بلاگ

اهمیت وجود دستگاه تصفیه آب خانگی

اهمیت وجود دستگاه تصفیه آب خانگی

در یک روز تابستانی تشنه یک لیوان بزرگ آب سرد هستید؟ ممکن است درباره میزان سلامت آب منزل خود فکر کنید. بسیاری از صاحب خانه‌ها تصور می‌کنند آب لوله‌کشی آن‌ها تمیز و سالم است، اما همیشه این‌طور نیست. آب لوله‌کشی حتی اگر ظاهر و طعم خوبی داشته باشد باز هم اغلب حاوی آلاینده‌هایی است. برخی از آلاینده‌ها نسبتاً بی‌ضررند، اما برخی دیگر سمی و مضر هستند و یا می‌توانند باعث خرابی وسایل و تجهیزات منزلتان شوند.

برای اطمینان از نوشیدن آب سالم، بهتر است از یک تصفیه‌کننده استاندارد که به عنوان فیلتر شیر آب نیز شناخته می‌شود بر روی شیر آشپزخانه خود استفاده کنید. اکنون این امر بسیار مهم است زیرا مردم بیش از هر زمان دیگری در خانه هستند و بیش از پیش از آب شیر استفاده می‌کنند. فیلتر شیر آب آلاینده‌های موجود در آب لوله‌کشی از جمله باکتری‌ها و فلزات سنگین مانند سرب را حذف می‌کند، افراد را به نوشیدن آب بیشتر تشویق می‌کند و با کاهش نیاز به پلاستیک، از محیط زیست محافظت می‌کند، و همه این‌ها زندگی سالم‌تری را برای ما فراهم می‌کنند.

آلاینده‌های موجود در آب لوله‌کشی را حذف می‌کند

دلیل اصلی نصب فیلترهای شیر آب در خانه، بهره‌مند شدن از یک سیستم تصفیه آب خانگی است که می‌تواند آلودگی‌های موجود در آب شیر را از بین ببرد. آژانس حفاظت از محیط زیست جهانی (EPA) استانداردهایی را در مورد میزان بیش از 90 نوع آلاینده موجود در آب آشامیدنی اجرا کرده است. مقرراتی برای آلاینده‌های شیمیایی مانند آرسنیک، سرب، مس و آلاینده‌های میکروبی مانند کلیفرم و سایر باکتری‌ها در آن وجود دارد.

حد قانونی تعیین شده نشان دهنده سطحی است که در آن از سلامت انسان محافظت می‌شود. با این حال، تا زمانی که حداقل سطوح آژانس حفاظت از محیط زیست رعایت نشود، قانون گذارها می‌توانند استانداردهای سخت‌گیرانه‌تری را اعمال کنند. هر سال تامین‌کنندگان آب یک گزارش از جزئیات کیفیت آب لوله‌کشی شهر تهیه می کنند. همان‌طور که در طول سال‌ها متوجه شده‌ایم، همه شهرداری‌ها از پروتکل‌های یکسانی پیروی نمی‌کنند. برخی از آن‌ها آزمایش‌ها را به درستی انجام نمی‌دهند و یا سیستم‌های لوله‌کشی آن‌ها قدیمی هستند که باعث می‌شود آب آشامیدنی ساکنان در واقع مضر و غیر‌قابل شرب باشد.

یک فیلتر شیر آب این آلودگی‌ها را از آب لوله‌کشی حذف می‌کند. جریان آب به طریق خاصی از یک فرآیند پیشرفته تصفیه می‌گذرد که ابتدا کثیفی، زنگ‌زدگی و رسوبات جامد موجود در آب را حذف می‌کند. سپس ذرات کوچک‌تر مانند رادون، سولفید هیدروژن و سایر ناخالصی‌های موجود در آب لوله‌کشی را از طریق فیلتر کربن فعال از آن پاک می‌کند. این کار همچنین هرگونه بو و طعم نامطبوع را از بین می‌برد. برخی از سیستم‌های تصفیه پس از مدت‌زمان معینی نیاز به تعویض فیلتر دارند. به یاد داشته باشید که در صورت نیاز، فیلتر را تعویض کنید تا اطمینان حاصل کنید که آلاینده‌ها جمع نشده و باقی نمانند. چرا که این مسئله می‌تواند مانع از تصفیه مناسب آب شود.

