استفاده از ماسک صورت برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری وجود دارد. برندهای تجاری دستگاه‌‌های ضدعفونی‌‌کننده ماورابنفش خانگی را تولید کرده‌‌اند که به کاهش باکتری‌‌ها و میکروب‌‌های تلفن‌‌همراه و سایر وسایل الکترونیک کمک می‌‌کند. ما با پزشکان متخصص مشورت کردیم تا از ارزش خرید ضدعفونی‌‌کننده‌‌های ماورابنفش آگاه شویم و بهترین آن‌‌ها را که در سال 2020 در بازار وجود داشته‌‌اند، شناسایی کنیم.

چراغ‌‌های ضدعفونی‌‌کننده فرابنفش (یووی) چیست؟

مایکل اشمیت، دکتر و استاد گروه میکروبیولوژی و ایمونوژی دانشکده پزشکی کارولینای جنوبی، می‌‌گوید: «وسیله‌‌های تکنولوژی نحور ما مثل موبایل مانند ما هر روز دوش نمی‌‌گیرند. ما این کار را انجام می‌‌دهیم تا میکروب‌‌های سطح پوست‌‌مان را از بین ببریم. تنها دو چیز وجود دارد که میکروب‌‌ها از پوست انسان بیش‌‌تر به آن علاقه داشته باشند: پلاستیک و شیشه.» به عبارت دیگر، میکروب‌‌ها جذب گوشی هوشمند، هندزفری، تبلت و سایر محصولات می‌‌شوند.

تا همین اواخر، بهترین گزینه برای از بین برد فیزیکی این میکروب ها استفاده از پارچه میکروفیبر یا جایگزینی برای آن بود. به تازگی، شرکت‌‌ها محصولات مجهز به اشعه ماورابنفش (یووی) را وارد بازار کرده‌‌اند که با کمک آن‌‌ها می‌‌توان محصولات الکترونیکی یا غیره را ضدعفونی کرد. این ضدعفونی‌‌کننده‌‌های اشعه ماورابنفش معتقدند که می‌‌توانند تمامی میکروب‌‌هایی را که باعث بیماری شما می‌‌شوند را از سطح وسایل الکترونیکی و سایر لوازم منزل پاک کنند.

لامپ‌‌های ضدعفونی‌‌کننده اشعه ایکس چگونه کار می‌‌کنند؟

انواع مختلفی از طیف نور ماورابنفش وجود دارد که از جمله‌‌ ‌‌آن‌‌ها می‌‌توان به UV-A، B و C اشاره کرد. فیلیپ تیرنو، استاد بالینی بخش آسیب‌‌شناسی مرکز پزشکی لانگون دانشگاه نیویورک، معتقد است که تنها نور UV-C قادر به از بین بردن میکروب‌‌هاست. او در ادامه توضیح می‌‌دهد: «این نور دارای طیف وسیعی از اثرات بوده که باعث ایجاد تداخل در عملکرد و نابودی اسیدهای نوکلئیک باکتری‌‌ها و سایر میکروب‌‌ها می‌‌شود.»

به گفته تیرنو، آن‌‌ها روی سطوح صاف بهترین عملکرد را از خود نشان داده و البته محدودیت‌‌هایی را نیز ایجاد می‌‌کنند. او این چنین توضیح می‌‌دهد: «یووی‌‌سی به صورت سطحی نفوذ کرده و نور نمی‌‌تواند وارد گوشه و کناره‌‌های آن شود.» از جمله موار ذکر شده می‌‌توان به دکمه‌‌ها یا قاب گوشی که دارای شکاف هستند، اشاره کرد. به عنوان مثال، اگر میکروبی در ذره‌‌ای از غذا وجود داشته باشد، اشعه ماورابنفش قادر به رسیدن به آن نخواهد بود.

اشمیت در مورد ضدعفونی‌‌کننده‌‌های اشعه ماورابنفش می‌‌گوید: «چنین چیزی باعث از بین رفتن میکروب‌‌ها با سرعتی باورنکردنی می‌‌شود. دستگاه شما نیز پس از ضدعفونی شدن با قدرت اولیه به کار ادامه خواهد داد» به عبارت دیگر، استفاده از ضدعفونی‌‌کننده اشعه ماورابنفش باعث می‌‌شود کثیفی و میکروب‌‌های موجود بر روی تلفن‌‌همرا‌‌ه‌‌تان را نادیده نگیرید.