علاوه بر این، فیلتر شیر آب باکتری‌ها و فلزات سنگین مانند سرب را که معمولاً از طریق سیستم‌های لوله‌کشی به شیر آب خانه شما می‌رود، حذف می‌کند.

باکتری‌ها و فلزات سنگین موجود در آب را به حداقل می‌رساند

مرحله سوم در فرآیند تصفیه آب استفاده از یک روش فیلتر پیشرفته به نام اُسمُزیِ معکوس است که برای حذف هر‌گونه آلاینده باقی‌مانده یا جامدات محلول مانند سرب، باکتری‌ها، فلزات سنگین و ویروس‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش پنج برابر کارآمدتر از هر روش دیگری است که امروزه وجود دارد. افزایش فعالیت در خانه به این معنی است که شما و خانواده‌تان بیشتر به آب لوله‌کشی خود به عنوان منبع اصلی آب آشامیدنی متکی هستید. فیلتر شیر آب می‌تواند نگرانی‌های مربوط به کیفیت آب آشامیدنی را کاهش دهد.

حذف سربی که از لوله‌کشی‌های قدیمی جدا شده و آب لوله‌کشی را آلوده می‌کنند

بسیاری از شهرداری‌ها و مناطق مسکونی دارای سیستم‌های لوله‌کشی قدیمی هستند که از لوله‌های حاوی سرب برای انتقال آب از منابع به خانه‌ها استفاده می‌کنند. خانه‌های قدیمی، احتمال بیشتری برای داشتن لوله‌های حاوی سرب دارند و احتمالا قبلا، از جوش‌کاری سرب برای وسایل برنجی استفاده کرده‌اند. با گذشت زمان، واکنش‌های شیمیایی باعث می‌شوند که سرب به داخل آب نفوذ کند و آن را آلوده سازد.

سیستم‌های لوله‌کشی مدرن امروزی باید از الزامات مندرج در قانون آژانس حفاظت از محیط‌زیست در مورد غلظت سرب و مس پیروی کنند، اما تعویض سیستم‌های لوله‌کشی قدیمی‌ به زمان و هزینه نیاز دارد، که اغلب توسعه‌ی سیستم‌های لوله‌کشی شهری را به تاخیر می‌اندازد. از آنجایی که سرب به مرور زمان در بدن انباشته می‌شود، هر چه مدت طولانی‌تری در معرض آن قرار بگیرید، بیشتر تجمع می‌یابد و می‌تواند عوارض نامطلوبی ایجاد کند.

کودکان و زنان باردار بیش از دیگران در معرض اثرات زیان‌آور سرب هستند. فیلتر شیر آب هر‌گونه سرب موجود در آب آشامیدنی را از بین می‌برد و مصرف آن را بی‌خطر می‌سازد.

افراد را به نوشیدن آب بیشتر تشویق می‌کند

گرچه همه می‌دانند که آب آشامیدنی برای بدن مفید است، اما اگر از یک سیستم فیلتر آب قابل‌اعتماد عبور کرده و طعم خوبی داشته باشد، احتمالاً باعث می‌شود شما به مقدار کافی در روز آب بنوشید. با این که آب لوله‌کشی در بیشتر مواقع برای نوشیدن بی‌خطر به نظر می‌آید اما طعم آن ممکن است چندان خوب نباشد. گاهی اوقات، آب تصفیه شده و آب تصفیه نشده تفاوت‌های قابل‌توجهی دارند. نوع و مقدار رسوبات و مواد شیمیایی موجود در آب لوله‌کشی ممکن است باعث تغییر رنگ، بو و طعم آن شود.

به عنوان مثال، سولفید‌هیدروژن اغلب بوی تخم‌مرغ فاسد می‌دهد و فلز مس ممکن است رنگ آب شما را به قرمز مایل به نارنجی تغییر دهد. وقتی می‌خواهید تشنگی خود را برطرف کنید، هیچ کدام از این‌ها جذاب نیستند. فیلتر کربن نارگیل به عنوان یک جایگزین جدید مطرح شده است که در آن از پوست نارگیل واقعی برای به دام انداختن ذرات باقی‌مانده و ایجاد طعمی خوب و مطبوع استفاده می‌شود.

با توجه به وجود افرادی که عمدتاً در خانه کار می‌کنند و کودکانی که در خانه آموزش می‌بینند، نوشیدن آب بهترین گزینه برای تامین آب مورد نیز آن‌ها است. وجود یک نوشیدنی آماده و با طعم عالی (یعنی همان آبی که توسط این فیلتر تصفیه شده) در مقابل نوشیدنی‌های کافئین‌دار یا شیرین که برای سلامتی مضرند، افراد را تشویق می‌کند که در طول روز آب بیشتری بنوشند. نوشیدن آب کافی در طول روز به بهبود سطح انرژی، خلق‌و‌خو و تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کند.

با کاهش مصرف پلاستیک، از محیط‌زیست محافظت می‌کند

فیلتر شیر آب نیاز به خرید آب معدنی (که در بطری‌های پلاستیکی فروخته می‌شوند) را از بین می‌برد و از این طریق موجب کاهش مصرف پلاستیک می‌شود. این امر میزان میکروپلاستیک‌ها و سمومی که در هوا آزاد می‌شوند را کاهش می‌دهد. همچنین باعث می‌شود هزینه‌ی خرید بطری‌های آب بسته‌بندی شده به حداقل برسد.

آب مورد نیاز توصیه شده حداقل هشت لیوان در روز است. این مقدار را در عدد 30 که مربوط به یک ماه است، ضرب کنید و همچنین تعداد بطری‌های آب پلاستیکی یک‌بار مصرف مورد نیاز را نیز در نظر بگیرید، واقعا نگران‌کننده است. در حالی که به راحتی می‌توانید با نصب فیلتر شیر آب بدون هیچ محدودیتی آب تصفیه شده‌ی مورد نیاز ماهانه را تامین کنید.

علاوه بر این، از آنجایی که وجود فیلتر شیر آب، استفاده مجدد از بطری‌های آب مصرف شده را ممکن می‌سازد، می‌توانید هنگام رفتن به محل کار، مسافرت و یا رفتن به باشگاه‌های ورزشی و غیره، آن‌ها را از آب تصفیه شده پر کرده و با خود ببرید که باعث صرفه‌جویی در هزینه خرید بطری آب می‌شود و در عین حال موجب می‌شود به راحتی هر زمان که خواستید به آب فیلتر شده دسترسی داشته باشید.

تفاوت در سیستم‌های تصفیه

اکنون که متوجه شدید چرا خرید یک فیلتر شیر آب برای خانه سرمایه‌گذاری هوشمندانه‌ایست، خوب است کمی بیشتر در مورد نحوه عملکرد و میزان کارایی سیستم‌های تصفیه آب بدانید. از جمله مواردی که توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها مشخص شده است می‌توان به سیستم‌های تصفیه اُسمُز معکوس، تقطیر و اشعه‌ فرابنفش اشاره کرد.

هنگامی که قرار است از این سیستم‌های تصویه در خانه استفاده شود، اسمز معکوس یکی از محبوب‌ترین‌ها است. این فرآیند آب را از طریق یک غشای نیمه‌‌تَراوا تصفیه می‌کند که کوچک‌ترین آلاینده‌هایی که اغلب در آب لوله کشی یافت می‌شود را به راحتی جذب و آن را از آب جدا‌‌ می‌کند.

یکی از هفت مرحله تصفیه جریان آب شامل این فرآیند است. در مرحله سوم تصفیه اولیه، فیلتر اسمز پیشرفته، باکتری‌ها، سرب، ویروس‌ها، فلزات سنگین و سایر مواد جامد محلول در آب را حذف می‌کند. این روش با اسمز معکوس معمولی متفاوت است زیرا مواد معدنی ضروری و الکترولیت‌های حذف شده در طول این فرآیند را نیز اضافه می‌کند تا بخش ارزشمند آب لوله‌کشی را دوباره برگرداند و مواد بد را از بین ببرد.