آیا ضدعفونی‌‌کننده‌‌های ماورابنفش ارزش خریدن دارند؟

آمش آدالجا، دکترای پزشکی و محقق ارشد و استادیار مرکز امنیت بهداشت دانشگاه جان هاپکینز، می‌‌گوید: «در این‌‌که اشعه ماورابنفش برای ویروس‌‌ها خطری بزرگ محسوب می‌‌شود، شکی نیست.» با این حال، او به سرعت متوجه می‌‌شود که کارایی دستگاه‌‌های ضدعفونی کننده اشعه ماورابنفش محدود است؛ به ویژه وقتی آن‌‌ها را با دستگاه‌‌های ضدعفونی‌‌کننده اشعه ماورابنفش درجه یک بیمارستان‌‌ها مقایسه می‌‌کنیم. او در ادامه می‌‌گوید: «من به سختی می‌‌توانم نقشی برای ضدعفونی‌‌کننده‌‌های اشعه ماورابنفش پیدا کنم که برای عموم مردم موثر واقع شود. شما در اجتماع نیاز به تاثیر واقعی و معنادار دارید و به مزایای حاشیه‌‌ای که ارزش چندانی ندارند، نیازی ندارید.»

آدالزا هم‌‌چنین می‌‌افزاید که ضدعفونی‌‌کننده یووی نمی‌‌تواند جایگزین اقدامات اولیه بهداشتی شود؛ از جمله این اقدام‌‌ها می‌‌توان به شستن دست، خودداری از دست زدن به صورت و حفظ فاصله اجتماعی اشاره کرد. علاوه بر این، ای‌‌پی‌‌ای اخیرا اسپری ضدعفونی‌‌کننده لیزول و مکس کاور میکس را به عنوان محصولاتی موثر در برابر کرونا معرفی کرده است؛ آدالجا در این باره معتقد است که این محصول چیزی بجز سود بازاریابی برای این شرکت نبوده و «تفاوتی چندانی با ضدعفونی‌‌گننده‌‌های دیگر ندارد.»

احسان علی، دکترای پزشکی بورلی هیلز می‌‌گوید که از وسایل ضدعفونی‌‌کننده‌‌ی نوری در زندگی خود استفاده می‌‌کند. او این‌‌گونه توضیح می‌‌دهد: «دستگاه‌‌های پرتو ماورابنفش ارزش خریدن دارند زیرا موثر بودن آن‌‌ها ثابت شده است. این دستگاه‌‌ها در جلوگیری از ابتلا به کرونا مفید هستند.» علی هم‌‌چنین می‌‌افزاید که از جعبه یووی برای کلید و تلفن استفاده کرده و در برندهای گوناگون، تفاوتی به جز چراغ موجود در این جعبه مشاهده نکرده است. «آن‌‌ها تقریبا همگی شبیه به یکدیگر هستند.» او هم‌‌چنین می‌‌افزاید که شما قطعا می‌‌توانید از این دستگاه برای ضدعفونی کردن موارد دیگر مانند ماسک صورت، محافظ دندان، عینک یا برس‌‌های آرایشی نیز استفاده کنید.

به طور کلی، اگر می‌‌خواهید قدمی اضافی برای از بین بردن باکتری‌‌های تلفن‌‌همراه و سایر وسایل شخصی بردارید، استفاده از ضدعفونی‌‌کننده‌‌های پرتو ماورابنفش گزینه مناسبی برای شما به نظر می‌‌رسند. می‌‌توانید از این ضدعفونی‌‌کننده‌‌ها در دفتری استفاده کنید که چندین نفر در آن مشغول به کار هستند؛ در این صورت، کاربرید باورنکردنی از آن مشاهده خواهید کرد. آن‌‌ها تمیزی سریعی را برای دستگاه‌‌های شما پس از استفاده شدن توسط بچه‌‌ها فراهم می‌‌کنند. شما می‌‌توانید بعد از پیاده‌‌روی، باغبانی، دویدن، آشپزی، نظافت یا بازی با حیوانات خانگی از آن‌‌ها استفاده کنید. علاوه بر این دستگاه‌‌های ضدعفونی‌‌کننده یووی که دستگاه‌‌های الکترونیکی شما را تمیز می‌‌کنند، دستگاه‌‌هایی نیز وجود دارند که خودشان باعث پاکیزگی درون خود می‌‌شوند؛ از جمله‌‌ی این دستگاه‌‌ها می‌‌توان به بطری‌‌هایی اشاره کرد که ویژگی تمیزسازی خودکار دارند (می‌‌دانید که هیچ‌‌گاه آن‌‌طور که باید بطری‌‌های‌‌تان را تمیز نمی‌‌کنید). چنین وسیله‌‌هایی از اشعه یووی‌‌سی برای از بین بردن میکروب‌‌ها و ویروس‌‌های درون خود استفاده می‌‌کنند.

بازگشت به لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.