تقطیر

تقطیر فرآیندی است که در آن آب تا نقطه جوش گرم می‌شود و بخار آب در هنگام متراکم شدن به صورت مایع، مجددا جمع می‌شود که پس از آن بسیاری از آلاینده‌ها از آن حذف می‌شود. این روش در از بین بردن باکتری‌ها، ویروس‌ها و آلاینده‌های شیمیایی مانند آرسنیک، کلر، سرب و نیترات‌ها بسیار مؤثر است.

اما این فرآیند مواد معدنی و عناصر ارزشمندی مانند سدیم و منیزیم موجود در آب لوله‌کشی را نیز حذف می‌کند. در بسیاری از موارد، طعم نامطبوعی ایجاد می‌کند و برخی مواد موجود در آب آشامیدنی که برای بدن مفید است را‌ حفظ نمی‌کند.

تصفیه با اشعه ماوراء بنفش

این روش تصفیه آب از اشعه ماوراء بنفش برای ضد‌عفونی کردن آب استفاده می‌کند. با این که این روش به از بین بردن باکتری‌ها و ویروس‌ها کمک می‌کند، آلاینده‌هایی مانند فلزات سنگین، نیترات‌ها و سایر مواد شیمیایی موجود در آب را از بین نمی‌برد. برای رسیدن به همان سطح اثربخشی اسمز معکوس یا تقطیر، نیاز به یک تصفیه‌ی دیگر دارد.

هر یک از این روش‌های تصفیه‌ مزایای خاص خود را دارند. با این حال فیلترها هر‌گونه ناخالصی را از آب لوله‌کشی حذف می‌کنند و نمی‌توانند بین مواد معدنی ارزشمند و مواد شیمیایی مضر تمایز قائل شوند، از این رو داشتن سیستمی که هم آب را تصفیه و هم مواد مفید موجود در آن را حفظ کند، امری کلیدی است.

بخشی از فرآیند تصفیه پیشرفته آب شامل افزایش خاصیت قلیایی برای بازگرداندن مواد معدنی ضروری به آب است. فیلتر تقویت‌کننده قلیایی، مواد معدنی خاصی را برای تنظیم سطح PH آب و خنثی کردن خاصیت اسیدیته به آن اضافه می‌کند. مواد معدنی افزوده شده در واقع عناصر منیزیم، سدیم، کلسیم و پتاسیم هستند، وجود این مواد به شما کمک کند در طول روز علاوه بر آب، انرژی مورد نیاز خود را نیز دریافت کنید.

نصب فیلتر شیر آب برای داشتن آب آشامیدنی سالم

دریافت مقدار آب کافی یکی از موارد ضروری برای سلامتی است که البته این آب باید سالم نیز باشد. فیلتر شیر آب بیش از هشتاد نوع آلاینده شناخته شده را با تصفیه آب لوله‌کشی تحت یک فرآیند 5 مرحله‌ای از طریق فیلتر میکرو‌کربن از بین می‌برد. همچنین میکروپلاستیک‌هایی که اغلب در آب لوله‌کشی یافت می‌شوند را کاهش می‌دهد. به علاوه، موجب افزایش سرعت جریان آب به میزان دو برابر نسبت به یک شیر معمولی می‌شود.

نصب یک فیلتر شیر آب که آب تصفیه شده را همیشه در اختیارتان قرار می‌دهد، یک سرمایه‌گذاری برای سلامتی شما خواهد بود و شما را تشویق می‌کند که آب بیشتری بنوشید. شما آگاهی کافی از آن‌چه در آب لوله‌کشی وجود دارد، ندارید. آب لوله‌کشی ممکن است به اندازه‌ای که مرتبا گزارش می‌شود ایمن نباشد. فیلتر شیر آب آلاینده‌ها، ناخالصی‌ها و سایر ذراتی که به لوله‌های خانه‌ی شما راه می‌یابند و از شیر خانه‌ی شما خارج می‌شوند را از بین می‌برد. در نتیجه باعث می‌شود آبی سالم‌ و خوش‌طعم برای نوشیدن در اختیار شما قرار بگیرد.

بازگشت به لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.